Čím se liší velmi úspěšní lidé jako Elon Musk, Oprah Winfrey či Mark Zuckerberg od nás ostatních? Jeden muž za tímto účelem vyzpovídal hromadu těch, co se sami vypracovali na dolarové milionáře.

Účetní a finanční poradce Tom Corley se zaměřil na 233 bohatých lidí – většinou milionářů, kteří se k milionům vypracovali vlastní zásluhou – a soustředil se na jejich denní zvyky, píše server CNBC. Jejich odpovědi pak porovnal s chudšími respondenty.

Ve svém bestselleru Change Your Habits, Change Your Life Corley vysvětluje, jak bohaté lidi spojuje to, že úspěchu vstříc vyrazili díky svým zvykům. Které to jsou?

1. Čtení

Ohromujících 88 procent bohatých lidí v Corleyho průzkumu řeklo, že věnují 30 a více minut denně vzdělávání se či sebezdokonalování skrze čtení. Většina z nich ale nečte pro zábavu – preferují biografie, historické či sebezdokonalování se věnující knihy.

Čtěte také: Cesta většího odporu aneb 8 rad pro dodržení novoročních předsevzetí

Pokud si ale rádi přečtete dobrý román, i to může být přínosné. Je vědecky dokázáno, že i čtení jen pro radost vám může v kariéře pomoci. Corley říká, že každý styl má něco do sebe. „V životních příbězích lidí, kteří se vypracovali z ulice na samotný vrchol, se skrývá mnoho cenných lekcí,“ píše. „Biografie pak odhalují zvyky, způsoby myšlení, slabé a silné stránky dotyčného.“

2. Cvičení

Pravidelné cvičení pomáhá vyčistit si hlavu a cítit se více motivovaný, ukazují studie. Podle Corleyho si 76 procent bohatých lidí denně vyhrazuje 30 či více minut na aerobní cvičení, jako jsou běh, jízda na kole nebo prostá chůze.

3. Navazování a udržování pozitivních vztahů

„Jste jen tak úspěšní jako lidi, se kterými se často stýkáte,“ říká Corley.

Pokud zatím nemáte ve své osobní síti vysoce motivované a úspěšné lidi, neklesejte na mysli. Milionáři, již se sami vypracovali nahoru, se často věnují dobrovolnické práci, což je skvělou cestou k potkávání se s jinými, pozitivně motivovanými jedinci.

Můžete se také přidat ke skupině lidí sdílejících podobné kariérní či osobní zájmy jako vy, navrhuje Corley. Pak tyto vztahy rozvíjejte osobními setkáními a udržováním styků. Buďte vybíraví v tom, s kým trávíte čas. „Úspěšní lidé si zakládají na tom, že omezují své kontakty s jedovatými a negativními osobami,“ říká Corley.

4. Zaměření se na cíl

Mnoho z těch, co se vypracovali sami na milionáře, za to rozhodně nevděčí náhodě či štěstí, zjistil Corleyho výzkum. Pečlivě plánují. Osmdesát procent bohatých je „posedlých touhou pokořovat cíle“, píše. A to jak krátkodobých denních, tak těch dlouhodobých.

„Musíte se vyvarovat toho, že opřete svůj žebřík o zeď někoho jiného a pak strávíte nejlepší léta svého života tím, že se jej budete pokoušet zlézt,“ říká Corley. Najděte si vlastní zeď, vlastní sny, vlastní cíle a jděte si za nimi.

5. Pořádný spánek

Albert Einstein údajně preferoval alespoň deset hodin spánku každou noc. Pokud i vy fungujete lépe dobře odpočatí, Corley má pro vás dobré zprávy. Až 89 procent milionářů z jeho průzkumu spí každou noc sedm či osm hodin, občas i více (výjimkou je Elon Musk, tomu stačí zhruba čtyři hodiny).

„Spánek je pro úspěch rozhodující,“ píše a cituje jeho dopady na fungování paměti a kreativního myšlení.

6. Zajištění více zdrojů příjmů

„Milionáři, kteří se vypracovali sami, nespoléhají na jediný zdroj příjmů,“ říká Corley. „Vždy se jich snažili zajistit více.“

Takže jaké zdroje mají? „Šedesát pět procent mělo alespoň tři různé zdroje příjmu, vesměs založených ještě předtím, než si vydělali první milion dolarů,“ říká Corley.

Příklady může být nějaké vedlejší podnikání nebo příjmy generující investice typu realitních investičních fondů či přímo nemovitostí. „Diverzifikace zdrojů příjmů vám pak dovolí ustát příležitostné ekonomicky slabší periody, které nevyhnutelně přijdou,“ píše autor.

7. Neplýtvání časem

Peníze nejsou pro bohaté lidi jediným cenným zdrojem, tím dalším je čas. „Když investujeme svůj čas – do čehokoli – je nenávratně pryč,“ píše Corley

Buďte také vybíraví v tom, nad jakými aplikacemi trávíte svůj čas – hodiny strávené sjížděním filmů a seriálů na Netflixu nebo prohlížením Instagramu už vám nikdo zpět nevrátí. „Když začnete k času přistupovat jako k naprosto nejrizikovější investici, přinutí vás to více přemýšlet o tom, do čeho jej investovat,“ uzavírá Corley.