Postávám v kavárně kousek od pražského Hlavního nádraží a povzbuzuji se nápojem Booster Coffee. Je to espresso s ovesným mlékem, MCT olejem, ghíčkem, chagou a skořicí – což znamená, že vás nakopne, jen se na ně podíváte.
Není to jen tak nějaké kafe, stejně jako tohle není jen tak nějaká kavárna. Je to Healthy Longevity Café – a chodí se sem nestárout.
Kavárna spadá pod český venture kapitálový fond Longevitytech.Fund (LTF) zakladatele Petra Šrámka, který investuje do firem a technologií v oblasti „longevity“ – prodloužení aktivního věku lidského života. Dnes má takových firem zainvestovaných čtyřicet po celém světě a jen v druhém investičním kole podpořil čtrnáct mezinárodních startupů průměrnou částkou 200 tisíc dolarů, čili zhruba 4,4 milionu korun.
Kavárna sousedí s Healthy Longevity Clinic, jejímž ředitelem Šrámek je. A stává se tak pomyslným prvním krokem ze světa milionových investic a supermoderních technologií k individuálnímu člověku, který chce žít lépe a déle.
Booster Coffee (stejně jako jeho zklidňující bezkofeinová varianta Calm Dawn Coffee) nebo široká nabídka superpotravin, vitaminových shotů a vyváženého obědového menu přitom není vše, co kavárna nabízí. V horním patře poskytuje diagnostiku od týmu odborných lékařů a profíků přes výživu.
Přesně tak – kafe s MCT olejem vás možná nakopne na celé odpoledně, ale sada vyšetření, které toto místo nabízí, vás může nakopnout i na několik let.
Nechat se proklepnout
Futuristickou kávou jsem zapíjel vyšetření, které zabralo hodinu a figurovala v něm osobní konzultace a moderní diagnostické metody. V laboratoři Ivany Pražanové, která v Healthy Longevity Café působí jako výživová poradkyně, jsem prozkoumán od hlavy až k patě na pěti přístrojích.
Odborností přes výživu se honosí mnozí, ale Pražanová je vystudovanou nutriční terapeutkou, takže následné vyhodnocení výsledků a doporučení pro změnu mého životního stylu mají medicínský štempl.
Jsem podroben baterii testů, jakou nenabízí v Česku nikdo jiný. Dozvím se, jakou mám hladinu stresu, kapacitu plic, zda mám zdravé srdce, získám i přehled o složení svého těla z hlediska obsahu svalů, tuku a vody.
Procházím i testem flexibility kůže. Analýza DNA ze slin a krevní rozbor je vyšší level, kdy se i díky důkladné konzultaci vytvoří doporučení pro změny v mé životosprávě.
Základní variantu vyšetření nabízí Healthy Longevity Café za necelé dva tisíce korun, vyšší úroveň s DNA testem a krevním rozborem se ale blíží dvaceti tisícům. Po výsledcích v rámci této varianty obdrží „kavárna“ takřka dvousetstránkový eleborát, ze kterého klientům vytvoří čtyřstránkový souhrn.
Na něj pak navazují doporučení, rozšiřující základní testy. Nově pak Šrámkova longevity kavárna spouští program předplatného: zájemci podstoupí vyšetření ve formě šesti až dvanáctiměsíčního programu a získají tak dvoufázovou informaci o tom, zda změna k lepšímu skutečně proběhla.
K uživatelské přístupnosti celého procesu napomáhá i vlastní aplikace, do níž po absolvování testů vše přistane. A já se díky ní pro první fázi vyšetření dozvídám pozoruhodné věci.
S potěšením shledávám, že zatímco biologický věk mých plic odpovídá mým pětačtyřiceti letům, v hrudi mi bije srdce šestadvacetiletého mladíka. Metabolickým věkem, který vychází z naměřených výsledků složení těla, jsem o patnáct let mladší, než uvádí moje občanka. To by šlo!
Zdraví mých orgánů se pak promítá do stanovení mého biologického věku z krve, který vyšel také solidně – o deset let méně, než kolikáté zrovna slavím narozeniny.
Je nicméně na pováženou, že můj srdeční tep je ve srovnání s populačním průměrem vyšší, stejně jako se v pásmu vyšší normy pohybuje můj brachiální tlak. Také hodnota centrálního systolického krevního tlaku, spojeného s vyšším rizikem infarktu a cévní mozkové příhody, se u mě nachází v horní polovině pásma normy.
