Izraelská společnost eToro, která se zabývá provozem stejnojmenné investiční online platformy, zveřejnila výsledky za rok 2023. A jakkoliv to pro ni nebyl rekordní rok, dosažená čísla demonstrují, že zájem retailových investorů o trhy neupadá.

„Na poplatcích nám loni přiteklo 631 milionů dolarů (13,74 miliard korun), což je méně než náš hvězdný výkon v roce 2021, ale stále o pět procent více než v roce 2020. Navzdory obecně negativní náladě na trzích se nám povedlo navýšit uživatelskou základnu a rok ukončili s více než 2,8 miliony financovanými účty, což je o 17 procent více než v minulém rocem,“ komentoval výsledky finanční ředitel platformy eToro Meron Shani.

Firma také uzavřela investiční kolo v objemu 250 milionů dolarů, (5,4 miliardy korun), které ji ohodnotilo na 3,5 miliardy dolarů (76 miliard korun). To je dramaticky méně, než na kolik si vedení myslelo v dříve zamýšleném vstupu na veřejné trhy pomocí SPAC. Tehdy se v dolarech mluvilo až o deseti miliardách. Investujícími partnery jsou každopádně ION Group, Social Leverage, Spark Capital a prominentní Vision Fund 2 ze stáje SoftBank.

Za zmínku stojí, že v roce 2021 firma na poplatcích vygenerovala téměř dvojnásobek, přičemž propad byl způsoben primárně útlumem obchodování s kryptoměnami. Firma, která si dlouhodobě drží pozitivní EBITDA ziskovost, se chce podle prohlášení k výsledkům nadále soustředit na růst na klíčových trzích a škálovat svůj americký byznys, kde však stojí proti silné konkurenci, jakou je například platforma Robinhood.