Když se řekne Bill Gates nebo Warren Buffett, všichni okamžitě vědí, o koho jde. Nad jménem Amancio Ortega ale budete možná chvíli přemýšlet, a to i přesto, že jde o aktuálně druhého nejbohatšího muže světa.  Před měsícem Ortega, jenž zbohatl zejména díky prodeji oděvů a jemuž se po jeho nejznámějším řetězci přezdívá „Pan Zara“ na chvíli sesadil Billa Gatese z čela žebříčku nejbohatších lidí světa.

Momentálně je nejbohatším člověkem světa opět Gates se jměním 79,5 miliard dolarů (asi 1 bilion 988 miliard korun) a Ortega jej následuje se 75,4 miliardami dolarů (asi 1 bilion 885 miliard). Amancio si na pozornost nepotrpí, s médii skoro nekomunikuje a jeho život je tak do jisté míry zahalen tajemstvím. Z toho, co ale o životě muže z chudé rodiny víme, vyplývají zajímavé lekce, jak na úspěch. Nedávno je shrnul web Inc.

1. Nemusíte být lev salonů

Úspěšní lidé nemusí být nutně extroverty. Budování kontaktů je neodmyslitelnou součástí práce podnikatelů. Rozhazování sítí ale nemusí být nutně doménou excentriků, stejně tak dobří, ne-li lepší, v něm můžou introverti. Ortega je známý samotář a v průběhu své kariéry s médii mluvil jen párkrát. Přesto, že nemá potřebu být všude, se mu podařilo nashromáždit úctyhodné bohatství. Už před ním řada lidí, že introverti mohou být úspěšní, právě proto, že jsou dobrými posluchači a jsou více ochotni spolupracovat.

Čtěte také: Amancio Ortega se stal nejbohatším mužem planety. Na pár hodin

2. Buďte pokorní a skromní

Říká se, že Ortega chodí každý den do té samé kavárny a na oběd zase se svými zaměstnanci. Přesto, že stojí v čele Zary, obléká se skromně – nejčastěji údajně nosí modré sako, bílé tričko a šedivé kalhoty. Skromnost a pokora vám může pomoci v osobním i profesním životě.

ortega

3. I tak si ale můžete dopřát kvalitní věci

Je sice skromný a pokorný, ale také si umí dopřát. Ortega jezdí na koních a vlastní jezdecké centrum ve španělském Finisterre. Také jezdí luxusním vozem – má Audi A8. Jestli si můžete dovolit nějakou luxusní věc, po které opravdu toužíte, nemělo by vám být líto dát za ni peníze. Je v pořádku se občas rozšoupnout, když vám to udělá radost.

4. Nezapomeňte na své kořeny

Na Ortegovi je zajímavé, že nikdy neopustil svůj domov. Vybudoval své impérium ze španělského městečka La Coruña, kde se narodil. Nikdy tak nemohl zapomenout na své kořeny. A to podle spoluautora knihy Amancio Ortega: From Zero to Zara, Xabiera R. Blanca, přispělo k úspěchu Zary: „Chudoba z něj udělala toho, kým je,“ je přesvědčený její autor.

5. Na úspěch není nikdy pozdě

Čtěte také: Oděvní gigant Zara má další problém, bývalý zaměstnance ji žaluje za diskriminaci

To, že člověk neudělá díru do světa ve věku, kdy se to podařilo Stevu Jobsovi nebo Marku Zuckerbergovi, ještě nic neznamená. Ortegovi bylo skoro 40, když založil Zaru. To sice není nijak pokročilý věk, ale Ortegův příběh je díky tomu osvěžující výjimkou mezi záplavou historek o dvaceti-až-třicetiletých čerstvých milionářích. Připomíná nám, že nikdy není pozdě začít si plnit své sny.

6. Mějte na paměti svoje „proč“

Když bylo Ortegovi asi 13, viděl, jak byla jeho matce v obchodě s potravinami odmítli dát jídlo na dluh. A to se pro něj prý stalo motorem – odešel ze školy a začal pracovat, aby se on a jeho rodina do takové situace znovu nedostali.

Někdy zapomeneme na to, proč se každé ráno probouzíme, proč prosedíme hodiny v dopravní koloně  anebo proč jsme opustili nenáročnou práci a založili si vlastní startup, který je na pokraji bankrotu. Když budete mít stále na paměti, proč jste obětovali, co jste obětovali, pomůže vám to při naplňování vašich cílů.

7. Na dobré věci se vyplatí počkat

Trvalo deset let, než Ortega založil mateřskou společnost Zary, Inditex, a otevřel svůj první obchod. Inditex je celosvětově jednou z největších oděvních společností. Může se zdát, že deset let je na založení byznysu věčnost. Ale rozhodně se to vyplatilo. Trpělivost vám dá šanci počkat, pozorovat a vědět, kdy jednat. Vyhněte se nevhodným, zbrklým rozhodnutím. Dejte si odstup, ať máte příležitost si vše v klidu rozmyslet, a můžete se pak správně rozhodnout.

8. Dělejte věci po svém

Bez příznivých podmínek a v oboru, který vyžaduje invenci a zároveň omezuje kreativitu, se Ortega rozhodl vyzvat na souboj špičku čistou inovací. Našel skvělý poměr kvality a ceny, zrychlil proces výroby, vybral nejlepší místa pro obchody a rozšířil otevírací hodiny – všechno ve snaze nalákat obyčejného zákazníka. Celé to vytvořil. Nemusíte vždy dělat to, co dělají ostatní. Ortega nemusí chodit na oběd se svými zaměstnanci, ale chce s nimi mít vztah. Místo v prostorné, rohové kanceláři pracuje na jednom patře s návrháři.

Amancio Ortega se vždy choval podle svého nejlepšího uvážení. Vyplatilo se to. A dnes je jeho příběh skvělou ukázkou toho, jak lze úspěchu dosáhnout pomocí vlastní intuice.