Je to už taková tradice. A spousta čtenářů na ni netrpělivě čeká. Každý rok touhle dobou totiž nejbohatší muž světa sedne k počítači a na svůj blog napíše krátký seznam knih, které ho nějakým způsobem zaujaly a které chce doporučit ostatním, aby si s nimi přes léto zkrátili případnou dlouhou chvíli. A někdy ta chvíle musí být opravdu dlouhá, protože ne všechny knihy, které Gates pro léto doporučuje, odpovídají běžné představě letního čtení. (A jsou v angličtině.)

Pro letošní léto Gates vybral 7 titulů a jak sám píše, snažil se do svého výběru zařadit více skutečně “plážového“ čtení než loni, kdy tam podle jeho soudu taková kniha byla jen jedna. “Každá z těchto knih mě buď rozesmála nebo mě přiměla k zamyšlení, někdy k obojímu. Doufám, že některá z nich zaujme i vás,” píše miliardář na svém blogu.

Jaké knihy a proč tedy Bill Gates pro letošní léto doporučuje?

1. Hyperbole and a Half od Allie Brosh. „Tuhle knihu přečtete za tři hodiny, ale budete si přát, aby byla delší, protože je zatraceně vtipná a chytrá. Několikrát jsem musel vyrušit Melindu z toho, co dělala, protože jsem jí prostě musel přečíst ty pasáže, které mě nejvíc rozesmály,“ píše k této knize miliardář. Hyperbole and a Half vychází ze stejnojmenného blogu, na kterém Brosh vzpomíná na své dětství a své zážitky vypráví prostřednictvím jednoduchých kreseb a vtipných komentářů, Gatesova plážová jednička.

2. The Magic of Reality od Richarda Dawkinse. Dawkins je známý biolog a etolog z Oxfordu a podle Gatese má „dar udělat vědu zábavnou“. „Tahle kniha vás zaujme, je to dobře zpracovaná učebnice, která vám nabídne uspokojivé odpovědi na velké otázky jako „Jak vznikl vesmír?“ nebo „Co způsobuje zemětřesení?“ Pro mě je Dawkins jeden z nejlépe píšících autorů o vědě, i když má kvůli svým názorům na náboženství – které jsou i pro mě hodně horlivé – řadu kritiků,“ myslí si Gates.

3. What If? od Randalla Munroa. Podtitul téhle knihy je „Seriózní vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky“ – a přesně taková podle Gatese je. Randall Munroe je známý americký americký karikaturista, kreslí komiksy a pracoval také v NASA, takže k vědě má blízko. „Randall dostává spousty absurdních otázek a umí na ně skvěle odpovídat. Je to zábavné čtení a zároveň se při něm něco naučíte o věcech jako je balistika, DNA, oceány, atmosféra anebo třeba blesky,“ soudí o této knize Gates.

4. Randall Munroe ještě jednou – XKCD.  Tahle kniha je sbírkou příspěvků – kreseb – z jeho blogu XKCD. „Munroe si z v nich dělá srandu z věcí kolem sebe – hlavně z vědců a počítačů. Některé jeho vtipy jsou opravdu tvrdé,“ píše Gates, „ale mě tenhle humor baví.“

5. On Immunity od Euly Biss. Debata o tom, jestli své děti očkovat, nebo neočkovat neprobíhá jen u nás a zajímá i zakladatele Microsoftu. „Když jsem na tuhle knihu narazil, tak jsem neměl ani nejmenší tušení, jak příjemné čtení to bude. Biss, která o očkování také přednáší, v ní pečlivě popisuje, proč má tolik lidí z očkování strach, ale dochází k tomu, že ve skutečnosti se není čeho bát, že očkování je bezpečné a že to je zázračný nástroj, jak sebe a své děti můžeme chránit. Na druhou stranu ale nijak nedémonizuje ty, kteří si to nemyslí. Je to skvěle napsaná kniha o důležitém tématu,“ hodnotí ji Gates.

6. How to Lie With Statistics od Darrella Huffa. Téhle knihy si Gates všiml údajně na seznamu doporučené literatury pro investory z Wall Street. Že se mu líbila dosvědčuje i to, že ji doporučuje už podruhé (poprvé ji zařadil mezi tituly, které letos doporučoval na konferenci TED). „Sice vyšla už v roce 1954, ale kromě několika zastaralých příkladů, má hodně co říct i dnes,“ píše o ní. „Věnuje se třeba tomu, jak čísla vizualizovat, je to prostě užitečný úvod do toho, jak používat statistiku a skvělé osvěžení pro ty, kteří s ní už pracují.“

7. Should We Eat Meat? od Vaclava Smila. Čím je svět bohatší, tím více masa jíme. A čím více masa jíme, tím větší nebezpečí představujeme pro naši planetu, píše Gates. Jak tento začarovaný kruh prolomit? Asi těžko, soudí nejbohatší muž světa, s touhle knihou ale můžete pochopit, jako hrálo maso roli v našem vývoji, jak vnímáme zabíjení zvířat a spoustu dalších věcí.  „Nadčasová kniha, i když pravděpodobně ta nejméně plážová z tohoto seznamu,“ hodnotí ji.

Bill Gates je vášnivý čtenář, knihy doporučuje při nejrůznějších příležitostech a také o nich hodně píše. Pokud se chcete o jeho tipech a čtenářských zážitcích dozvědět více, podívejte se na jeho blog. A jestli vás zajímá, co čtou další miliardáři jako Richard Branson, Elon Musk, Jeff Bezos a další, kupte si náš speciál o nejbohatších lidech světa, kde najdete jejich tipy.