Taky si myslíte, že být sympatický je vlastnost daná od přírody? Že je to něco vepsaného, co patří jen těm, kteří vypadají dobře, umějí se bavit ve společnosti a jsou neuvěřitelně talentovaní?

Omyl. Zase je to něco, co můžete mít pod kontrolou a co souvisí s emoční inteligencí.

Ve studii University of California měli lidé popsat vlastnosti, které pro ně mají největší podíl na tom, jestli jim je daný jedinec sympatický, nebo ne. A překvapivě, nejlépe hodnocené vlastnosti neměly co dělat s vrozenými charakteristikami – inteligencí, atraktivností nebo družností.

Čtěte také: Máte je taky? 10 vlastností nejlepších zaměstnanců

Naopak, na vrchních příčkách se umístila upřímnost, otevřenost, transparentnost a schopnost porozumět druhému – tedy vlastnosti, které mají lidé s dobře vyvinutou emoční inteligencí.

To, že se na vašem přístupu opravdu vyplatí zapracovat, ukazuje i studie University of Massachusetts. Ta totiž přišla s tím, že manažeři přijmou argument druhého i bez jakýchkoli podpůrných důkazů v případě, že je jim dotyčný sympatický.

Tady je proto devět klíčových momentů, které vás drží od toho, abyste byli oblíbenější (a úspěšnější):

1. Nenápadně se vychloubáte

Všichni je známe. Kolegu v práci, který si dělá srandu ze své přísné diety, jen aby ukázal, jak je fit a zdravý. Nebo známá, která vtipkuje o tom, že je nerdka, jen aby vás přesvědčila, jak je chytrá.

Chvástání se za to, že si děláte srandu sami ze sebe a že se určitým způsobem podceňujete, neschováte. Naopak, každý to vidí. A je to ještě horší, protože nejenže všechny vychloubáním štvete, navíc hrajete hru, ve které se ho snažíte zamaskovat.

2. Jste příliš vážní

Ano, vášniví lidé jsou oblíbení. Pozor ale na to, aby vaše „vášeň pro věc“ nevypadala tak, že jste příliš vážní, nezajímáte se o druhé a jste jen ponoření do práce.

Sympaťáci umějí totiž svou vášeň pro práci vybalancovat se zábavou a v kanceláři jsou nejen vážní, ale i přátelští.

Zaměřte se proto na smysluplné interakce s ostatními kolegy a pamatujte si, co vám včera nebo minulý týden řekli. Ukážete tím, že jsou pro vás důležití stejně tak jako vaše práce.

3. Málo se ptáte

Největší chybu při konverzaci uděláte tehdy, když se budete příliš soustřeďovat sami na sebe – co a jak dalšího řeknete – a kvůli tomu neuslyšíte, co se právě řeklo.

Pravděpodobně promluvíte jasně a hlasitě, ale bez významu. Tomu se snažte vyhnout a raději se zeptejte na spoustu věcí.

Ostatní rádi uvidí, že posloucháte, a něco tak jednoduchého jako objasňující otázky ukáže, že nejenže posloucháte, ale že se také staráte o to, co druzí říkají. Nakonec budete překvapení, kolika respektu a uznání dosáhnete jen tím, že se budete ptát.

4. Neumíte kontrolovat své emoce

Křičíte, házíte věcmi, nadáváte, jste agresivní a asi umíte i ostatní rozbrečet – to opravdu není dobré.

Bez ohledu na to, jak si váš výbuch daný člověk zaslouží, přesměrujete totiž obrovskou míru negativní pozornosti na sebe.

Budete vypadat nestabilně a ostatní si budou klást otázku, jestli jste schopní udržet věci pohromadě, když opravdu přijde do tuhého.

Jednoduše udržte své emoce na uzdě a ukažte, že máte věci pod kontrolou. Pak totiž nebudete vypadat špatně vy, ale pozornost se přesune na toho, který opravdu v něčem pochybil.

5. Bez telefonu ani ránu

Pokud s někým mluvíte, soustřeďte na něj veškerou svou energii. Nekontrolujte telefon ani nepište zprávu, opravdu to většinou půl hodiny počká.

Uvidíte, že si schůzku mnohem víc užijete a že vás překvapí, jak efektivní může být.

6. Všechny znáte

Je skvělé, když znáte důležité a zajímavé osobnosti, ale používat jejich jména při každé konverzaci – nebo hledat příležitost, jak ukázat, koho znáte – je snobské a hloupé.

Stejně jako v prvním bodě, i v tomto vás ostatní velmi lehce přečtou. Místo toho, abyste vypadali zajímavě, budete dělat dojem, že si nejste jistí sami sebou, a tím se shodíte.

Pokud totiž spojíte všechno to, co víte, s tím, koho znáte (místo toho, co víte a co si myslíte), konverzace ztratí na zajímavosti.

Lidé navíc mají averzi k těm, kteří zoufale touží po pozornosti. Raději tak buďte přátelští a ohleduplní a získáte si mnohem více pozornosti, než když se budete snažit ukázat, jak jste důležití.

Jednoduše – víc atraktivní je mít ten správný přístup a postoj než to, koho znáte.

7. Pomlouváte

Pokud chcete být oblíbení, nepomlouvejte. Kdo pomlouvá, vypadá negativně, zlomyslně a nikdy to nebude jinak. A co víc, pokud se dotyčný dozví o tom, že jste jeho neštěstí nebo chyby rozebírali, můžete mu opravdu ublížit.

8. Nejste otevření

Nikdo nechce mít konverzaci s někým, kdo si už dopředu udělal názor a nechce nic jiného slyšet. Neznamená to, že musíte věřit v totéž co ostatní nebo přehlížet jejich chování, ale buďte přístupní a se svým soudem počkejte, až pochopíte, o co ostatním jde.

Otevřená mysl má ještě přidaný význam v práci, kde se přístupnost rovná novým nápadům a umění dát pomocnou ruku. Když tak budete přístupní a otevření, budete pro ostatní i mnohem více zajímaví.

9. Mlčeti zlato – aspoň ze začátku

Dejte si pozor na to, abyste nesdíleli své osobní problémy a celý svůj životní příběh příliš rychle.

Ti, se kterými jsou lidé rádi, totiž nechají druhou osobu, aby je vedla a ukázala, kdy je ten správný čas se otevřít.

Přehnané svěřování totiž působí, jako byste byli sami sebou posedlí a necitliví k rovnováze konverzace. Druhý si totiž bude připadat jen jako přijímač vašich problémů, pokud jej začnete zahlcovat svým životem dřív, než se dozvíte něco o něm samotném.

Když si nakonec dáte těchto devět bodů dohromady, přijdete k jednoduchému závěru. Čím více budete vnímat, jak vaše chování a jednání působí na ostatní, tím více bodů za sympatie získáte.