Nic moc není ani můj index únavy. „Váš mentální stres a odolnost vůči stresu je na velmi dobré úrovni,“ píše se v detailních výsledcích aplikace. „Fyzický stres je však vysoký, potřebujete odpočinek.“ No, povídejte mi o tom. Tak aspoň, že mám zdravé cévy!
Dozvídám se také, že vzhledem k poměru mé svalové hmoty a tukové tkáně budu muset shodit osm kilo tuku, abych se dostal zpátky do optimálních hodnot. No potěš. Ale dostávám také údaje bazálního metabolického obratu, čili minima energie, které spotřebuji na každodenní bázi. Hubnutí si tak můžu propočítat do posledního kilojoulu.
Příští velká věc (po umělé inteligenci)
Ani u toho ale informace, získané v kavárně dlouhověkosti, nekončí. Po jediném vyšetření se mi plní aplikace doporučeními ohledně cvičění (ideální bude kombinace vytrvalostního pohybu a silového cvičení minimálně sto padesát minut týdně) či stravování.
Překvapilo mne, že navzdory pokračující konzumci bílkovin bych měl ubrat na červeném masu a sýrech – a uzeniny a slaninu ve svém stavu radši úplně odpískat.
Co bych měl naopak do jídelníčku zahrnout je skupina detailně definovaných doplňků stravy, obsahující základní živiny, které populaci obvykle chybí.
Krev prozradila kupříkladu nedostatek vitaminu D, pohyboval se dokonce na spodní hranici normy – a to mne čekají ještě výsledky testů DNA, z nichž se o svých silných a slabých stránkách dozvím ještě detailnější informace.
Co se týče fyzické stránky, mohu o sobě kupříkladu zjistit, zda je můj genetický profil podobný lidem s vlohami pro vytrvalostní, nebo spíše pro silové sporty. V oblasti stravy zase zjistím, zda jsou mé genetické předpoklady spojené s rizikem zvyšování hmotnosti při zvýšené konzumaci živočišných tuků, nebo jestli náhodou nemám výhodu rychlého metabolismu, tudíž bych ani při vyšším příjmu energie nepřibral.
V oblasti vitaminů se pak hledají živiny, u nichž člověku hrozí nedostatek (často se jedná o zmíněné „déčko“ či některý z vitaminů B), a zároveň ty, jejichž užívání nad běžnou míru mají na konkrétní organismus příznivý vliv (kupříkladu omega-3 mastné kyseliny).
Ze zdravotních aspektů pak pro mne bude obzvláště zajímavý výsledek citlivosti na kofein a informace, zda bych nepotřeboval delší spánek. Mám tu určité podezření.
„Healthy Longevity Café je pro nás způsobem, jak doladit koncept pilotní kavárny, kterou rozjedeme na Floridě,“ vysvětluje Petr Šrámek, podle kterého se dlouhověkost stane kolem roku 2025 trendem. S jejich odhadováním má přitom podnikatel a mentor startupů a firem solidní zkušenost.
Jako popularizátor vědeckého pokroku v oblasti umělé inteligence už před mnoha lety předpověděl, že k „demokratizaci“ umělé inteligence dojde právě kolem let 2022 a 2023.
„Umělá inteligence byla dlouho pod pokličkou a čekalo se na moment, kdy si na ni bude moct krom odborníků sáhnout i široká veřejnost – a k tomu dochází právě nyní v podobě ChatGPT,“ připomíná Šrámek – a totéž očekává právě v oblasti longevity.
„Už dnes máme množství vědeckých důkazů, že stárnutí zpomalit skutečně lze, chybí ale pochopení veřejností,“ domnívá se. Do pár let ale očekává takzvaný „interface moment“, kdy veřejnost k nové technologii získá přístup.
A až to přijde, chce být Šrámek připraveni právě ve formě floridského Longevity Café s nabídkou, jakou jsem si nyní vyzkoušel v Praze. „Vize, k níž směřujeme, se přitom více podobá samoobsluze,“ říká.
„Představte si, že si každé ráno cestou do práce vyzvednete drink, který opravdu zpomalí stárnutí,“ nastiňuje. A mě napadá, že i kdyby to mělo být jen o čtyřiadvacet hodin, tak to za to stojí. Co byste udělali s jedním dnem, který s lékem na dlouhověkost dostanete navíc?