Češi jsou přeborníci v konzumaci piva, to je známá věc. Ale tenhle nápoj se hodí i jako nečekaný pomocník v domácnosti a na zahradě. Tady je sedm tipů a triků na jeho netradiční využití.

1. Pivní past na slimáky

Žerou vás, protože žerou vaši pracně vypěstovanou zeleninu. Tady pomůže pivo – tenhle fígl je na českém venkově docela známý. Jak funguje? Zakopejte do záhonku zavařovací sklenici bez víčka, tak aby její okraj přesně splýval s povrchem půdy. Pak do ní nalijte trochu piva (zbytečně neplýtvejte, stačí pár centilitrů) a už jen sledujte, jak jsou škůdci bez milosti přitahování silou jeho aromatu až na samé dno. Čeká je nezvratný pivní osud.

slug-345241_640

2. Vyleštěte stůl

Až vám po party nebo grilování zase někdo nechá na stole nedopitou lahev piva, v duchu mu poděkujte. Podle portálu MSN jde totiž o skvělou přírodní leštěnku. Aplikace trochy piva na dřevěný nábytek a následné vyleštění suchým hadříkem prý dřevu dodá oslnivý lesk. Nejprve ale možná raději celý postup vyzkoušejte na té části nábytku, která není tolik vidět. Jistota je jistota…

3. Nablýskejte i jemné kovy

Ano, nejen dřevo a kocovina, ale i měď a mosaz si se zlatavým mokem skvěle rozumějí. Pokud jste šťastnými majiteli měděných hrnců a pánví nebo mosazného stolního nábytku, jako jsou lampičky, stojany na svíce, těžítka či kliky, máte vyhráno. Pivo z nich skvěle odstraní fleky a patinu. Stačí opět jen nanést trochu na hadřík a vesele leštit.

4. Vydrhněte kohoutky

A do třetice jedna čistící finta. Máte-li zašlé kohoutky nebo madla v koupelně, vytáhne vás i tady z bryndy odstáté pivo (které už byste stejně nepili, že ano?). Naplňte pivem igelitový sáček, ponořte do něj kohoutek nebo držadlo a zavažte sáček tak, aby se kov mohl v roztoku pár hodin máčet. Potom už se jen kochejte, jak vaše koupelna připomíná tu z katalogu. Jestli přemýšlíte, co propůjčuje pivu ony zázračné schopnosti k odstraňování špíny, vězte, že za to může oxid uhličitý, kterým je pivo standardně syceno. V břiše vám tedy paseku neudělá, žádný strach.

faucet_hotov

5. Pivní lázeň pro váš trávník

Nejlepší recept na povadlý trávník je údajně speciální domácí hnojivo ve složení: 1 šálek amoniakového roztoku, 1 šálek dětského šamponu (značka je údajně na vás) a 1 plechovka piva (opět dle vaší preference). Zní to možná legračně, ale jde o vyzkoušenou metodu, se kterou už slaví úspěch nejeden zahrádkář. Minimálně za ty udivené pohledy sousedů, jak poléváte zahradu pivem, to přece stojí vyzkoušet.

6. Hmyz vykažte na zápraží

Mouchy a komáři umějí být za teplých letních večerů pěkně otravní. Vyzkoušejte tuhle vychytávku: nechte trochu piva v mělké misce na zápraží (nebo prostě vedle místa, kde sedíte). Uvidíte, že místo obtěžování vás a případných hostů bude hmyzí teroristy najednou mnohem víc zajímat právě ona miska a dopadne to s nimi podobně jako se slimáky v bodě číslo 1.

komar

7. Rozprašte rez

Pokud vám rez někde v domě komplikuje život natolik, že se šrouby a matice, které potřebujete vyměnit či odmontovat, absolutně nehnou z místa, zkuste opět pivo – pozor, tentokrát čerstvé! Oxidace nápoje by měla na rez zapůsobit natolik, až šrouby povolí. Obecně platí, že čím déle pivem kov smáčíte, tím snadnější manipulace je. Takže prolévejte dle potřeby a vítězství oslavte zbytkem piva.