Znáte to – přijde neděle a pro vás to místo pokojného odpočinkového dne znamená plíživý stres a nervozitu, která přejde do nepříjemné „nedělní depky“, jež nemá objektivní důvod, ale stejně vám dokáže zkazit celý den. Pokud je to váš případ, čtěte dál. Máme pro vás rady, jak si neděli skutečně užít.

Problém č. 1 – nahromaděná práce

Neděli míváme spojenou s dokončováním úkolů. Odkládali jsme je tak dlouho, až zůstaly na neděli, a stres je na světě. Tělo nemůže vypnout, mozek si nemůže pomoct, žaludek tlačí a v hlavě víří vzorec: „Nemůžu si do dalšího týdne nosit staré resty. Dokud nemám hotovo, nemůžu odpočívat.“

Čtěte také: Co dělají úspěšní v neděli, aby byli produktivní celý týden

Neděle je ale jen jeden ze dnů v týdnu, nedělí svět nekončí. Opravdu. Své úkoly můžete dodělat jindy. Řekněte si, že v pondělí dokončíte, co se nakupilo v práci, a ve středu zbytek. V neděli žádné resty nedělejte, osvoboďte se od konceptu, že přes neděli vlak nejede. Odpočívat můžete (a měli byste), i když není vše hotovo.

Problém č. 2 – odpočívat nemusíte jen v neděli

„Nedělní depka“ může vzniknout taky z opačného nastavení. O víkendu úplně vypnete a v neděli odpoledne pak začne vnitřní stres: „Zítra musím zase do práce. Klid brzy skončí, čeká mě zase jenom otravná práce.“

Nedělat nic si ale můžete dovolit i ve všední den. Pracovní týden začněte prokládat zastavením, může jít i o krátké, desetiminutové pauzy v práci. Oběd v nové restauraci. Zakomponujte do všedního dne oddechovou aktivitu. Dejte si večeři se známými nebo některý den zavřete počítač dřív a jděte do sauny. Naučte se vypnout a regenerovat i mezi pracovními úkoly. Nic nedělat. Přečíst si noviny v parku cestou na oběd.

Problém č. 3 – špatné svědomí

Nedělní nepříjemná nálada může být způsobena i tím, že máme potřebu jeden volný den pořádně využít. Jenže vám se najednou nechce nic a nejraději byste jenom leželi. A v hlavě se ozývá: „Musíš ten den pořádně využít. Nemůžeš se tady válet. Dělej něco užitečného. Sekej trávu. Umyj okna. Nebudeš mít na to v týdnu čas.“ Tak se tlačíte do něčeho, na co nemáte náladu, čímž vzniká pocit viny, že selháváte. Ten umí nedělní depku taky velice rychle podpořit.

Čtěte také: 10 tipů, jak strávit víkend, abyste v pondělí byli správně nastartovaní

Opravdu můžete nic nedělat a úplně vypnout. Dovolte si gaučový den. Válejte se, čtěte časopisy nebo knihy, na které nemáte jindy čas. Dovolte si to a dělejte jenom to, na co máte skutečně náladu. Snídani do postele, lenošení v pyžamu až do oběda, kulturu, přírodu.

Problém č. 4 – co když jste rodič?

Pokud jste rodičem, mohou se vás týkat některé z už zmíněných nedělních nervozit, ale ještě navíc můžou být umocněné právě rolí rodiče, protože přebíráte zodpovědnosti i za úkoly dětí. Stresujete se jejich školními povinnostmi, programem rodiny, abyste všechny zabavili a nikdo se nenudil… A stres je zase na světě.

Delegujte odpovědnost těm, kterým náleží. Stanovte si s dětmi, které povinnosti a úkoly mají být dokdy hotové. Třeba úkoly do školy už v pátek, aby zůstal víkend volný na regeneraci. Delegováním učíme nejen samostatnosti, ale zároveň si odlehčíme. Řekněte si, už v průběhu týdne u večeře, jak si kdo představuje trávit víkend, ať zbytečně nevymýšlíte aktivity, které vás budou nervovat.

Problém č. 5 – přijeďte, pekla jsem

Neděle je taky často dnem „povinných“ návštěv rodiny. Babička napekla a očekává, že ji s vnoučaty přijdete potěšit. Tím se stává, že si sami vyrábíme navíc nepříjemný stres, protože se nám na některé návštěvy někdy vůbec nechce. Kazíme si tak jediný den na pořádný klid.

Nedělní program si vybírejte skutečně dobře  Komunikujte. Řekněte si s partnerem a dětmi, jaké výlety a návštěvy vás obohacují a chcete je v neděli podniknout. Buďte k sobě maximálně otevření. Nepříjemný stres si totiž často vytváříme v rodinách i jenom tím, že si vzájemně nesdělíme představu a pro klid vyhovíme ostatním.


Neděle je obvykle jediný den, který máte možnost celý prožít, jak sami chcete, aniž by vás šéf úkoloval nebo od vás očekával reakci na e-mail. Jde o společností respektovaný den klidu a je na vás, zdali si klid dopřejete, nebo ne. A pokud si ho každý člen rodiny udělá třeba po svém, proč ne? Nechte si vzájemně prostor a respektujte potřeby ostatních. Protože když každý u vás doma bude spokojený s příjemně prožitým dnem, tak z toho mohou těžit i ostatní. A kde je pohoda, tam není „depka“.