Ještě před deseti lety bylo nezbytné mít vlastní kancelář, stoly oddělené přepážkami nebo kóje. V kanceláři jsme mívali většinu schůzek, vídali své kolegy a pracovali. Potřebujeme je ale i v dnešní době? Nové technologie nám umožňují se „do práce připojit“, takže vše, co pro splnění úkolů potřebujeme, je internetové připojení. Zaměstnanci běžně pracují z coworkingových prostorů, kaváren a svých domovů po celém světě, aniž by vůbec do firemních prostor vkročili. Podle průzkumu Regus Global Economic Indicator mezi 26 tisíci manažery z 90 zemí celých 48 procent z nich pracuje z domova alespoň polovinu svého pracovního týdne. Pro ty, kteří pochybují, je tu 8 důvodů, proč je nutnost spoléhat se na firemní kanceláře čím dál menší.

Technologie usnadňující spolupráci

Nové technologie zaměstnancům umožňují „připojit se do práce“, takže jediné, co potřebují, je internetové připojení. Díky tomu máme k dispozici všechny informace a kontakty, které pro naši práci potřebujeme. Můžeme pořádat virtuální porady, vytvářet dokumenty či prezentace, získávat novinky od našeho týmu a zůstat přitom součástí globální skupiny bez nutnosti se s lidmi denně vídat. Tyto technologie nám ještě navíc dávají i možnost pracovat na cestách, hlavně díky mobilům.

Nová generace zaměstnanců

Internetová generace, takzvaná generace Y, bude do roku 2020 tvořit většinu pracovní síly – což je už za pár let. To je generace, která je už zvyklá být připojená. Příslušníci generace Y vyrostli na platformách, jako jsou Facebook, Twitter nebo Google, a je pro ně přirozené sdílet informace a komunikovat online; je to součást jejich každodenních životů. To je generace, která už neví, jaké to je, sedět kdesi za přepážkou. Jsou to firmy, které se musí nastupující generaci přizpůsobit.

Atraktivnější pracovní prostředí

Když se někoho zeptáte, jestli by raději pracoval z kanceláře, nebo z domova, tak s největší pravděpodobností odpoví, že z domova (či coworkingového prostoru). V nedávné zprávě vydané společností Chess Media Group bylo zjištěno, že 90 procent zaměstnanců by práci, která nabízí flexibiliní pracovní prostředí, považovalo za atraktivnější než tu, která něco takového neumožňuje. Skoro se zdá, že pro organizace, které chtějí získat a udržet talentované lidi, je zásadní, aby už nevyžadovaly full time přítomnost v kanceláři.

Úspora peněz

Firmy vynakládají obrovské sumy peněz na udržování prostor pro své zaměstnance. Kanadská telekomunikační společnost TELUS si stanovila cíl, aby většina jejích zaměstnanců pracovala zcela nebo alespoň částečně na dálku. Chtějí se tak zbavit některých ze svých obrovských sídel, na která vydávají nemalou část rozpočtu. Firmy navíc musejí utrácet za kancelářské vybavení, internet a řadu dalších věcí. V závislosti na velikosti tak firmy mohou tímto způsobem ušetřit ročně až miliony dolarů.

Zaměstnanci ušetří čas

Dojíždění do práce je pro spoustu zaměstnanců všude po světě velký problém. Například podle zprávy amerického statistického úřadu cestuje v USA 600 tisíc zaměstnanců do práce 90 minut, respektive 75 kilometrů, a celých deset milionů cestuje hodinu tam i zpět. Dokážete si představit, že byste dojížděním strávili 10—15 hodin týdně? To je skoro jako takový poloviční úvazek na sedadle vašeho auta. Můžete si zkusit představit, kolik peněz se každý rok na dojíždění vyplýtvá. Dostáváme se řádově k miliardám, zvlášť když započítáte další náklady jako třeba benzin.

Zaměstnanci jsou produktivnější

Existují studie, které poukazují na fakt, že zaměstnanci pracující z domova jsou ve skutečnosti produktivnější než ti, kteří pracují z kanceláře. Zřejmě nejpodrobnější data mají v Global Workplace Analytics – odhadují, že různými prostoji v kanceláři se v USA promrhá 600 miliard dolarů ročně. Plošné zavedení práce na dálku by podle těchto dat přineslo americké ekonomice 334 až 467 miliard dolarů.

Zlepšení kvality života zaměstnanců

Před pár lety výzkumníci z univerzity ve švédském městě Umea zjistili, že manželské páry, kde jeden z partnerů dojíždí do práce více než 45 minut, mají o 40 procent vyšší riziko rozvodu. Práce je sama o sobě jedním z hlavních původců stresu a ještě se k tomu přidává stres způsobený dojížděním. Zaměstnanci by tak ušetřený čas mohli strávit prací nebo se svými blízkými, místo aby seděli v autě.

Nová pracovní prostředí

Jak jsem zmínil výše, jakákoliv lokalita je teď potenciálním pracovním prostorem, ať už je to obývák, kavárna nebo jakékoliv jiné místo s internetovým připojením. Během posledních pár let navíc vyrostla spousta coworkingových prostorů, kde si zaměstnanci z různých firem mohou pronajmout svůj stůl nebo kancelář nedaleko míst, kde bydlí (nebo kde se jim to prostě hodí). Takové prostory bývají vybaveny konferenčními místnostmi, kuchyňkami a často i jinými vymoženostmi, které tradičně poskytují klasické firemní kanceláře. Už i některé firmy své přebytečné kanceláře pronajímají zaměstnancům z jiných společností.

Závěrem

Nemusíme se dívat ani za hranice našich vlastních životů, abychom přišli na to, že pracovat v kanceláři není vždy ten nejlepší přístup. Mnozí samozřejmě namítnou, že kanceláře jsou skvělé pro rozvoj komunikace a spolupráce, zvlášť když některá pracoviště poskytují fantastické výhody jako obchody nebo třeba i školky pro děti. Je ale pravda, že v podstatě jakákoliv vzdálenost ovlivní schopnost zaměstnanců spolupracovat a komunikovat. Jakmile jsou od sebe vzdáleni 50 metrů, pravděpodobnost, že spolu promluví, je téměř nulová; to už rovnou můžete mít zaměstnace stovky kilometrů od sebe.

Cílem není tvrdit, že komunikace tváří v tvář je mrtvá, protože to určitě není, a určitě se nechceme zbavit kontaktu mezi lidmi (alespoň většina z nás). Namísto toho firmy musejí do svých pracovních prostředí zavést flexibilitu, aby se sami zaměstnanci mohli rozhodnout, co jim více vyhovuje. Některé firmy například zavádějí pracoviště „podle potřeby“, takže když je nutné se setkat, tak se tak stane na coworkingovém místě výhodném pro všechny, kde se dá pronajmout zasedací místnost jen na tak dlouho, jak je potřeba. Takže nejde o úplné odstranění osobní komunikace, jde o to, nespoléhat se na ni jako na jedinou možnost.

Když to shrneme, trend ukazuje na to, že už se nadále nepotřebujeme bezvýhradně spoléhat na firemní kanceláře jako jediné místo, kde můžeme odvést svoji práci.


Jacob Morgan je spolupracovník Forbesu, zabývá se tím, jak se v budoucnu promění způsob, jakým pracujeme. Jeho další články na Forbes.cz:

Soukromí je mrtvé. Zabili jsme ho my sami

Přichází revoluce. Za pár let se zcela změní váš pracovní život