Americká platební společnost PayPal Holdings uvedla na trh vlastní stablecoin nazvaný PayPal USD se zkratkou PYUSD, který je navázaný na dolar. Snaží se tak podpořit přijetí digitálních měn pro platby a převody měn.

PayPal je tak první velkou finanční společností, která přichází s vlastním stablecoinem, což by mohlo významně podpořit pomalé zavádění digitálních měn pro platby, upozorňují analytici.

Stablecoin je kryptoměna vázaná na nějaké reálné aktivum, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Tím se minimalizuje nestabilita ceny běžná u klasických kryptoměn, takže stablecoin je teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz.

Podle sdělení firmy je stablecoin PYUSD krytý dolarovými vklady a krátkodobými dluhopisy americké vlády. Novou měnu emituje společnost Paxos Trust a k dispozici bude postupně zákazníkům PayPalu ve Spojených státech. Stablecoin PYUSD je navržen tak, aby jej bylo možné kdykoliv směnit za dolary i za jiné kryptoměny dostupné v síti PayPal. Také jej lze použít k financování nákupů.

Generální ředitel PayPalu Dan Schulman se prostřednictvím nové digitální měny snaží upevnit postavení firmy v oblasti digitálních plateb tím, že se spoléhá na technologii, která umožňuje okamžité a levnější převody bez centrálního zprostředkovatele.

Akcie PayPalu za posledních dvanáct měsíců klesly o více než pětatřicet procent, což je šestý nejhorší výsledek firmy z indexu Nasdaq 100. Nárůst internetových plateb z doby pandemie totiž polevil, uvedla agentura Bloomberg.

Stablecoiny existují už téměř deset let, ale většinou je používají obchodníci k přesunu digitálních aktiv mezi burzami. Do spotřebitelských plateb pronikly jen omezeně. Podle firmy CoinGecko jsou v oběhu stablecoiny v hodnotě zhruba 126 miliard dolarů. Největší je USDT firmy Tether Holdings.

PayPal má celosvětově více než 431 milionů aktivních účtů, poprvé spustil služby pro kryptoměny v roce 2020. Uživatelům umožňuje prostřednictvím své platformy nakupovat, prodávat a provádět platby několika tokeny, jako je například bitcoin.