Byl podzim, po létě město topilo se v barvách… A lidé nosili pořád ty stejné boty jako v létě. Černé oxfordky (s uzavřeným šněrováním) anebo tmavě hnědé derby (s otevřeným). Což je škoda, protože podzim nabízí mnohem více možností, jak zpestřit svou shoe game.

V tomto článku vám představím 6 typů bot, které posunou váš podzimní styl o úroveň výš. Seřazeno od nejkonvenčnějších k výstřednějším.

1) Perka, ty by byly dobrý na mý mámě

Boty s hezkým českým názvem perka prosluly hlavně díky každé Vánoce opakovaným Pelíškům. Jen si vzpomeňte – když Elien dostal poštou boty od rodičů z Ameriky a Michal Šebek je okomentoval slovy: „No, pěkný kozačky. By byly dobrý na mý mámě.“ To jsou ony. Elien konkurenta po právu setřel, protože perka jsou skvělé boty. I na mužích.

Většinou jsou z hladké kůže s minimálním zdobením a hodí se i k obleku. Stejně z nich ostatní uvidí pouze špičku, takže si ani nevšimnou, že to nejsou klasické oxfordky. Poznáte je podle typického gumového klínku na straně boty, který slouží k pohodlnému nazouvání. Nemusíte se obtěžovat s tkaničkami ani přezkami, další plusový bod.

perka-cerne

Zdroj: The Shoe Snob Blog

perka-hnede

Zdroj: Loake Shoemakers 

2) Chukka – odkaz koňského póla

Chukka boots dostaly svůj název podle časových úseků, na které se dělí hra póla. Proč? To nikdo neví. Každopádně to jsou velice pohodlné a univerzální kotníkové boty s otevřeným šněrováním. Zvoleným typem kůže můžete ovlivnit jejich formálnost – nosit můžete od neformálnějších semišových k džínám nebo chinos kalhotám až po ty z elegantní hladké černé kůže, kterou zkombinujete i s oblekem.

chukka-hnede

chukka-cerne

Zdroj: Loake Shoemakers 

3) Boots – vyšší (dívčí) boty

Pod anglické označení „boots“ schováte víceméně jakékoliv vyšší boty. Já tak označuji vyšší šněrovací boty přibližně na 6–8 dírek. Často bývají brogované (s ozdobným děrováním na povrchu boty), ale mohou být i hladké. Pro extra fajnšmekry doporučuji kordován, koňskou kůži, která vynikne právě na tomto typu boty nejlépe.

Formálnost kotníkových bot nejlépe poznáte podle jejich špičky – čím jednodušší a elegantnější, tím formálnější. Důležitá je i barva a materiál – méně formální je semiš a hnědá barva, formálnější hladká kůže a černá. Tmavě hnědé a černé kotníkové boty sladíte s oblekem, ostatní se separátními kalhotami a sakem, případně svetrem.

boots-hnede

boots-ii

Zdroj: Meermin Mallorca 

4) Dvoutónové – když jedna barva nestačí

Koho přestanou bavit jednoduché oxfordky a derby, často se uchýlí k dvoutónovým botám. Vyrábějí se z kombinace dvou materiálů – mohou to být různé odstíny kůže, kombinace kůže a plátna, denimu, tvídu. Možností je spousta. Na podzim se extra hodí jakákoliv kombinace s tvídem, který nejlépe ladí s podzimními barvami a i jinak připomíná Anglii, kde je podzimní počasí po celý rok.

Jejich kombinování je o něco těžší než u klasických jednobarevných bot, ale bez problémů se dá zvládnout. Soustřeďte se hlavně na jejich primární barvu (tmavě hnědá, černá) a s druhou, která bývá výraznější, laďte případně jen některý z doplňků.

dvouton

dvouton-2

Zdroj: Loake Shoemakers 

5) Button boots – přes knoflíky ke hvězdám

Tyhle boty jsou pro ty z vás, kdo se nebojí extravagance. Boty na knoflíky mají původ ve viktoriánské Anglii, kde původně sloužily jako dámská obuv – jejich zapínání oproti klasickému šněrování opticky zmenšovalo nohu nositelky.

Už tehdy se ale zalíbily i mužům. Během 20. století jejich popularita upadla až téměř k nule, ale v posledních letech se začínají znovu objevovat u fajnšmekrů s vybraným vkusem. Nebudu vám lhát, vzbudíte s nimi pozornost.

Kombinujte je stejně jako dvoutónové a kotníkové boty – záleží na použitém materiálu. Jsou hodně elegantní, takže obstojí i s oblekem.

button

button-2

Zdroj: J.FitzPatrick Footwear

6) Hiking boots – outdoor ve městě

Můj poslední a také nejméně formální tip je moderní fúze pohorek a oblekových bot. Pro někoho to může být nefunkční kočkopes, protože na hory se s nimi jít nedá a ve městě působí příliš outdoorově. Ale když je dobře zkombinujete s tmavými džínami, bude to fungovat. K obleku se nehodí, ale pro budování pověsti extravagantního milionáře jsou ideální.

outdoor

outdoor-2

Zdroj: J.FitzPatrick Footwear