Akcie české antivirové společnosti Avast se od pondělního rána obchodují jako součást prestižního indexu FTSE 100. Jinými slovy se tak Avast zařadil mezi sto největších firem na londýnské burze.
Je to vůbec poprvé, co se to podařilo společnosti se sídlem v jedné ze zemí z bývalého východního bloku (s výjimkou Ruska). Většina firem v indexu, mapujícím 100 největších společností obchodovaných na londýnské burze, má sídlo v Británii nebo Irsku. Společnosti z FTSE 100 představují asi čtyři pětiny celkového britského akciového trhu.
„Už dva roky po vstupu na londýnskou burzu jsme se stali součástí indexu, který je jedním z nejprestižnějších na světě, a to je pro nás velká čest,“ říká Ondřej Vlček, CEO Avastu.
Podle směrnic burzy je jakýkoli akciový titul, který klesne na 111. pozici nebo nižší, z FTSE 100 automaticky odstraněn, zatímco jakákoli položka, která je na 90. nebo vyšší pozici, se k indexu připojí. Avast se tak bude obchodovat po boku velkých hráčů, jako jsou Royal Dutch Shell, Unilever či Vodafone.
Agentura Bloomberg uvedla, že vstup Avastu do indexu zapadá do sílícího trendu nadnárodních firem nahrazujících britské tituly. Pro ty je často obtížné se v benchmarku udržet: loni z něho například vypadl maloobchodní řetězec Marks & Spencer a stejný osud brzy čeká leteckého dopravce EasyJet a provozovatele výletních lodí Carnival.
Avast se za posledních třicet let stal jednou z největších českých firem vůbec – jeho současná tržní kapitalizace je necelých 160 miliard korun. Pro srovnání, energetický gigant ČEZ je na úrovni 262 miliardy korun. Avast má z českých firem také zdaleka největší dosah do světa, celkem 435 milionů uživatelů.
„Děkuji všem našim zákazníkům, zaměstnancům a investorům za to, že jsou s námi – to, kde jsme, je hlavně jejich zásluha. Do budoucna se díváme s optimismem a těšíme se, co přinese,“ dodává ke vstupu do indexu Vlček.
Akciím jeho firmy se v poslední době daří. Vyškrábaly se zpět na předpandemické hodnoty a v posledních dnech se dokonce blíží historickým maximům. V lednu letošního roku, před kauzou Jumpshot se sdílením osobních anonymizovaných dat uživatelů, se dostaly na 551 pencí, v pondělí dopoledne byly za 536 pencí (pak následoval mírný pokles).
Ačkoli lze zařazení Avastu mezi londýnskou elitu považovat spíš za symbolický milník, je tu i velmi reálný dopad na obchodování. O firmu se budou zajímat fondy investující podle pasivních investičních strategií.
Akcie Avastu tak budou nakupovat bez ohledu na cenu jen proto, že kopírují složení indexu FTSE 100.