Covid-19 minulou lyžařskou sezonu natvrdo vypnul 13. března a provozovatelé horských areálů už vymýšlí, co udělat pro to, aby se ta samá situace nemusela opakovat. Bylo by překvapení, kdyby vláda rozjetí vleků zastavila, takže lyžovat se bude, ale dvě novinky už jsou téměř jisté – velké party pod sjezdovkami se letos dít nebudou a i na svazích to nepůjde bez zakrytí úst a nosu.

Letošní lyžařská sezona tak nejspíš udělá radost prodejcům nákrčníků, multifunkčních šátků nebo lyžařských kukel. Roušku na lyžařskou helmu totiž přichytíte jen těžko.

Loni majitelé a provozovatelé skiareálů do svahů českých hor podle Asociace horských středisek investovali přes 600 milionů korun. Letošní čísla ještě nejsou pohromadě, ale dá se čekat, že tak vysoká nebudou. Bídná zima a předčasné ukončení sezony kvůli pandemii zanechalo v rozpočtech lyžařských center citelné stopy.

„Kvůli covidu, kdy jsme měsíc před Velikonocemi museli zavřít sjezdovky, jsme přišli o desítky milionů korun, což samozřejmě bolelo,“ přiznává mluvčí areálu Klínovec Hana Hoffmannová. Střediska navíc investují do ochranných opatření.

„U vstupů do areálu jsme umístili dezinfekční prostředky a pro ochranu zaměstnanců jsme do míst, kde si lidé kupují skipasy, nainstalovali ochranná plexiskla,“ vyjmenovává obchodní a marketingový manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina.

Libor Knot z Asociace horských středisek je pro letošek optimistou s tím, že pokud bude zima meteorologicky povedená, návštěvnost českých hor může být přinejmenším srovnatelná s minulou sezonou. Sice hrozí, že nedorazí lyžaři z Německa, ale doma naopak zůstanou lyžaři, které odradí obtíže spojené s cestou do Alp.

Skiareál Špindlerův mlýn. | Foto Špindlerův mlýn

„Aby se to opravdu stalo, ve spolupráci s hygieniky pracujeme na společných pravidlech, která na jednu stranu návštěvníkům hor zajistí bezpečí před nákazou, na druhou stranu je ale budou co nejméně omezovat,“ říká Knot. Vliv na potřebu zakrývání obličeje bude mít semafor, který vyznačuje rizikovost jednotlivých okresů. Pokud bude ,svítit‘ zelená, provozovatelé budou použití nějakého typu roušky silně doporučovat,“ říká Knot.

„Od oranžové pak bude bude použití šátku nebo kukly zakrývající ústa a nos povinné. Automaticky budou muset být obličeje zakryté v uzavřených kabinkách. U lanovek je v nepříznivé situaci ve hře i omezení zavírání takzvaných bublin chránících před větrem a sněhem, nebo snížení počtu lidí, kteří se povezou. Pokud ale bude semafor zelený, není důvod, abychom od sebe separovali lidi, kteří spolu žijí, i když sedačku zaplní úplně,“ uklidňuje Knot.

Rizikovým místem mohou být i fronty vznikající před kasami na prodej skipasů, ale hlavně při čekání na lanovku. „Tady bude potřeba hlídat, aby se dodržovaly rozestupy jeden a půl až dva metry. V praxi to může znamenat více koridorů, které sice budou delší, ale zabrání tomu, že těsně vedle sebe budou stát desítky lidí. Při prodeji skipasů pak budeme apelovat na co největší využití prodeje přes internet,“ plánuje Libor Knot z asociace, pod niž spadají zhruba dvě třetiny všech provozovatelů skiareálů v Česku.

https://www.instagram.com/p/B9T9v73HYVJ/?utm_source=ig_web_copy_link

Sázka na internetový prodej už zafungovala například ve Špindlerově Mlýně, kde během sezony 2019/2020 prodali 70 procent skipasů online a letos plánují růst o dalších 15 procent.

Na co se bude potřeba také připravit, bude absence zábavy obecně pojmenované après-ski, tedy různých party u barů nebo hudební akcí, které propukají obvykle po uzavření sjezdovek.

„V březnu se o spoustě lidí říkalo, že se nakazili na horách. Já bych to upřesnil v tom smyslu, že drtivá většina nakažení souvisela právě se zařízeními typu après-ski, kdy se skupiny lidí ze sjezdovek přesunuly do vnitřních i venkovních barů, kde tekl alkohol proudem a lidé se bavili blízko u sebe. To je jednoznačně jedna ze situací, které letos na horách nebudou. Jak se z Rakouska ozývá, že letošní après-ski bude maximálně formou kávy u stolu, bez hlasité hudby a jen do doby, dokud poběží lanovky, tak něco velmi podobného můžeme čekat u nás,“ upozorňuje Knot. Běžné restaurace a bary budou fungovat podle nařízení vydaných vládou.

Vydání Forbesu American Dream!

Kromě domácích hor je druhou nejoblíbenější destinací českých lyžařů Rakousko, kam od nás minulou zimní sezonu zamířilo přes 430 tisíc lidí, kteří u jižních sousedů strávili alespoň jednu noc. Další tisíce pak vyrazily na jednodenní lyžování. A i v Rakousku je potřeba počítat s omezeními, která se ale prakticky neliší od těch, která v Česku bude navrhovat Asociace horských středisek.

„Après-ski nebude v podobě jako v minulých letech. Dav, zpěv a tanec se během pandemie samozřejmě vzájemně vylučují. Během après-ski proto mezi skupinami návštěvníků bude nutné dodržovat vzdálenost jednoho metru. Konzumace jídla a pití bude povolena pouze na svém místě vsedě u stolu, což bude platit jak uvnitř, tak venku,“ říká Kateřina Vlčková z rakouské centrály cestovního ruchu.

U jednoho stolu navíc bude maximem 10 lidí. Zmíněný metrový rozestup se bude muset dodržovat i při řazení do front a jízda ve skibusu nebo i na lanovce se v Rakousku neobjede bez zakrytí obličeje.