První rok života dítěte je pro rodiče krásná, ale dost náročná doba. Víme to z vlastní zkušenosti. Existuje ale několik vychytávek, které vám dokážou život s nemluvnětem zjednodušit. Tady je několik z nich, které jsme osobně vyzkoušeli, a tak je můžeme s klidným srdcem doporučit.

  • Rychlovarná konvice s termoregulací

Sunar v lahvičce už nikdy nebude příliš horký nebo studený. V rychlovarné konvici s regulací teploty si teplotu totiž můžete nastavit tak, jak potřebujete, a pak si ji i udržovat. To znamená konec zkoušení sunaru na předloktí a konec obavy, že si nemluvně popálí jazyk.

rychlovarna konvice

Orientační cena:  2000 Kč

  • Chytrá lžička

Jak poznáte, že rozmixované brambory s mrkví jsou po vyndání z mikrovlnné trouby příliš horké? Jazykem, samozřejmě. Jde to ale také pouhým pohledem: díky speciální lžičce (například od značky MAM), která mění barvu podle teploty. Čím teplejší jídlo, tím sytější žlutá.

lzicka

Cena: 130 Kč

  • Plenky s indikačním proužkem

Je tam nadělení, nebo není? U některých prémiových plenek to nemusíte zkoumat čichem, hmatem nebo pohledem dovnitř – například u bílých pampersek se stačí podívat na barevný indikační proužek na přední straně. Když je žlutý, je uvnitř sucho a s přibývající tekutinou se barví do modra.

pampers

Cena: 340 Kč (60 ks)

  • Aplikace Toddler Lock

Když dítěti pustíte něco na YouTube a necháte ho, aby si chytrý telefon nebo tablet drželo v ruce samo, je jen otázka času, kdy na displej sáhne a video zastaví (nebo si pustí něco úplně jiného). Proto se hodí aplikace, která displej zamkne a přitom nechá video dál běžet – naše očekávání splnil třeba Toddler Lock (funguje na Androidu; na iOS podle všeho taková aplikace neexistuje). Pro zpětné odemknutí obrazovky dvakrát kliknete na virtuální tlačítko na displeji, my ovšem doporučujeme si toto v nastavení změnit aspoň na čtyři kliknutí – pro jistotu.

toddler lock

Cena: zdarma

  • Rukavice na kočár

Jakmile mrze, tak je tlačení kočárku za trest. Tyhle hřejivé rukavice, které se připevňují na madlo, fungují výborně a ruku z nich vyndáte rychleji než z rukavic. Pokud hledáte konkrétní model, doporučujeme rukavice z kolekce Méďa od české značky Little Angel.

rukavice

Cena: 300 Kč

  • „Cucátko a kousátko“ na ovoce

Nechat nemluvně, aby se krmilo samo? To samozřejmě můžete, ale pak budete muset utřít a uklidit nejen dítě, ale i jeho blízké a vzdálené okolí. Výrazně si pomůžete, když dítěti dáte ovoce nebo zeleninu do cucátka na ovoce s držákem. Z něho si samo šťavnatou část protlačí dásněmi. Tip redakce: rostou vašemu dítěti zuby? Dejte mu do síťky mraženou jahodu, která mu chutná a zároveň chladí dásně.

drtička

Cena: 150 Kč

  • Domácí stolička „vařící věž“

Znáte to. Dítě trvá na tom, že s vámi bude vařit. Vyleze na stoličku, ale moc dlouho se na ní neudrží. Takže sháníte něco, na čem by aspoň chvíli mohlo bezpečně stát. Podle návodu na webu IKEAhackers.net jsme vzali dvě židličky (BEKVAM a ODDVAR), otočili je proti sobě a šrouby je spojili. To, co vzniklo, nazýváme „vařící věž“, do které si dítě samo vleze. A nebojte se, je to bezpečné.

stolička

Cena: 300 Kč + 650 Kč + vaše práce

  • Bezdotykový teploměr

Dlouho jsme hledali skvělý teploměr, který by bezvadně fungoval a odolal odbojnému potomkovi. Ale takový zřejmě neexistuje. Našli jsme jen několik dobrých modelů, které změří jak teplotu dítěte, tak i lahvičky a můžete se na ně spolehnout i venku, když mrzne. Bezdotykový teploměr má i jednu výhodu navíc: jako hračka dokáže zabavit dítě na několik minut.

teplomer

Cena: 1300 Kč

  • Přenosná cestovní židlička

Pokud vaše dítě ještě nechce nebo nemůže sedět v klasické dětské stoličce (nebo ji v restauraci nemají), hodí se tahle přenosná židlička, která skoro nic neváží. Dítě v ní sedí s vámi u stolu a je spokojené, že nemusí být v kočáru. My jsme úspěšně vyzkoušeli model Inglesina, ovšem pokud byste si chtěli tuhle vychytávku snadno vygooglovat, tak do vyhledávače zadejte „Lobster highchair“.

cestovni

Cena: 1700 Kč

S přispěním Štěpána Horna