Z dálky to vypadá jako abstraktní dílo, až zblízka lze rozeznat jednotlivé díly, z nichž by se dalo poskládat auto. A to ne ledajaké, ale zcela konkrétní – Lexus Electrified Sport coupé, budoucí čistě elektrické sportovní kupé.
Za instalací nazvanou Shaped by Air, vytvořenou pro japonskou značku ze světla a ostře zelených tvarů v podobě listů zavěšených ze stropu v různé výšce, stojí newyorská návrhářka Suchi Reddy, zakladatelka Reddymade Architecture and Design.
Inspirací pro ni byly jak tvary designu vozu, tak i les. Mobilní instalace, která se hýbe, jakmile kolem ní člověk projde, má navodit pocit pobytu v přírodě. A zároveň odkazuje na slavné vystřihovánky francouzského malíře a grafika Henriho Matisse.
Instalaci představil Lexus na letošní přehlídce Milan Design Week na Via Tortona, poprvé ji ale mohli lidé spatřit už loni v Miami v Institutu soudobého umění. Pro milánskou přehlídku architektka koncepci přepracovala. Skulptura z ocelové a hliníkové plastiky je částečně vyrobena z recyklovaných nebo opětovně využitých spotřebních materiálů. Aby návštěvníky co nejvíce uvedla do světa přírody, k tomu slouží i zvukový doprovod inspirovaný větrem.
Lexus tak oslavuje zároveň jako značku, která se snaží o na lidi zaměřený, uhlíkově neutrální a bezchybně vyvedený design. „Moc mě spolupráce s automobilkou těší. Instalace využívá repetici, vícesmyslové prvky a trojrozměrnost k vytvoření emotivního prostředí, do nějž se tělo ponoří podobně jako do vozidla,“ komentuje své dílo návrhářka.
Právě pocity hrají v její tvorbě velkou roli. Působí v oblasti architektury a výtvarného umění, kdy v designu propojuje lidské emoce s prostorem. Ve svém newyorském studiu Reddymade, které založila před jedenácti lety, se zaměřuje na neuroestetiku, která zkoumá, jak mozek reaguje na umění a krásu. A razí takzvaný design spravedlnosti, kdy tvrdí, že každý si zaslouží prostor, který mu nejlépe vyhovuje. „Myslím si, že design je velkým nástrojem, jak ovlivnit lidi vnímat nejen sebe sama, ale také rozšířit jejich představy o empatii k ostatním,“ dodává.
Instalaci newyorské návrhářky si mohou užít i ti, kdo se na nejvýznamnější světovou výstavu designu osobně nedostanou. Díky spolupráci s firmou Diorama, která působí v Milánu i v Paříži, ji spatří virtuálně. Firma přepracovala dílo Suchi Reddy do prostředí metaverza.
Kromě instalace, jejíž inspirací byl vůz, se návštěvníci seznámí i s nápady oceněných mladých návrhářů, kteří zvítězili v letošní soutěži Lexus Design Award. Značka ji pořádá už jedenáctým rokem. Letos vybrala odborná porota čtyři projekty, které nejvíce odpovídaly designu budoucnosti.
Jedním z nich byl i nápad Švéda Pavelse Hedströma, který jako návrhář působí v Dánsku a vymyslel plášť Fog-X. „Jde o bundu, kterou lze proměnit na malý stan nebo takový přístřešek. Ten zachytí mlhu, kterou vzápětí promění na pitnou vodu,“ popisuje návrhář. Udržitelnost je důležitá i pro jihokorejské návrhářské duo Kyeongho Park a Yejin Heo. Jejich Zero Bag je rozpustný obal na oděvy, který funguje zároveň jako prací prostředek k odstranění chemických částic z oblečení. Navíc vede ke snižování plastového odpadu.
Dalším prototypem je hliněný zvlhčovač vzduchu, vyrobený metodou 3D tisku z recyklovaného keramického odpadu a fungující bez elektrické energie. Ten, stejně jako trojrozměrné topografické puzzle, které pomáhá zrakově postiženým poznávat fyzický svět prostřednictvím hmatu, mohou návštěvníci na výstavě také spatřit. V Superstudiu Più pro ně bude otevřena až do 23. dubna.