Stejně jako na začátku pandemie se ukazuje, že když jde do tuhého, dokážou se Češi semknout a táhnout za jeden provaz. Sbírky určené oblastem postiženým ničivým tornádem jedou na plné obrátky a pomoc kromě státu posílají firmy od Rohlíku po T-Mobile, stejně jako jednotlivci.

Bezprecedentní situaci i bezprecedentní pomocnou ruku snad nejlépe vystihl tweet ředitele Nadace Via Zdeňka Mihalca, který uvedl, že přes jejich platformu Darujme.cz přichází 500 tisíc korun každých pět minut. A že servery jsou napnuté na maximum.

„Momentálně koordinujeme s ostatními neziskovkami a krizovým štábem pomoc tak, aby byla co nejúčinnější. Jsme připraveni odeslat pomoc okamžitě. Díky vaší neuvěřitelné podpoře můžeme odeslat okamžitě půl milionu až milion korun každé ze zasažených obcí,“ uvádí na webu dárcovské platformy.

Aktuálně je vybráno přes padesát milionů korun a částka stále narůstá. Profil sbírky, kde můžete rovnou pomoci, naleznete zde. Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku 420 milionů korun.