Znáte to – uprostřed noci ležíte v posteli a nedaří se vám usnout. Palcem posunujete fotky na Instagramu: Thajsko, Srí Lanka, Mykonos. Jenže to nejsou vaše fotky ani vaše dovolená. Vlastně jste si dost jisti, že si takovou nikdy nebudete moct dovolit. Mýlíte se.

Sama jsem po dvacítce procestovala tři kontinenty a přitom jsem si na tuhle vysněnou cestu našetřila jen z brigády. Tady je 6 tipů, díky kterým zažijete dovolenou, kterou potřebujete a kterou si zasloužíte.

Změňte myšlení

Skoro každý den mi klienti říkají, že by chtěli cestovat, ale nemohou si to dovolit. V 99 procentech případů mohou.

Čtěte také: Příběh Češky, která bez peněz procestovala půlku světa

Pokud vám po zaplacení všech nutných výdajů zbudou nějaké peníze, znamená to, že můžete cestovat. Jen jste si to nenastavili jako svoji prioritu. Je to jako s ostatními cíli – pokud věříte, že jich dosáhnete, vždy se vám nakonec podaří najít cestu. Ale když si řeknete, že cestovat nemůžete, taky nikdy nebudete. Všechen čas vám zabere hledání výmluv.

Vytvořte si seznam

Teď když jste si z cestování udělali prioritu, měli byste svou cestu upřesnit. Třeba tak, že si vytvoříte svůj seznam přání. Která tři místa byste chtěli navštívit ze všeho nejvíc?

Destinace ovlivní cenu dovolené víc než jiné faktory. Utratila jsem čtyřikrát víc ve Španělsku než za stejnou dobu v Kostarice. Takže ještě dřív, než se rozhodnete, udělejte si na pár hodin čas a prostudujte si, která místa chcete vidět a zároveň budou finančně dostupná.

Pro svoji první cestu byste měli vybrat tu nejlevnější destinaci ze seznamu. Poprvé je nejtěžší našetřit, protože ještě nevíte, jak na to, a musíte si osvojit nové návyky.

Čtěte také: Cestování je láska na celý život. Jak si ho užít, když je vám 20, 30 nebo 50

Naučte se šetřit

Na kolik vás vyjde vaše vysněná dovolená? Cíl už máte, teď musíte sestavit rozpočet. Spočítejte, na kolik přijdou letenky, hotel, doprava, aktivity na místě a jídlo. Až dáte tohle dohromady, rozhodněte se, kdy se na cestu vydat. Pak vydělte náklady počtem měsíců, které do odjezdu zbývají, a máte to: tolik musíte každý měsíc ušetřit. Můžete si na cesty vytvořit spořicí účet a peníze tam z každé výplaty posílat.

Začněte sledovat nabídky

A je to tady. Šetříte a vydělali jste si na celou dovolenou. Ale nemusíte nutně platit plnou cenu. Začněte sledovat lety z vašeho letiště na místo vaší cesty. Některé stránky a aplikace vám vyhledají ty nejlepší nabídky a rovnou vám je pošlou do e-mailu. Už jste odhadli náklady na přepravu, takže poznáte dobrou cenu. Až ji uvidíte, skočte po ní.

Zbytečně neutrácejte

Asi už tušíte, na čem obvykle utrácíte více, než je nutné. Když si předem rozmyslíte, jak s těmito „hříchy“ naložíte, ušetří vám to při cestování dost peněz. Pokud třeba bezmyšlenkovitě vytahujete platební kartu na baru, raději si promyslete, kolik chcete utrácet během večera za drinky, a berte si s sebou jen takové množství peněz.

Ušetřit můžete i tím, když se budete vyhýbat nákupům na poslední chvíli a budete si věci rezervovat dopředu. Dívejte se po různých online nabídkách, abyste mohli porovnat ceny a vyhnuli se zbytečným výdajům.