skip to main content
BrandVoice
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Sedm dobrých. Filmové dokumenty, které teď hýbou světem

Vzdělání je lékem na tmu, kterou všichni kvůli pandemii už dlouho prožíváme. Zajímají vás kauzy a fenomény, o kterých máte zatím jen malé povědomí? Vybrali jsme pro vás sedm nových dokumentů, které stojí za váš čas. Premiérové menu pro mozek utavený lokálními skandály teď postupně servíruje dokumentární sekce HBO GO.

Tiger

Čím větší sláva, tím strmější přichází pád. Pravidlo příznačné pro příběh fenomenálního golfového hráče Tigera Woodse. Dvojdílný dokument zkoumá také jeho neuvěřitelný návrat a představuje intimní portrét nesmírně talentovaného muže, který zažil kromě úspěchu též řadu velmi temných okamžiků. Série představí dosud nepublikované záběry a exkluzivní rozhovory s lidmi, kteří Tigera Woodse znají nejlépe, včetně jeho bývalého asistenta a blízkého přítele Steva Williamse, golfové legendy sira Nicka Falda, Tigerovy první opravdové lásky Diny Parr a v neposlední řadě také Rachel Uchitel – ženy, jež se ocitla ve víru sexuálního skandálu, který navždy změnil golfistův svět.

Kolektiv

Oceňovaný dokument je dílem investigativních novinářů, kteří odkryjí obrovský podvod v rumunském systému zdravotní péče, když sledují události po požáru bukurešťského klubu Colectiv v roce 2015. Ten si vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných, následně začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče. Nový ministr zdravotnictví po svém jmenování nechává nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit. Jedná se o ukázku práce investigativní žurnalistiky v její nejlepší podobě, dokument zaujal i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a je nominován na Oscara.

Banksy a vzestup pouličního umění

Nejznámější umělec ulice, jehož díla se dostala do nejrenomovanějších galerií i soukromých sbírek. Jeho identita je zahalena tajemstvím, už proto, že se často ocitá na hraně zákona, v neustálém konfliktu s establishmentem. O to cennější je proto dokument, jenž předkládá rozhovory s Banksym a pečlivě mapuje cestu, kterou ušel tento rebel a zároveň majitel multimilionového impéria.

Návrat do Epipa

Epipo je imaginární země, o níž na konci 80. let snila řada maďarských dětí. Jednalo se o speciální letní tábor, kam na tři týdny unikaly ze socialistické reality. Charismatický vůdce, který se jevil jako jejich kamarád, malými chlapci a dívkami manipuloval a zneužíval je. Po 25 letech mlčení se režisérka a účastnice tábora Judith Oláh setkává se svými někdejšími spolutáborníky i bolestnými vzpomínkami.

Allen vs. Farrow

O tomto dokumentu mluví všichni, protože se týká jednoho z nejslavnějších režisérů – Woodyho Allena –, jeho manželky Mii Farrow, která jej obvinila ze sexuálního zneužívání dcery Dylan a vztahu se Soon-Yi, která se z adoptivní dcery stala tvůrcovou manželkou. Čtyřdílný film vás dostane za hranice bulvárních titulků, vtáhne za oponu. Pochopíte, že příběh Woodyho Allena a jeho rodiny je obrovskou lidskou tragédií a zdrojem po generace trvajícího konfliktu.

Vítejte v Čečensku

Narodit se jako homosexuál v Čečensku znamená riskovat život. Dokument sleduje skupinu aktivistů, kteří i přesto bojují proti represím země uplatňující politiku „očištění národní krve“. Zatímco zbytek světa přihlíží, prezident Ramzan Kadyrov společně s vládou podporují štvavé kampaně proti LGBT komunitě, jejíž členové jsou mučeni i popravováni. Režisér David France, který je bývalým šéfredaktorem Newsweeku, ve svém novém dokumentu využívá neobvyklého přístupu k anonymitě, aby odhalil tato zvěrstva a vyprávěl příběh skupiny lidí, kteří bojují proti mocnému zlu.

Agenti chaosu

Byli to Rusové, kdo v roce 2016 dopomohl Donaldu Trumpovi do Bílého domu? Dvoudílný snímek cenami ověnčeného režiséra Alexe Gibneye ukazuje složité mechanismy, jejichž cílem bylo ochromit americkou demokracii. Nejznepokojivější je skutečnost, že agenty chaosu nebyli jen spolupracovníci Moskvy, ale i sami Američané, kteří se nechali zkorumpovat natolik, že propagovali Putinovy cíle.