Vybudovat úspěšnou firmu, která obstojí v běhu času, není snadné. Ale předat ji tak, aby se dál rozvíjela a vaše snažení nevyšlo vniveč, může být ještě větší oříšek. Právě předávání je zvlášť v posledních letech velké téma pro řadu českých firem.
Nemálo z nich vzniklo těsně po revoluci a teď – po pětadvaceti, třiceti letech fungování – jejich otcové zakladatelé a matky zakladatelky řeší, komu je svěřit.
Předat firmu dětem? Vložit byznys do rukou manažera? A jak celý proces ustát? Jakým chybám se vyhnout? A jak se vyrovnat s tím, když stojíte na straně toho, kdo rodinné byznysové stříbro získává? Otázek, které je dobré si v takové situaci položit, je hodně.
Naštěstí na ně existují odpovědi a s jejich hledáním vám může pomoci i zkušený psycholog. Jedním z takových odborníků v Česku je Iva Moravcová, která se už 30 let zabývá psychologií práce, managementu a personalistiky či psychologií dopravy, ale také prevencí syndromu vyhoření, antistresovým technikám a stress managementu.
Odpovědi na výše zmíněné otázky, ale také na to, jak řešit konflikty či jak na denní bázi dobře fungovat v rodinné firmě, kde je obtížné oddělit pracovní a soukromý čas, si můžete poslechnout v dalším dílu Forbes podcastu.