Vědomosti a znalosti nejsou to nejdůležitější, co rozhoduje o vašem úspěchu v byznyse. Stejně důležité je i to, jaké jsou vaše hodnoty a váš vztah k lidem. Řekne vám to asi každý, kdo se do světa obchodu pustil.

Roshann Parris je zkušená PR manažerka a poradkyně amerických politiků a v životě si je jistá jen několika věcmi. Když mi je vyjmenovala, bylo mi jasné, že o nich musím napsat. Je to totiž velmi jednoduchý a snadno zapamatovatelný seznam postřehů o tom jak žít, podnikat a budovat nejenom obchodní vztahy.

1. Vše co potřebujete znát, jste se naučili už v mateřské školce

Pamatujete si, jak vám paní učitelka ve školce říkala, abyste se o všechno dělili a hezky si hráli? Říkala nám, abychom po sobě uklízeli, umývali si ruce a nedotýkali se všeho. Všechno to jsou lekce, které se nám budou hodit po celý život. Jednejte s každým tak, jak chcete, aby jednal s vámi, nepalte mosty, respektujte ostatní, buďte féroví. Pokud uděláte něco špatného, snažte se to napravit. Pracujte v týmu.

2. Nikdy se nevzdávejte (jste pouze čtyři otázky od odpovědi, kterou potřebujete)

Jak v obchodě, tak v životě se někdy dostanete do defenzivy. Může to být nedostatkem komunikace, ale i jejím způsobem. Nenechte se odradit. Houževnatost je hlavní součástí obchodu a podnikání. Pokud narazíte na překážku, nevzdávejte to! Najděte cestu okolo nebo lépe formulujte svoje myšlenky tak, aby věci mohly fungovat.

3. Obklopte se lidmi, kteří vás nabíjejí energií

O kolik je život lepší, když se obklopíte pozitivními a optimistickými lidmi? O hodně. V podnikání se ze sebe snažíme vydat to nejlepší. Každý den děláme věci na plno – když kolem sebe budete mít lidi, kteří jsou kreativní, žijí vášní pro danou věc a nabíjejí vás energií – bude se vám pracovat ještě lépe. Uchrání vás to od průměrnosti.

4. Pokud přijdete o svůj klid, přijdete o svůj vliv

V každém pracovním vztahu dojde občas k vypjaté situaci. Pokud ztratíte tvář, ztratíte mnohem více. Snažte se najít nejlepší způsob, jak svůj klid nikdy neztratit a držet si od některých věcí odstup.

5. Stůjte si za svým názorem

Tohle pro mě bylo vždy těžké. Jsem ten typ člověka co se rád potká „uprostřed“ a hledá kompromisy a řešení, i když druhá strana někdy nechce ustoupit. Pokud věříte tomu, co děláte, i když to ostatní dělají jinak, nenechte se přesvědčit ke změně. Stůjte si za svým.

6. Překvapte lidi tím, že jim dáte víc, než o co žádají

Překračujte hranice možného každý den. Pokud bychom se všichni snažili žít život tím, že budeme dělat víc, než je třeba, byl by svět nejenom lepším místem, ale všichni bychom byli šťastnější. Chovejte se tak, aby s vámi lidé pracovali rádi a nechtělo se jim jít někam jinam. Dělejte prostě víc, než se od vás vyžaduje.

7. Nezapomínejte na emoce

Můžete mít správný výrobek nebo ten nejlepší nápad nebo být prostě nejlepší z nejlepších, ale pokud nemáte vztah k lidem, se kterými pracujete, máte problém. Potřebujete také někoho, kdo vám řekne „Mám vás rád a chci koupit vaše zboží“. Možná ani sám neví, jak ho využije či co přesně dělá, ale na tom nezáleží, pokud vám věří. Vztah je vždy o tom, jak se člověk vedle vás cítí. Díky dobrým vztahům budete mít v podnikání dlouhodobý úspěch.

8. Buďte připraveni vylézt na strom

Tahle rada je o riziku. Ptejte se sami sebe, zda jste připraveni riskovat. Podnikatelé a byznysmeni to dělají každý den. Jste schopni dosáhnout čehokoli a nezáleží na tom, jak hluboko můžete spadnout? Občas jednoduše musíte vylézt na strom, abyste se rozhlédli po nových obchodních příležitostech. Ochota riskovat z vás udělá lepšího obchodníka.

9. Nezažijete perfektní den aniž byste pomohli někomu, kdo vám to nikdy nemůže vrátit

Tahle moudrá slova řekl John Wooden. Každé ráno byste měli myslet na to, jak pomoci někomu, kdo vám to nikdy nemůže vrátit. Není to snadné, ale pokud si tuhle myšlenku uchováte v paměti po celý den, uvidíte, že se stane spousta dobrých věcí. Běžte a snažte se prožít svůj perfektní den.

Autor: Jason Grill, právník, konzultant a zakladatel společnosti JGrillMedia


Čtěte také:

Jak být lepší. Jednoduše, rychle, zdarma a v čemkoli chcete

Najděte si svůj Everest, říká první Češka, která na něj vylezla