Státy Evropské unie se shodly na tom, že omezí dovoz čipů z mimoevropských zemí a zároveň do roku 2030 zdvojnásobí svůj podíl na světovém trhu s touto komoditou. Ministři unijních zemí se shodli na společném přístupu k návrhu, jehož cílem je přivést do tohoto odvětví v EU v příštích letech více než bilion korun z veřejných a soukromých investic. Informaci oznámilo nynější české předsednictví Rady EU.
V souvislosti s pandemií covidu-19 a prudkým růstem poptávky za pokrizového oživení výroby se některá odvětví musejí vyrovnávat s nedostatkem čipů, při jejichž dovozu jsou evropské země závislé především na Spojených státech, Tchaj-wanu či dalších asijských zemích.
„Čipy patří k nejdůležitějším rychle se vyvíjejícím technologiím dneška, ale EU v současnosti nemá dostatečnou kapacitu k navrhování a výrobě vlastních vyspělých a pokročilých čipů,“ uvedl český ministr průmyslu Jozef Síkela, který jednání zástupců unijních vlád řídil.
Ministři se shodli na tom, že by EU měla investovat do vývoje a výroby polovodičů na svém území tak, aby do roku 2030 její produkce tvořila nejméně pětinu světového trhu. V současnosti je to desetina. Konečnou podobu normy označované jako „Chips Act“ budou v příštím roce státy dojednávat s europoslanci.
Unie bude podle ministrů 3,3 miliardy eur investovat v rámci iniciativy nazvané Čipy pro Evropu zaměřené na podporu tvorby nových technologií, výzkumu a vývoje. Další peníze mají jít na podporu soukromých investic při zajišťování dostatku polovodičů pro členské země. Unie chce také lépe monitorovat případný nedostatek polovodičů a efektivněji koordinovat reakci v krizových situacích.