Maminka Martina Horského pracuje jako zdravotní sestra u praktického lékaře, takže řešila klasický problém čekáren u doktora: kdo přišel dřív, kdo předbíhá, kdo přišel jen pro recept… A Martina díky tomu napadlo navrhnout elektronickou recepční, která by jednoduše zjistila, kdo, kdy a proč přišel. Zařízení, které vypadá jako malá stříbrná krabička, dostalo název Evipa – EVIdence PAcientů.

Jak tenhle systém na evidenci příchozích pacientů funguje? Při příchodu do čekárny pacient vloží kartičku zdravotní pojišťovny nebo jiný rozměrově podobný doklad do zařízení. Sestra nebo doktor tak okamžitě vědí o příchodu nového pacienta. „Je to jednoduchá myšlenka, která pracuje s předpokladem, že každý člověk s sebou u doktora má kartičku zdravotní pojišťovny,“ říká Horský.

Je mu 26 let, má diplom z biomedicínského inženýrství z brněnského VUT a my jsme jeho nápad ocenili zařazením do letošního výběru 30 pod 30, který mapuje talentované Čechy pod 30 let.

Evipa_Pacientka_prostredi

Cena Evipy, kterou vyrábí Horského firma Medingo, začíná na 49 000 Kč. Zařízení si dosud pořídilo více než 50 doktorů, takže s ním podle Horského odhadů přijde každý týden do styku více než 15 tisíc pacientů. „Sestřičky nemají lehkou práci. V čekárně panuje často neutěšená situace. Díky Evipě přesně vidí, kdo tam je, jak dlouho čeká a z jakého důvodu přišel. Všichni pacienti se řadí do aplikace, která vypadá jako ICQ,“ popisuje Horský s tím, že neví o žádné konkurenci, která by se univerzálností a zpracováním Evipě blížila.

Její vývoj trval dva roky a podle Horského byl ve znamení nízkonákladovosti. „Co jsme mohli, udělali jsme si sami. Mnohdy jsme se museli naučit i úplně neznámým věcem, protože nechat si je vyřešit externě pro nás nebylo finančně dostupné,“ říká s tím, že v poslední fázi vývoje mu podal pomocnou ruku jeho otec. „Můj táta po představení finální verze systému navrhl, že do projektu vstoupí a finančně nás podpoří. Poskytl nám základní kapitál na rozjezd firmy. Hrozně nám to pomohlo, peníze jsme použili na první výrobu a mohli tak skutečně začít naše podnikání.“

První „elektronické recepční“ začal Horský prodávat ve svém blízkém okolí, z jižní Moravy se pak byznys rozšířil po celé republice. Za poslední rok překonal obrat čtyři miliony korun a v plánu je i brzký vstup na slovenský trh. Relativně vysoká cena prý není překážkou. „Za cenou si stojíme, protože používáme kvalitní komponenty a systém je navržen velmi robustně,“ dodává Horský.

Původně byla Evipa jeho one-man show, ale dnes už má dva společníky a na projektu pracuje 10 lidí. Hlavně neříkejte startup, protože tohle označení Horský nemá rád. „Neříkáme si startup, ale mladá firma. Proč? Startupy totiž žijí z peněz ostatních – my máme vlastní.“