Malá kulatá nálepka místo vizitky. Je bezkontaktní, digitální a můžete si do ní nainstalovat jakékoli sítě od Instagramu po LinkedIn. Stejně tak e-mail, telefonní číslo nebo svůj web. Nebrání se ani Spotify, YouTube nebo PayPalu.
Zkrátka všechno to, co o sobě budete chtít říct okolí, kterému se díky ní všechny vaše informace přenesou automaticky do telefonu, který stačí jen přiložit. To je Česká digitální vizitka Swopi, kterou vyrábí dva kamarádi Ondřej Malík a Lars Dittinger z Brna.
Na Swopi je zajímavá ještě jedna věc: protistrana nepotřebuje mít nainstalovanou žádnou aplikaci ani Swopi vlastnit. „Pokud nechcete sdílet celý profil, můžete použít Swopi Link, která umožňuje okamžité přesměrování jen na odkaz, který si v ní nastavíte. Cokoli chcete sdílet, můžete, co nechcete, nemusíte. Je to jen na vás,“ vysvětluje Ondřej, jeden ze dvou spoluzakladatelů brněnského startupu, pro kterého je bezpečnost uživatelů této nové virtuální vizitky prioritou.
Po spárování Swopi s telefonem si zvolíte, jaké kontakty a údaje chcete předávat ostatním, a můžete je za pochodu měnit podle potřeb, změny jsou aplikovány v reálném čase a ihned.
Jejich platforma nesbírá vaše data, všechny čipy jsou uzamčené a zašifrované, do Swopi ani nezadáváte žádná hesla od svých účtů. Vše sdílíte pomocí přezdívky nebo odkazu. Nalepovací vizitka v cool barvách je navíc voděodolná, takže se nemusíte bát, když si na ni v kavárně vylijete horký čaj a funguje i úplně pod vodou.
„Díky Swopi nemusíte zkrátka nic hledat a opisovat jako u papírové vizitky, kterých se tiskne zbytečně moc, jsou nákladné a plýtvá se papírem i potiskem, aby nakonec ležely zapomenuté někde v šuplíku. Naše technologie je mnohem efektivnějším řešením a šetří čas.“ doplňuje druhý ze spoluzakladatelů Lars Dittinger.
Tahle gadgetka v Česku běží zatím na prohlížeči, aplikaci vyvíjet nechtějí, což je například proti konkurenčnímu Popl z USA, jehož zakladatelé jsou v americkém žebříčku Forbes 30 pod 30, zvýhodňuje.
Jako uživatelé totiž nemusíme nic instalovat. Když vám Swopi dorazí domů, jen k ní přiložíte telefon a ona vás sama přesměruje na registraci, kde celý proces zvládnete do minuty. Je kompatibilní s iOS i Androidem a běží na NFC – near-field communications, tedy stejné technologii jako čtečky platebních karet v obchodech.
Je pasivní, nepotřebuje žádný zdroj napájení, takže si ji můžete nalepit kamkoli. Krom wi-fi nebo zapnutých dat nepotřebuje ani žádný další signál na přenos informací. Vývoj online platformy zabral mladým podnikatelům několik měsíců, protože se oproti konkurenci chtěli vyhnout i omezenému počtu odkazů nebo následné placené verzi.
Swopi nabízí vše bez příplatku už v základu, včetně neomezeného počtu sdílení. Tahle vychytávka s ultra silným 3M lepidlem pro přichycení vás přijde na konečných 450 korun za kus.
Od loňského září, kdy se tenhle trend začal rozjíždět i ve světě, si je koupilo už přes dva tisíce uživatelů a na sociálních sítích momentálně dosahují největších organických zásahů ze všech startupů u nás. S videi na TikToku, který měl nula sledujících, vystřelili na dva miliony a o pár videí později na sedm milionů zhlédnutí a jedenáct milionů na Instagram Reels.
„Jsme velmi hrdí na to, že Swopi využívají lidé napříč kontinenty v zemích, jako jsou například Japonsko, USA, Argentina, JAR, Turecko, Indie, ale i v samotné Evropě, kde je nejvíce uživatelů v Německu, Francii, Itálii a Anglii. Naše nejsilnější zastoupení je samozřejmě v České republice a na Slovensku, kde máme přes tisíc uživatelů.
Typickým naším zákazníkem je například tatérka, která může přes Swopi okamžitě sdílet a odkázat na svoji tvorbu na sociálních sítích, předat na sebe kontakt a zároveň si nechat přes Swopi zaplatit.“ Swopi ale využívají i malí a středně velcí podnikatelé, obchodní zástupci, barbershopy, květinářství nebo kreativci.
I tuhle digitální vizitku si můžete nechat vyrobit ve vlastním designu, takže dejte sbohem papírovým kartičkám. The future is now!