Americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak se dohodli na prohloubení hospodářské spolupráce mezi Spojenými státy a Británií a přislíbili rychlejší přechod k čisté energii i posílení dodavatelských řetězců nerostných surovin, píše agentura Reuters.

Dalším tématem jednání v Bílém domě byla podle Bidena „neochvějná“ podpora Ukrajiny. Prezident prohlásil, že Spojené státy budou napadané Ukrajině pomáhat, jak dlouho to bude potřebovat. Podobně se vyjádřil také šéf britské vlády.

Biden a Sunak představili takzvanou Atlantickou deklaraci. Podle britského premiéra se jedná o první ekonomické partnerství svého druhu, které nastiňuje budoucí spolupráci v oblastech jako je například umělá inteligence, ochrana klimatu či v ochraně technologií, které by pomohly utvářet budoucnost.

Zpravodajský web BBC píše, že dohoda otevře britským výrobcům elektromobilů přístup k novým americkým daňovým úlevám a dotacím na ekologické produkty. Některé její části podle BBC zřejmě budou podmíněny schválením Kongresem a souhlasem jednotlivých států USA. V prohlášení se uvádí, že dohoda nabude platnosti po konzultaci s Kongresem.

„Vím, že se někteří lidé tázali, jakým partnerem bude Británie po odchodu z EU,“ uvedl Sunak. „Řekl bych, abyste nás soudili podle našich činů. Jsme stejně oddaní našim hodnotám jako kdykoli předtím, stejně spolehlivý spojenec jako kdykoli předtím, stejně atraktivní investiční destinace jako kdykoli předtím,“ dodal.

Biden uvedl, že je třeba se zabývat riziky spojenými s nástupem umělé inteligence. „Myslím, že nikdy v historii lidského snažení neexistoval tak zásadní potenciál technologické změny, jaký představuje umělá inteligence. Je to ohromující,“ poznamenal. Británie bude podle Sunaka na podzim hostit první summit k této problematice. Jednat se na něm bude o tom, jak pomocí mezinárodně koordinovaného postupu zmírnit rizika spojená s umělou inteligencí.