Kouč Aleš Kalina je spolupracovník Forbesu, který popisuje jednoduchá pravidla, jak postupovat ve své kariéře či zlepšovat své pracovní vztahy. Tady je jeho krátký článek o tom, co dělá spousta lidí špatně, když hledají práci. 


Přednedávnem jsem hledal do svého týmu nového kouče. Při výběrovém řízení mi chodily stovky životopisů. Z takového zájmu jsem měl radost. Ta ale končila ve chvíli, kdy jsem se začal životopisy probírat. Informace, které mi uchazeči v životopisech předávali, byly naprosto nepřehledné. Některé nabídky končily rovnou v koši.

Chtěl jsem zjistit, proč jsem některé životopisy zahodil tak rychle. Probral jsem je znovu. Jaké mají společné znaky? Tady je malé shrnutí, které jsem si udělal. Základní chyby, kterým byste se měli vyhnout, když někam posíláte své CV.

Svůj životopis posíláte na všechny světové strany

V inzerátu jsem hledal nové kouče pro svůj tým. Přišlo mi mnoho životopisů s velmi obecným průvodním textem, že má uchazeč velký zájem o danou pozici, ale přitom jeho dosavadní praxe čítala 15 let ve skladu a dalších 10 let v kosmetice na pozici prodejce. Šlo z toho poznat, že životopis posílá úplně všude, kam ho zrovna napadne.

Nečtete požadavky na danou pozici

V textu mého inzerátu byly určité požadavky pro zařazení do výběrového řízení. Skoro polovina uchazečů mé požadavky nerespektovala. Posílejte svá CV jen tam, kde plníte podmínky.

Nevíte, co firma hledá

Můj inzerát obsahoval text zadání, že hledáme kouče pro oblast životního poradenství. Jenže nám chodily životopisy s praxí školitelů v úplně jiných oblastech.

Zašlete špatnou fotografii

Vaše fotografie je vaše prezentace. Fotografie je pro mě důležitá, přidávám si ji ke svému vlastnímu dokumentu o uchazeči. Jen málokdo ale svoji fotku považoval za jednu z hlavních bran do mé firmy. Dostal jsem fotografie z tábora u stanu, od piva, z dovolených na balkoně, z vlaku u okna nebo s buřtem na stolku.

Vaše CV je nepřehledné

Některá CV přišla pouze jako prostý text bez jakéhokoliv formátování. Po jeho otevření se na mě vyvalila tuna textu a já neměl dostatek sil se v tom orientovat.

Zašlete text s chybami

Řídím se pravidlem: Pokud mi kandidát předloží svoji prezentaci s chybami, kolik dalších chyb způsobí, až nastoupí? Tady si dejte obzvláště velký pozor a nechte si své CV někým opravit.

Chováte se nevhodně až vlezle

I to se mi stalo. Některé uchazeče jsem požádal o doplnění zaslaných materiálů a oni se na mě obořili, proč po nich vlastně takové nesmysly chci. Podřízli si sami pod sebou větev. I kdyby měli CV pánaboha, do mé firmy se nedostanou.

срочные займы онлайн без справок и поручителей займ онлайн без отказа малоизвестные мфо