Sex prodává. A sadomaso sex prodává ještě víc. Vysmívaných i opěvovaných 50 odstínů šedi v knižní podobě udělalo ze své autorky nejlépe vydělávající spisovatelku roku 2012 – vyneslo jí tehdy 95 milionů dolarů. A vypadá to, že aktuální film bude taky velký trhák.

V kinech je od čtvrtka, stál 40 milionů dolarů a jen za první noc ho vidělo skoro 9 milionů lidí po celém světě. Což je, mimochodem, rekord studia Universal, které 50 odstínů natočilo. Do konce víkendu by se počet diváků mohl podle odhadů vyšplhat až na 100 milionů a celosvětové tržby už v neděli dosáhly skoro čtvrt miliardy dolarů. Špatné to opravdu není.

Pomůcky done

Porno pro maminy – jak se 50 odstínům také přezdívá – je v kostce o tomhle: plachá a sexuálně nezkušená Anastasia (Ana) potká úchvatného miliardáře Christiana Greye. A zatímco ona se v něm snaží vzbudit lásku, on ji zasvěcuje do světa erotiky, která je pro mnohé už dost za hranou. A taky do světa luxusu, protože je to konec konců boháč.

Ideální příležitost, jak se ukázat jako luxusní značka, nemyslíte? Sestavili jsme proto seznam toho, co ve světě 50 odstínů znamená přepych.

Apple – Ve světě, kde je všechno na první pohled perfektní, nemohla tahle ikonická značka chybět. Černý iPhone 5s ve filmu dokonce nahradil Greyovo „knižní“ BlackBerry. Jeden z prvních dárků, který Ana od svého milence dostane, je nový MacBook Pro a v kancelářích Greyovy společnosti samozřejmě nechybí iMacy.

Audi – Vozy téhle značky se ve filmu rozhodně neobjevují poprvé, i když tentokrát aspoň žádný z nich nepřišel k úhoně (na rozdíl třeba od Iron Mana 3 nebo bondovky Skyfall). Christian Grey řídí Audi R8 Spyder (samozřejmě šedé) a v jeho garáži stojí sbírka dalších vozů Audi, mj. sedany S6, S7, S8 a crossover SUV Q7. I Ana dostane jako dárek  své vlastní Audi A3 (pro změnu červené), i když bohužel bude muset obětovat svůj roztomilý retro Volkswagen Brouk.

Audi done

Fazioli Co by to bylo za vnitřně rozpolceného hrdinu, kdyby nehrál na klavír. Pan Grey proto má k těmto účelům dokonale naleštěné křídlo Fazioli F278 Grand Piano.

Escala – Miliardářovo luxusní apartmá v Seattlu skutečně existuje. Najdete ho v nejvyšším patře budovy Escala, dokončené v roce 2009. Dobrá zpráva pro případné zájemce je, že v budově je k prodeji ještě šest penthousů v ceně kolem šesti milionů dolarů. Byty jsou ovšem nevybavené, takže musíte počítat s dalšími náklady. Na druhou stranu budova nabízí plně vybavené lázně, bazén či soukromou jídelnu. Bohužel ve skutečném světě tu chybí heliport, takže se svou helikoptérou budete muset přistávat jinde.

Nike – Christian Grey je krásný a nemá to zadarmo. V kondici se udržuje během, a jak je vidět v jedné z úvodních scén filmu, nemá problém si na trénink obout vcelku obyčejné tenisky značky Nike. V jeho šatníku se ale našlo místo i pro několik párů bot od konkurenční značky Adidas, takže v tomhle případě možná hraje hlavní roli správná barva (černo-bílá), ne značka.

Klavír done

Samozřejmě že luxusních věcí, které vyplňují svět 50 odstínů, je mnohem víc – zvlášť co se týče módních doplňků (Greyovy hodinky Omega, luxusní manžetové knoflíčky atd.), vybavení interiéru Christianova apartmá od věhlasných designérů a umělců či třeba letadel (mj. helikoptéra Eurocopter EC130’s). Pak tu ale zbývá ještě početná skupina výrobků, jejichž prodeje by mohly díky 50 odstínům vzrůst i nezávisle na značce:

Erotické pomůcky I když v Greyově „rudém pokoji bolesti“ má všechno svoji luxusní značku, pro nezkušené oko jsou nerozpoznatelné. Pokud byste se ale chtěli 50 odstínům co nejvíc přiblížit, společnost Lovehoney už přišla na trh s edicí erotických pomůcek „schválených E. L. James“.

Provazy, lepicí pásky, svorky a jiné potřeby pro kutily – Je jedno, jestli chodíte do Hornbachu nebo nějakého malého krámku u vás doma. Tyhle šikovné pomůcky využije každý správný sadista/masochista.

Kravaty done

Kravaty (ideálně hedvábné a šedé) – Běžná součást šatníku téměř každého muže zpropagovala díky Christianu Greyovi další způsob jejího využití. Greyovy hedvábné kravaty jsou konkrétně od značky Anto Beverly Hills a začínají na ceně 185 dolarů. A hodí se hlavně ve chvíli, kdy není po ruce žádný kus provazu…

Bespoke obleky O tom, že není nad na míru ušitý oblek, nás už dávno přesvědčil James Bond. V 50 odstínech měl kostýmy na starosti výtvarník Mark Bridges, který se nechal inspirovat takovými módními ikonami jako Cary Grant či David Beckham a vytvořil pro Greye jeho „čistý, klasický, mladý, nákladný a sexy“ vzhled.


Čtěte také:

Aston Martin odhalil nový vůz Jamese Bonda. V kinech bude za rok