Dluhy se jednoduše nahromadí, ale už se těžko splácejí. I proto nemusí být překvapení, že dluh českých domácností roste, a Češi tak loni dlužili jen bankám a finančním institucím zhruba 1,5 bilionu korun.

Rozhodně ale není nemožné, abyste se případných dluhů zbavili, a to relativně rychle. Obzvláště v případě, pokud máte vůli více pracovat. Jen v tom to ale není.

Čtěte také: Nejtěžší věc podle Melindy Gates, kterou si musíte projít, pokud chcete uspět

Pokud jste připraveni zbavit se dluhů jednou provždy, tady je pět tipů od lidí oslovených serverem CNBC, kteří se splácením dluhu mají reálné zkušenosti, o které se dělí.

Nechoďte tolik do restaurace

I když jdete na večeři či oběd jen párkrát do týdne, projeví se to negativně na vaší peněžence. Takže čím více jídla si můžete připravit doma, tím znatelněji ulevíte svému rozpočtu na jídlo.

„Nejlepší trik, jak uspořit peníze, jsem se naučil od rodičů,“ uvedl pro CNBC Scott Alan Turner, kterému se podařilo splatit 70 tisíc dolarů, a následně se dokonce stát milionářem. To vše stihl do svých 35 let.

„Otec pracoval celý svůj život pro město. Každý den si připravil oběd a vzal si jej do práce. Byli jsme vychovaní na malém městě, a proto jsme nebyli příliš zvyklí chodit do restaurací. Tam jsme chodili jednou za pár měsíců. To mi zůstalo celý život.“

I když Scott pracoval přes 10 let pro velkou korporaci, chodil na oběd do restaurace jen sporadicky. Namísto toho šel ve šlépějích svého otce a každou neděli si připravoval jídlo na celý týden.

Nekontrolujte neustále sociální média

Dereku Sallovi, který splatil dluh ve výši 116 tisíc dolarů ještě předtím, než mu bylo 30 let, se osvědčilo, když omezil přístup na sociální sítě, kde často sledoval, co dělají ostatní. A to podle něj vedlo jen k pokušení utrácet.

„Nejlepší tip, jaký vám mohu dát, je ten, abyste prostě žili svůj vlastní život. Nejlepší způsob, jak žít spokojeně, je vše vypnout a nesledovat tolik okolí. Protože to je právě to, co lidi dostane do problémů. Vidí totiž: Wow, můj kamarád je na super dovolené, to bychom tam mohli jet taky!“

Navíc na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Instagram, ale vůbec na celém internetu, na vás za všech stran padají cílené reklamy a pro mnohé je těžké jim odolávat.

Přiznejte si stav věci

„Mohu jen doporučit, abyste se na svůj dluh podívali se vší vážností,“ uvedla Amanda Page, absolventka alabamské univerzity, která během jednoho roku splatila studentské půjčky ve výši 48 tisíc dolarů.

Pamatujte – mylná představa, že máte svůj dluh pod kontrolou, vede jen k prodlužování procesu splácení a tím i k vyšším úrokovým nákladům.

„Dlouhou dobu jsem svůj dluh ze školních let neřešila a vlastně jsem si myslela, že se mě ani moc netýká. Až když jsem si vše v hlavě urovnala, převzala za hromadění dluhu plnou zodpovědnost a řekla si, že jsem schopná snižovat dluh, se můj život uvolnil,“ řekla. A podle Amandy, abyste mohli splatit půjčky rychle, „musíte vydělávat více a zároveň snižovat výdaje – praktikování jen jedné věci totiž nefunguje.“

Omezte velké finanční výdaje

Pokud jste se vážně odhodlali ke snižování dluhu, znamená to upozadit další priority, jako je například investování nebo plánovaný nákup nemovitosti. Když David a Meg Cahillovi chtěli během 54 dnů splatit svůj dluh ze studií ve výši 18 tisíc dolarů, znamenalo to pro ně více než jen vzdát se kafíček ve Starbucksu nebo zrušit členství v posilovně. Šli cestou omezení velkých finančních výdajů.

Nebojte se jiné práce

Ve snižování dluhu ale jen těžko půjdete cestou neustálého snižování výdajů a omezování zbytečného utrácení. To má své dno. Abyste dosáhli lepšího výsledku a začali si budovat jmění, měli byste také přemýšlet o druhé straně rovnice – o navyšování příjmů.

Pro Scotta Alana Turnera, který po deset let v korporaci šetřil tím, že si vařil doma jídlo na celý týden, znamenal odchod z firmy, pro kterou ani neměl tolik nadšení, zásadní zlom. Začal totiž podnikat a postavil se na vlastní nohy.

Scottova cesta není sice vhodná pro všechny, ale každý by měl přemýšlet o tom, jak může popohnat své příjmy. Ať už by to mělo být skrz nějaký „vedlejšák“, honbu za povýšením nebo tím, že se z vás, zaměstnance, stane podnikatel.