Zdá se, že v téhle kanceláři se někdo dobře baví. Desku pracovního stolu pokrývají samé hračky: žlutočerný náklaďák, panáčci z animovaných seriálů, Batmobil. Taky spousta šperků, náramky s ornamenty a prstýnky.
U stolu stojí čtyřiadvacetiletý David Paškevič. V ruce drží svůj vynález – chytré 3D pero, se kterým všechny tyhle hračky vyrobil. Než k nim během dvou minut přidá další objekt, modrý domeček, objasní svůj plán: ještě letos chce rozjet výrobu svého pera ve velkém a prorazit s ním ve světě. Před třemi týdny se proto přihlásil na Kickstarter, kde chce vybrat aspoň 2,5 milionu korun. Zatím má necelý milion.
Davidův pracovní stůl.
Aby bylo jasno, na trhu už existují jiná 3D pera (jsou to takové 3D tiskárny v malém – umějí malovat objekty v prostoru, jejich ovládání je ale mnohem snazší): tím prvním je americký 3Doodler, druhým jeho čínská napodobenina Yaya pen. Davidův prototyp 3Dsimo mini je ale jiný. Umí to, co ostatní pera nedokážou.
Čtěte také: Kickended: Hřbitov neúspěšných projektů z Kickstareru
Dá se na něm nastavit teplota i rychlost tisku, takže může zpracovávat jakékoli materiály. Kromě toho má několik dalších nástavců, takže se s ním dá taky pájet, vypalovat stopy do dřeva a kůže, řezat plasty a pěnové materiály. A přes bluetooth se umí napojit na chytrý mobil, což jeho majiteli umožní stahovat v budoucnu software pro další nástavce, které chce David k peru postupně přidávat.
„Ovládání je intuitivní, během chvíle se s touhle věcí naučí pracovat i dítě,“ vysvětluje David a špičkou pera při tom tahá tenkou linku z tekutého plastu. Vlákno okamžitě chladne, tuhne a drží. Celé je to hlavně zábavná hračka. Dá se s ní ale taky spravit cokoli, co je z plastu. Třeba ulomený roh na dálkovém ovládání nebo úchytka na lednici.
Mimoni? Pro 3D pero žádný problém.
Davidův příběh je typická garážová story. Původní verzi svého 3D pera prodával sám přes portál Indiegogo. Jenže peníze, které posbíral, na výrobu nestačily, a tak sháněl většího investora. To se mu povedlo před rokem, když do jeho firmy kapitálově vstoupila investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta. Za 30% podíl mu zaplatila 3 miliony korun, čímž celou firmu ohodnotila na 10 milionů. S těmito penězi rozjel David výrobu prvního modelu – součástky mu dodává 20 různých fabrik po celém světě a vše se kompletuje v jedné firmě ve Vrchlabí.
Takhle se teď David prezentuje na Kickstarteru.
Teď ale potřebuje další peníze na výrobu vylepšené verze a shání je na Kickstarteru. Ví, že pokud má opravdu uspět, musí o něm vědět celý svět. Na jaře se proto jel představit do New Yorku novinářům několika klíčových technologických serverů včetně mashable.com a techcrunch.com a teď čeká, co o něm vydají.
Čtěte také: Kolo na stojáka. Bláznivý projekt vydělal na Kickstarteru milion dolarů
Potřeboval by stejnou reportáž, jakou kdysi před lety udělala americká CNN o Daliborovi Dědkovi a jeho telefonu pro seniory. Jablonecký podnikatel o tom tehdy Forbesu řekl: „Když jsme telefon představovali na veletrhu v Hongkongu, přišel k našemu stánku podivně vypadající muž. Bylo z něho cítit pivo a představil se jako redaktor CNN. Mysleli jsme si, že je to místní pobuda, který přišel vysbírat bonbony nabízené k propagačním materiálům. Druhý den se vrátil se štábem.“
Dědkovi tahle reportáž změnila život a nastartovala jeho hvězdnou kariéru. V podobný happyend doufá i David Paškevič. Takže neváhejte a pomozte mu v tom. Jestli se vám nápady tohohle kluka líbí, podpořte ho tady.