Elon Musk je od dětství vášnivým čtenářem. Sahá po všech žánrech od sci-fi až po historické biografie. Zakladatel společností Tesla a SpaceX věří, že právě čtením knih se naučil, jak budovat úspěšné vizionářské firmy a stavět rakety. Ostatně, jeho matka s oblibou vypráví o tom, jak byl malý Elon nespolečenský a během rodinných návštěv nejradši seděl s knihou pod stolem. Server Entrepreneur.com proto z nejrůznějších rozhovorů vydoloval seznam knih, které Musk při různých příležitostech doporučil. Tady je a přejeme hezké čtení!

1) Pán prstenů – J. R. R. Tolkien  

„Malí hobiti se vydali zachránit svět, ačkoli to po nich nikdo nechtěl, ale oni prostě cítili, že to musejí udělat,“ řekl Musk na adresu legendárního románu, ve kterém se skupina těch nejnepravděpodobnějších hrdinů vydala zničit nástroj zla, kterého se všichni báli. U téhle knihy se skvěle pobavíte a taky se toho hodně naučíte o odvaze.

2) Stopařův průvodce galaxií – Douglas Adams

Asi jste to už slyšeli, odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec je „42“. Háček je ale v tom, že nikdo si už nepamatuje, jak základní otázka života, vesmíru a vůbec zněla. A právě z toho si Musk odnesl tohle ponaučení: „Pokud umíte správně zformulovat otázku, odpověď je pak hračka.“

stopar

3) Benjamin Franklin: American Life – Walter Isaacson 

Benjamin Franklin je velkou osobností lidských dějin, nejen těch amerických, a Musk o něm říká: „Byl to podnikatel, začínal od nuly. Dítě, co uteklo z domova. Proto je potřeba o něm číst, je to skvělý zdroj inspirace.“

Čtěte také: Letní čtení podle Forbesu: 7 knih, které byste si měli přečíst 

4) Einstein: Jeho život a vesmír – Walter Isaacson 

„Od koho jiného se učit než od muže, který svou inteligencí a ambicemi změnil svět?“ ptá se Musk a odpověď je jasná. A tahle kniha je klasika.

einstein

5) Structures: Or Why Things Don’t Fall Down – J. E. Gordon 

Stavebnictví sice není ten nejlákavější obor, který si dokážete představit, ale má něco do sebe. Zvlásť když si uvědomíte, co všechno díky němu máme. „Tahle kniha nabízí skvělý pohled na stavební inženýrství. Napsal ji vědec, který zkoumá materiály a je to taky ideální učebnice o konstrukčním designu,“ říká Musk.

Čtěte také: 7 knih, které byste si podle Billa Gatese měli přečíst tohle léto

6) Ignition!: An informal history of liquid rocket propellants – John D. Clark 

Pokud vám stavebnictví nepřišlo nic moc, tohle pro vás bude ještě horší. Ale pamatujte, Elon Musl nás chce už za pár let vozit na dovolenou do vesmíru a kolonizovat Mars. Zatím se ale s touhle knihou vraťte do roku 1972 a nastudujte, jak v té době fungovaly kosmické technologie a jak se tento obor rozrůstal. „Je opravdu zábavná,“ hodnotí ji Musk.

ignition

7) Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies  – Nick Bostrom 

Bostrom zkoumá, co by se stalo, kdyby umělá inteligence potlačila tu lidskou. Musk říká, že si právě díky této knize uvědomil, že „musíme být obzvlášť opatrní, když přijde na chytré počítače“. Umělá inteligence podle něj totiž potenciálně představuje větší hrozbu než atomové bomby.

8) Od nuly k jedničce – Úvahy o startupech aneb jak tvořit budoucnost – Peter Thiel 

Miliardář, investor a spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel (ano, toho PayPalu, který spoluzakládal i Musk) se v této knize podělil o svůj vhled do filozofie startupů. Navíc tu taky píše, že podle něj by lidé v Silicon Valley neměli být vystrašení z narušení vývoje. „Peter Thiel založil několik průlomových společností a v této knize ukazuje jak,“ říká Musk.

thiel 2

9) Howard Hughes: His Life and Madness – Donald L. Barlett a James B. Steele 

Musk vtipkuje, že si z knihy o nekonvenčním filmaři a leteckém magnátovi odnesl předsevzetí, že „si nikdy nenechá narůst moc dlouhé nehty na rukou a nikdy nebude čurat do sklenice“. Proč, to už se musíte dočíst sami.