skip to main content
Jak být lepší

5 způsobů, jak si zapamatujete jméno kohokoli, s kým se seznámíte

Reklama

„Promiňte, ale nemám hlavu na to, jak se kdo jmenuje.“ Kolikrát jste tohle slyšeli nebo řekli? Na rovinu – nepůsobí to úplně kompetentně ani příjemně. Děje se nám to sice všem, ale dobrý dojem udělají ti, co si po prvním setkání dokážou zapamatovat, kdo jste.

Neříkejte, že to nedokážete

Funguje to jako sebenaplňující se proroctví. Když o sobě něco tvrdíte, stává se to skutečností. Dáváte tím také okolí najevo, že vám nestojí za to, abyste se pokusili něco na sobě zlepšit.

Při prvním setkání už a priori působíte jako někdo, kdo má paměť akvarijní rybičky, což na rovinu není schopnost, za kterou dostanete uznání.

Opakování je matka moudrosti

Nejosvědčenější způsob, jak si zapamatovat jméno představované osoby, je zopakovat ho. Až vám příště podá ruku například Petra, řeknete: „Těší mě, Petro.“ Snažte se být u toho přirození a příliš jméno svého nového kontaktu nedramatizovat.

Nechcete znít jako vyšinutá osoba, ale jako někdo, kdo je dostatečně pozorný. A v tom je právě klíč, protože většinou v okamžiku, kdy se nám někdo představuje, neoplýváme soustředěním.

Asociace jsou klíč

Reklama

Mozek potřebuje berličky, aby dokázal informace zpracovat a rozhodit je do těch správných přihrádek. Proto cíleně soustřeďujte svou pozornost a v momentu představování vytvořte v hlavě spojitost.

Až vám nový kolega řekne, že je Jiří, přiřaďte si jeho křestní jméno k tomu, co už v životě znáte. Jiří je třeba váš kamarád ze školy, takže vždy, když kolegu uvidíte, vybaví se vám spojení s přítelem z mládí.

Zpomalte na rozloučenou

Až si budete říkat se svou novou osobní či pracovní známostí adié, zvolněte tempo a rozlučte se s použitím jeho nebo jejího jména. Zní to strojeně, ale ve skutečnosti to funguje báječně. „Ahoj, Jirko,“ vám dovolí zapamatovat si jméno kolegy mnohem snáz, než když se zmůžete na pouhou jednoslovnou frázi na rozloučenou.

Když nevíte, ptejte se

Univerzální rada pro většinu životních situací funguje i zde. Není to konec světa, že jste si nezapamatovali jméno někoho, koho vidíte poprvé v životě. Přece jen, okamžik představování trvá desítky vteřin.

Je nám to líto, ale žádný kouzelný trik na zapamatování si jmen neexistuje. Platí zde to, co u jakékoli lidské činnosti: abyste ji dělali dobře, musíte být přítomní a trochu se snažit.

Reklama
Reklama