Konec dalšího roku je tu, a nyní už tak zbývá vyřešit to jediné – čím si přiťuknout do toho nového? Aby byl vstup do roku 2018 pro vás co nejlahodnější, oslovili jsme několik odborníků a dovozců pravého šampaňského, aby se s námi podělili o to, jaké „bublinky“ by pro tuto slavnostní událost zvolili.


Doporučuje: Vojtěch Matějka, someliér Vino vino vino

Cuvée Côte Grand Cru Extra 2007 z vinařství Bérêche et Fils
Toto víno jsem vybral, protože hrozny pro jeho výrobu pocházejí pouze z těch nejlepších vinic v celé oblasti Champagne, které jsou označené jako Grand Cru. Zároveň se jedná o ročníkové champagne, přičemž rok 2007 se nyní dostává do ideální lahvové zralosti a víno je skvěle připraveno k pití.

Víno produkuje špičkové rodinné vinařství řízené bratry Rafaelem a Vincentem. Vinařství se nachází v serpentinách nad obcí Ludes jakoby skryté v lese. Vinice se však rozkládají i mimo oblast Montagne de Reims. Všechny vinice jsou obhospodařovány přírodní cestou a několik z nich v biodynamickém režimu.

Vína leží na kalech a vybrané lahve zrají v sekundární fermentaci pod korkem, získávají tak větší hloubku, jemnější perlení a komplexnost.

Vína jsou svěží, elegantní a čistá, avšak právě jejich hustota, jak Raphael rád říká, jim dává naplňující projev na jazyku a čistou vůni v nose. Toto špičkové vinařství se nachází v oblasti Montagne de Reims a rozloha vinic je devět hektarů.


Doporučuje: Petra Bojko, executive manager PMP Exclusive

Benoît Lahaye – Blanc de Noirs
Svěží elegantní víno, 100procentní Pinot Noir ze slavné vesnice Bouzy nejvyšší apelace Grand Cru od jednoho z nejlepších šampaňských vinařů současnosti. Intenzivní jemné perlení, harmonická, přesto výrazná chuť po lesním ovoci či červeném grepu a předlouhý minerální závěr. Fantastické víno do gastronomie pro párování s širokou skupinou pokrmů.


Doporučuje: Robin Kolek, barmanažer podniku Termini

Bollinger Special Cuvée
Chcete vypadat dobře a mít jistotu, že pijete dobré víno? Rozhodně neuděláte chybu, když koupíte na Silvestra lahev Bollingeru Special Cuvée. Vinařství založené v roce 1829 dává jistotu kvalitně odvedené práce. 60procentní Pinot Noir, 25procentní Chardonnay, 15procentní Pinot Meunier je blendem, který potěší téměř každého.

Doporučuji koupit lahev Magnum, která je pro dva tak akorát 🙂 Nemluvě o tom, že se tento brand pravidelně objevuje v bondovkách. Nezapomeňte na přezdívku této značky – „BOLLY“.


Doporučuje: Radovan Blažek, majitel Alkohol.cz

Henriot Blanc de Blancs
Rodina Henriotových přišla do oblasti Champagne v roce 1640. Věnovala se obchodu s textilem a vínem a kousek po kousku získávala do svého majetku vinice. V roce 1808 byla založena značka Champagne Henriot, která je dodnes ve vlastnictví rodiny a je jedním z posledních nezávislých domů v Champagne.

Sto procent hroznů Chardonnay, odrůdy, která vyžaduje nejvíce péče ve vinohradu, jejíž výkup stojí nejvíce peněz a která má největší potenciál ke zrání na kvasničných kalech.

Cuvée Blanc de Blancs zraje asi 5 let v křídových sklepech crayères, než najde své zákazníky. Ukázka preciznosti, elegance a jemnosti. Ve vůni a chuti je minerální s ušlechtilým perlením a s výraznými prvky citrusového ovoce a včelího vosku.

Nejuznávanější hodnotitel vín Robert Parker toto výjimečné champagne ocenil 96/100, a zařadil ho tak mezi pět nejlepších šampaňských vín.


Doporučuje: Marko Jelič, Winegeek.cz

Dr. Deinhard Sekt Riesling Extra Brut z vinařství Von Winning
Milovníci dobrých ryzlinků, zbystřete! Tento šumivý Riesling Extra Brut od špičkového vinařství Von Winning z Německa (Falc) může být velmi příjemnou změnou, máte-li chuť sáhnout letos po vynikajících bublinkách z poněkud méně obvyklé odrůdy.

Ryzlink známe spíše v podobě řízného tichého vína, ale i sekt dělaný tradiční metodou champenoise umí udělat opravdu velkou radost. Obzvláště když se vydaří a je velmi suchý, vibrantní a skvěle pitelný jako tento kousek. Skvělý poměr kvality a ceny, budete mile překvapeni!