skip to main content

Devět výcvikových technik amerických Navy SEALs, které byste se měli naučit

2 minuty čtení

Angažovanost a odpovědnost jsou rozhodující faktory pro úspěch kohokoli z nás. Ovšem v dnešní zrychlené době jsou tyto dvě vlastnosti přesně ty, které, zejména mezi zaměstnanci, nejrychleji mizí.

Čtěte také: Problém, který chcete. Firma získala čtyři miliardy a neví, co s nimi 

Podle výzkumu společnosti KPMG z roku 2017 je 74 procent výkonných ředitelů z celého světa přesvědčených, že musí výrazněji investovat do vylepšení firemní kultury a posílení angažovanosti svých lidí. Aby zvládli růst a být konkurenceschopní. Jenže málokteré společnosti se někam skutečně posunou. Přitom vyšší angažovanost znamená podle studie KPMG o 17 procent vyšší produktivitu a o 20 procent vyšší zisk.

Jako veterán elitní bojové jednotky americké armády Navy SEALs vás mohu ujistit, že v našem mužstvu angažovanost ani odpovědnost nejsou problém. Ale taky za sebou máme nejnáročnější tréninkový program speciálních jednotek na světě. Náš výcvik se samozřejmě nedá aplikovat v civilním sektoru, ale v naší kultuře jsou určité principy, které mi pomohly, když jsem rozjížděl vlastní firmu, a mohly by pomoci i vám. Tady jsou:

Reklama

1. Jediný lehký den byl včera

Když hledáte dokonalost, nemůžete zažívat snadné dny. Dokonalost je totiž nikdy nekončící hledání bezchybnosti, tedy něčeho, čeho se dosáhnout nikdy nedá. Naše životy a kariéry jsou plné výzev. Čelte jim, ale ovlivňujte to, co můžete, a ignorujte to, s čím nic neuděláte.

2. Vyplatí se být vítězem

Během výcviku SEALs přijde chvíle, kdy se celá třída rozdělí do několika lodí, tak aby v každé bylo sedm mužů. Jednotlivé posádky mezi sebou soutěží, a aby se té vaší podařilo vyhrát, musíte úzce spolupracovat. Naučit se to – včetně schopnosti vést a nést odpovědnost – je cílem tohoto cvičení. Instruktoři na nás přitom křičí důležitou věc: „Vyplatí se být vítěz gentleman.“ A to se vyplatí i mimo boj.

3. Udělejte si pohodlí v nepohodlí

První den výcviku se musíte naučit jednu věc – že nepohodlí je váš nový standard. Když jednotlivci i organizace pravidelně posouvají hranice své komfortní zóny, postupně si ji tím rozšiřují. A z mé zkušenosti se kouzla dějí právě mimo úzké hranice vaší komfortní zóny. Po čase se tak věci, které se zdály zpočátku nemožné, stanou součástí vašeho každodenního života.

4. Setrvávám v nepřízni a těžím z ní

Jeden z mých oblíbených citátů je od Martina Luthera Kinga a zní: „Pokud nedokážete létat, pak běžte. Pokud nedokážete běžet, jděte. Pokud nedokážete jít, plazte se. Cokoli děláte, neustále se pohybujte kupředu.“

Reklama

Díky tomuto citátu jsem dokázal přežít i tu nejnáročnější část výcviku, které se říká SEAL Hell Week. Pokud dokážete integrovat nezdolnost do své firemní kultury, bude se vám dařit za jakýchkoli podmínek a svoji konkurenci rozdrtíte.

5. Při absenci rozkazů přebírám vedení, vedu svůj tým a dokončím misi

Navy SEALs fungují v decentralizovaném příkazovém modelu. Od všech členů se očekávají dvě schopnosti – vést a být veden a nelpět ani na jedné. Dnešní nejúspěšnější organizace přijímají podobný model – zbavují se starých hierarchií a nahrazují je sítěmi a ekosystémy silných týmů. Což vylepšuje zapojení a udržení jednotlivých lidí.

6. Nekompromisní integrita je můj standard

Osobní integrita členů a důvěra mezi nimi mají přímý a měřitelný vliv na produktivitu a profitabilitu jakéhokoli týmu. A jako všechno ostatní to začíná na vrcholu. Ale bez ohledu na hodnost, titul nebo postavení musíte jít dobrým příkladem. Organizace s vysokou úrovní integrity si dokážou lépe udržet zaměstnance i zákazníky.

7. Požadujeme disciplínu, očekáváme inovaci

Společnosti dnes čelí téměř neustálé změně, která je nutí pokusit se růst rychleji a s méně zdroji a čelit výzvám, které nikdy předtím nezažily – odtud ta potřeba kreativity a inovací. S uvažováním typu „Takhle jsme to dělali vždycky“ už dnes neuspějete. Úspěšné vedení změny vyžaduje disciplínu a inovaci. Soustředění a dotahování věcí do konce jsou stěžejní.

8. Přijměte bolest

Toto rčení je mé oblíbené. Jen pokud přijmete bolest za svou, dokážete tréninkem Navy SEALs projít. Ti, kdo si udrží pozitivní mentální přístup i při nejhorších částech výcviku, nakonec vítězí. V byznysu čelíme větším výzvám než kdy dřív. A jak říká jeden můj přítel: „Organizační změna je bolest plus plán.“

9. Nikdy nepřestanu bojovat

Tohle nepotřebuje žádnou další interpretaci. Prostě se nevzdávejte.

Pokud vás některé z těchto filozofií inspirovaly, neváhejte je sdílet se svým týmem.

Reklama
Reklama