Do měst sice ještě pořádná zima nedorazila, na horách se už ale lyžařská sezona rozjíždí a první nedočkavci se už třeba v Alpách po sjezdovkách projíždějí. Jestli se už taky nemůžete dočkat, až na lyže vyrazíte, a promýšlíte, kam se letos vydat, máme pro vás několik tipů.

Čtěte také: Ve vysílači i v dílně. 9 míst, kde uspořádat netradiční vánoční večírek

Tahle alpská střediska mají totiž vedle skvělých sjezdovek ještě jeden bonus navíc – dechberoucí panoramata.

1. Alta Badia v Itálii

Když vyrazíte sem, ocitnete se v samotném srdci Dolomit, na severu Itálie v regionu Jižní Tyrolsko. Středisko se 130 kilometry tratí nabízí výhledy, v jejichž centru stojí masiv Gruppo del Sella. Prohlédnout si ho můžete třeba ze sjezdovek slavného lyžařského okruhu Sella Ronda.

Dolomity jsou nejkrásnější ráno a večer, kdy je slunce rozehrává dočervena. To si můžete vychutnat například na Powder breakfast, prašanové snídani, která se několikrát do týdne koná na chatě Las Vegas (nahoru vás vyvezou rolbou a skútry) a vy si při ní můžete se šálkem kávy užívat východ slunce.

Alta Badia je momentálně hodně „in“. Jezdí sem lyžovat televizní hvězdy, sportovní komentátoři i slavní sportovci. Je tu několik michelinských restaurací, sjezdovka Gran Risa, kde se jezdí v prosinci Světový pohár, a spousta další zábavy.


2. Kronplatz

Celé Dolomity i Zillertalské Alpy budete mít jako na dlani z jihotyrolského střediska Kronplatz. Kopec ze všech stran obtočený 119 kilometry sjezdovek nabízí sportovní lyžování (mimo jiné na pětici ostrých dlouhých sjezdovek black five), ale i mírnější široké carvingové tratě.

Největším bonusem je ovšem výhled. Ten si můžete dopřát z vyhlídkové plošiny od zvonu Concordia 2000 nebo také z terasy muzea, které na vrcholu otevřel horolezec Reinhold Messner.

Unikátní stavbu zapuštěnou do skály projektovala slavná architekta Zaha Hadid. Skládá se z 380 betonových panelů a každý je jiného tvaru. Dolomity se odtud zdají na dosah.


3. Zermatt

Jednou z nejfotografovanějších hor světa je Matterhorn, jehož zakřivená špice přitahuje pohledy lyžařů snad z každé sjezdovky v Zermattu.

Nejtypičtější pohled na Matterhorn, jak ho známe z obalů švýcarských čokolád, ale neuvidíte z nejfrekventovanějších svahů pod Klein Matterhornem, ale z okrajové části kolem vrcholu Rothorn.

Tam se z východního okraje Zermattu dostanete zubačkou – kromě čokoládového výhledu na Matterhorn si tu užijete i pěkné červené sjezdovky.

Matterhorn však zdaleka není jedinou vyhlídkovou atrakcí Zermattu, který je obklopen celou hradbou čtyřtisícovek. Možná nejpůsobivější výhledy nabízí hřeben Gornergrat, kde si můžete pořídit celé panorama od masivu Monte Rosy až po Matterhorn v jednom záběru.


4. Jungfrau

Nádhera švýcarské oblasti Jungfrau spočívá v kontrastech. Ledovcoví obři Eiger, Mönch a Jungfrau se tyčí do čtyř tisíc metrů nad mírnou, pahorkatou krajinou na svém úpatí, kterou šplhají horské vlaky. Ty vzájemně propojují všechny lyžařské lokality a jsou samozřejmě v ceně skipasu.

Lyžařská oblast Jungfrau má více než 200 kilometrů sjezdovek, rozprostřených do tří areálů. Nejatraktivnější jak lyžařsky, tak panoramaticky jsou sjezdovky v okolí Kleine Scheideggu, odkud vyjíždějí tunelem vlaky až na Jungfraujoch, nejvýše položené evropské nádraží ve tři a půl tisících metrech, odkud můžete obdivovat nejdelší alpský ledovec Aletsch, který odtud teče dvacet kilometrů směrem na jih do Wallisu.

Mimořádně působivý je i Schilthorn, nejzápadnější výspa oblasti, kde se sjezdovky proplétají skalami.


5. Chamonix

Nejvyšší masiv Evropy Mont Blanc nabízí monumentální pohledy do světa skal i ledu. Až do tříkilometrové hloubky se dá shlížet ze skalní jehly Auguille du Midi, kam vás z městečka Chamonix vynese kabinová lanovka.

Vrcholným krajinovým zážitkem je i následující dvacetikilometrový náročný freeridový sjezd údolím Vallée Blanche po ledovci, zbrázděném seraky.

Nejlepší pohled na Mont Blanc a celý jeho masiv se ale naskýtá z protilehlého svahu Brévent, kde si na slunečných jižních svazích zajezdí i méně nároční lyžaři.


6. Garmisch-Partenkirchen

Jedinečnou vyhlídku má i Zugspitze, nejvyšší hora Německa, která má ve své náruči malý, ale příjemný a terénně lyžařský areál.

Z obrovské panoramatické terasy na bezmála třítisícové Zugspitzi přehlédnete 500 alpských vrcholů, směrem na sever se naopak rozkládá nekonečná nížina, v níž za dobré viditelnosti dohlédnete až do Mnichova.

Zážitkem je i samotný výjezd novou kabinovou lanovkou od Eibsee, která je panoramaticky prosklená, a to včetně části podlahy.