Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesly poslední dny?
- Írán se s Moskvou dohodl na výrobě drobů na ruském území. Začít by mohla do několika měsíců, píše dnes deník The Washington Post s odkazem na zdroje z tajných služeb. Rusko podle západních rozvědek nasadilo na Ukrajině už zhruba čtyři sta dronů íránské výroby.
- Mezinárodní agentura pro atomovou energii informovala o tom, že v neděli zaregistrovala více než deset výbuchů v oblasti Záporožské jaderné elektrárny. Podle prvních hlášení jsou poškozené některé budovy, systémy a zařízení, ale žádné poškození není kritické pro jadernou bezpečnost.
- Do osvobozeného ukrajinského Chersonu v sobotu přijel z Kyjeva první vlak od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Se dvěma stovkami pasažérů vyjel z hlavního města v pátek po desáté hodině večer.
- Britský premiér Rishi Sunak v sobotu neohlášeně přicestoval do Kyjeva, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mluvili spolu o globální bezpečnostní situaci i o vzájemných vztazích, napsal na Zelenskyj na telegramu. Sunak také oznámil, že Británie Ukrajině poskytne balík protivzdušné obrany za padesát milionů liber.
- Vyšetřování zářijových úniků plynu z plynovodů Nord Stream potvrdilo, že se jednalo o sabotáž, uvedla podle agentury Reuters švédská prokuratura. Na poškozených plynovodech byly objeveny zbytky výbušnin, dodala.
- Ruské útoky vůči ukrajinské kritické infrastruktuře vyřadily z provozu téměř polovinu energetického systému v zemi, oznámil dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva v posledních týdnech cílí na ukrajinskou energetickou síť.