Původně chtěli pomoct firmám optimalizovat fungování jejich kanceláří a tím jim ušetřit spoustu peněz, jenže kvůli epidemii koronaviru, která zřejmě nenávratně změní způsob práce, podobu kanceláří i bezpečnost v nich, dostal český startup Spaceti úplně nový rozměr.
„Dřív bylo hlavním trendem investovat do designového vybavení, to se ale mění. Klienti si začínají víc uvědomovat důležitost technologií, které umožní ušetřit náklady za prostor, čas lidem a zároveň vytvořit zdravé prostředí,“ říká zakladatel Spaceti Max Verteletskyi (na hlavním snímku).
Jeho firma, která patří k nejnadějnějším tuzemským startupům, vyvinula technologii, jež umí zefektivnit a optimalizovat fungování kancelářských budov. Ty Spaceti pokryje nenápadnými senzory, které jsou připevněné na zdech, židlích nebo parkovacích stáních a které pomocí čidel teploty nebo infračerveného záření sledují živě pohyb osob či aut.
Důmyslná analytika v pozadí umí ukázat, kde a kdy se v budově potkává nejvíc lidí, senzory monitorují i teplotu vzduchu nebo hodnotu CO₂, aplikace Spaceti vás dokáže také uvnitř navigovat, nechá vás dopředu vybrat místo u stolu nebo třeba roztáhnout žaluzie.
Česká firma není na globálním trhu jediným proptech (spojení anglických slov property a technology) startupem, ale na rozdíl od své konkurence je unikátní v tom, že její senzory jsou čistě bezdrátové, takže není potřeba žádných stavebních zásahů do budovy.
„Coworkingové společnosti nabízejí flexibilní kanceláře, které fungují, jenže ne všechny firmy můžou přenést svoji centrálu do takového prostoru. A my jsme vyvinuli technologii, která jim stejný zážitek může vytvořit i v jejich současných kancelářích,“ popisuje Verteletskyi.
Zatím to pomáhalo hlavně firmám, které používají takzvané flexibilní kanceláře, kde je méně stolů než zaměstnanců, kteří se tak o ně musí dělit. S návratem zaměstnanců z home officu po epidemii ale Spaceti získalo mnohem širší využití, které umožní snížit zdravotní rizika v kancelářích.
Prostřednictvím mobilní aplikace si zaměstnanci mohou zarezervovat pracovní místo, které je v dostatečné vzdálenosti od fyzicky přítomných kolegů, zasedací místnost, parkovací místo nebo lavičku na venkovní terase. Technologie Spaceti tak umí efektivně řídit kapacity kanceláří.
Firmy pak můžou na základě sesbíraných dat rozhodnout, kolik zaměstnanců může být fyzicky přítomno v různých kancelářích, aby byly zachovány bezpečné vzdálenosti, a kolik má zůstat na home officu. Řada firem se totiž nyní snaží nepřesáhnout 50 procent kapacity kanceláří.
I díky větší poptávce nyní Spaceti získalo další investici – k 28 milionům korun, které do startupu vložily v jeho rozjezdu investiční fond Reflex Capital Ondřeje Fryce a firma Fast Forward Radomíra Čecha, teď přibylo dalších 97 milionů, o které se z větší částí podělili opět Fryc a Čech, ale kromě nich nyní „nižšími desítkami milionů“ přibyli mezi investory Lighthouse Ventures a Kamil Vacek.
„Pandemie covid-19 vyvolala výzvy, které si před pár měsíci představovalo jen málo z nás. Jsem nesmírně hrdý na náš tým, díky kterému jsme se dokázali rychle přizpůsobit jak uvnitř ve firmě, tak aktuálním potřebám klientů. Skutečnost, že jsme během této nejisté a obtížné doby dokázali získat další investici, ukazuje důvěru, kterou mají investoři v náš tým a technologii. Investice si vážíme a věříme, že nám pomůže nabrat do produktového a výzkumného týmu ty největší talenty, které se s námi budou podílet na vizi vytvářet zdravé a chytré budovy budoucnosti,“ dodává Verteletskyi.