Každoroční automobilový festival Monterey Car Week začne koncem tohoto měsíce. Kromě mnoha doprovodných akcí, včetně slavné přehlídky Pebble Beach Concours d’Elegance a legendárních závodů historických vozů na trati WeatherTech v Laguna Seca, se bude konat nejméně 14 samostatných aukcí. Sběratelé si budou moct vybírat z mnoha oblíbených značek a typů.

Čtěte také: České legendární sporťáky poprvé spolu: Škoda eRko versus supersport R200

Aukce se zúčastní aukční domy jako Bonhams, Gooding & Company, Mecum Auctions, RM Sotheby’s, Russo and Steele nebo Worldwide Auctioneers. Kromě zkušených prodejců a kupců dorazí i nováčci. Ti se často zdráhají zapojit do akce anebo do ní naopak skočí hnaní emocemi po hlavě bez příslušných znalostí.


Mercedes-Benz 300 SL „Butterfly“ 1955 vystavený v Grand Palais v Paříži

James Fairclough, výkonný ředitel britského portálu AA Cars a celoživotní automobilový nadšenec, doporučuje všem, kteří se zajímají o veterány, aby důkladně prozkoumali všechny zvažované položky.

Zevrubná kontrola a testovací jízda před nákupem jsou prakticky samozřejmostí. Ale asi nejdůležitější je dobře zvážit náklady spojené s vlastnictvím a údržbou sběratelských kousků. Aby pomohl začínajícím sběratelům, sestavil Fairclough seznam pěti klasických sportovních vozů, které zájemce nezruinují. Jejich ceny dle odhadů databáze Hagerty.com začínají pod 50 tisíci dolary.

Začátečníkům Fairclough navrhuje před koupí nastudovat historii značky a typu vozidla. „Na rozdíl od moderních aut nemají klasická auta servisní historii. U některých ani nebude možné dopátrat se jakékoli minulosti. Takže se zajímejte o ty s pečlivě vedenými záznamy,“ vysvětluje.

„Někteří majitelé budou mít precizně vedené údaje o všem, co se s vozem dělo, zvláště pokud byli dlouho jedinými vlastníky nebo byl vůz nedávno restaurován.“ Proveďte kontrolu výrobního čísla kvůli potvrzení vlastnictví, ujistěte se, že na vůz neexistují žádné nesplacené závazky a také že nebyl odcizen, zaplaven nebo se nejedná o opravený kus z vrakoviště.

Čtěte také: Vydělal na rohožkách v autech. Teď koupil nejdražší ferrari za 1,5 miliardy

Ti, kdo chtějí získat ve sběratelství ostruhy, by měli zvážit náklady a možná úskalí. Každý veterán musí mít pojištění, i když to je poměrně nenákladné. A to hlavně kvůli omezení, kolik kilometrů může auto s „papíry“ veterána každoročně najet, a kvůli zákazu každodenního používání.

Předem si ale zjistěte cenu a dostupnost náhradních dílů, než se do něčeho pustíte. „Najít díly mnoha vzácných starých kusů je obtížné. Čím těžší to je, tím vyšší bude jejich cena,“ poznamenává Fairclough. Zvláště starší sportovní vozy se udržují těžko a s vysokými náklady, proto vybírejte opatrně.

Každý, kdo chce zrestaurovat auto, které je v havarijním stavu, by si měl vše účetně rozplánovat, říká Fairclough. „Připravte se na nepříjemná a možná i nákladná překvapení. Pokud nejste ochotní pustit se do restaurování, je zásadní oprava motoru nebo převodovky to poslední, co chcete. Ujistěte se, že vůz je v dobrém mechanickém stavu, než vydáte jakékoli peníze.“

Pokud půjdete na dražbu se záměrem získat skutečnou pecku, dodržujte pravidla a protokol, zvláště pokud jste nováček. Mitch Katz, veterán z Monterey Car Weeku a zakladatel a generální ředitel poskytovatele leasingového financování veteránů, exotických a luxusních automobilů Premier Financial Services, dává následující tipy:

Postupujte obezřetně. Navštivte jednu nebo dvě aukce čistě jako pozorovatelé, abyste pochopili, jak fungují a jak se chovají vážní zájemci o koupi.

Získejte předběžný souhlas. Na mnoha aukcích budete potřebovat pro účast schválení. Aukční společnost pravděpodobně zkontroluje váš finanční stav. Pokud platíte, získáte schválení od společností prodávajících exotická a stará auta.

Jděte vlastní cestou. Přihazujte na auto, které má velké osobní kouzlo, a ne proto, že dav se nechal strhnout jedním modelem nebo stylem.

Držte se svých hranic. Nastavte si maximální částku, kterou chcete investovat, a držte se jí. Ujistěte se, že se vejdete do poplatků za provizi, daně, vůz i jeho dopravu.

Mluvte s personálem. Pracovníci aukčních firem toho o jednotlivých autech vědí hodně a vědí, jak se aukce vyvíjejí. Dejte jim vědět, pokud jste se rozhodli pro konkrétní model, aby se na vás zaměřil dražebník.

Buďte tichým pozorovatelem. Pokud nepřihazujete na vozidlo, nerozptylujte dražebníka ani přihazující dražitele. Vypněte telefony a nebuďte hluční.