Žijeme ve světe neustálého kontaktu, kde zaniká význam toho být aspoň na chvíli sám nebo sama. Nejde sice o převratnou myšlenku, platí ale čím dál naléhavěji. Současná společnost má sílící tendenci sdružovat se do skupin prakticky ve všech aspektech života a už z nich nikdy nevystoupit.
Ten neustálý hukot civilizace kolem nám dnes připadá jako naprosto přirozené kulturní podhoubí, z něhož vyrůstáme. Děti ve školkách a školách jsou rozdělovány do skupin, v práci děláme nejčastěji ve sdílených kancelářích nebo rovnou open officech a i večer doma je velká část obytného prostoru společná.
Připočtěte k tomu všudypřítomnost wi-fi nebo datového připojení, kde vás vaše okolí neustále bombarduje nejrůznějšími statusy a příspěvky, a zjistíte, že většina lidí se už opravdu zřídka setká s tím, že by byli někde úplně sami a měli čas v klidu přemýšlet.
Sociální kontakt je samozřejmě užitečný, ale všeho moc škodí. Koneckonců i francouzský osvícenecký filozof a encyklopedista Jean de La Bruyère říkal, že veškeré neštěstí lidí pramení z nemožnosti pobýt chvíli o samotě. Nejde totiž jenom o to, jak si zvykneme žít, ale i o to, že absence „chvilkového samotářství“ může způsobovat překvapivé snížení motivace, produktivity nebo chvil, kdy se cítíme opravdu šťastní. Chvíle samoty jsou zkrátka zdravé.
Čtěte také: Mučení pro solitéry: zahrajte si karty jako Churchill
Toto je 7 nejpozitivnějších změn, které se v životě člověka odehrají, když se naučí samotu si užít.
Odpočinete si a dobijete baterky
Všichni – dokonce i ti největší extroverti – musejí občas vypnout. Bloumání o samotě (a je úplně jedno, jestli je to hluboko v lese nebo jenom po prázdném pokoji), kdy můžete mozek nechat přemýšlet, nad čím se mu zlíbí, je skvělou očistnou kúrou od každodenního stresu a výborně si u něj odpočinete. Stačí půlhodina až hodina denně.
Můžete dělat, co chcete vy
Vyrazit někam s kamarády nebo na akci je sice skvělá zábava, ale časem se kompromisům ve skupině prostě nevyhnete. Pokud se naučíte nebýt nervózní z toho, že trávíte čas sami, můžete dělat, co se vám zachce. Fotbal? Jóga? Film nebo jídlo, na které s vámi nikdo nepůjde? Není problém. Dělat věci, které pro nás mají význam, je úžasně stimulující.
Naučíte se věřit sami sobě
Svoboda je něco víc, než jen možnost zařídit se podle sebe. Je to i schopnost začít si věřit. Zůstat alespoň občas o samotě pomáhá vytvořit si jasný úsudek a držet se jej, bez ohledu na vliv a tlak okolí. Především vy osobně byste si měli umět nejlépe určit, co je pro vás správné, a samota k tomu dává skvělou příležitost. Můžete rozvíjet vlastní nápady, plány a cíle, jichž byste chtěli dosáhnout. Jakmile se naučíte užít si chvíle, které máte jen pro sebe, budete taky mnohem odolnější vůči tomu, co si o vás myslí a říkají druzí.
Úroveň vaší emoční inteligence se zvýší
Emoční inteligence je schopnost rozeznat a porozumět emočním pochodům v sobě i ve svém okolí. Jde také skvěle využít v budování sociálních vztahů. Budete-li mít každý den klid na to zamyslet se, jak se cítíte, a pojmenovat si, proč tomu tak je, zvýší se výrazně vaše umění číst pocity druhých lidí a schopnost sebereflexe.
Čtěte také: 9 ukazatelů, které prozradí, že jste úspěšní, a ani o tom nevíte
Naroste vám sebevědomí
Jestliže neumíte nebo nechcete trávit čas sami se sebou, je možná nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co vám na sobě vlastně vadí. Pokud ale budete od problému neustále utíkat do ruchu společnosti, nikdy na nic nepřijdete. To, že jde o pohodlnější variantu, neznamená, že vás učiní šťastnějším. Naučit se být v pohodě i bez jiných výrazně pomůže vašemu sebevědomí. Když si budete jistí, že jste dost dobří sami pro sebe, začnete být dobří i pro ostatní.
Dokážete lépe ocenit lidi kolem sebe
Čas o samotě vás naučí vážit si skutečně dobré společnosti a vnímat ji v úplně jiném světle. Mnohem snadněji se vám díky tomu bude také určovat, s kým opravdu chcete svůj čas trávit.
Zvládnete toho víc
Říká se, že „víc hlav víc ví“, ale neplatí to vždycky. Poslední výzkum univerzity v Texasu dokonce zpochybňuje míru efektivity brainstormingu, v jaké o ní mluví většina manažerských příruček. Výzkumníci se odvolávají na tzv. funkční fixaci – psychologický jev, při kterém lidé, kteří spolu pracují, uváznou na mrtvém bodě, protože každý z nich trvá na svém návrhu řešení. Když trávíte čas o samotě, máte možnost přijít na kompromis nebo úplně jinou variantu.
Koneckonců příliš mnoho kohoutů na jednom smetišti ještě nikdy velkou dobrotu neudělalo. A to platí všeobecně. Nebojte se ukrást si každý den trochu času jenom sami pro sebe.