Rusko aktivovalo raketový komplex Sarmat s balistickou raketou, Ukrajina škrtá Aperol z nápojových lístků a žádá o další zbraně, turecký prezident se chystá navštívit Soči. Co dalšího přinesl uplynulý válečný týden?
- Uran ze Spojených států. Náboje obsahující ochuzený uran USA poprvé dodá na Ukrajinu během tohoto měsíce. Náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky. Nový balík vojenské pomoci představí Spojené státy tento týden. Jeho hodnota by se měla pohybovat mezi 240 a 375 miliony dolarů.
- Biliony rublů z Ruska. Federace je během následujících dvou a půl let vyčlení pro ukrajinská území, jež ovládla v rámci válečného konfliktu. Na pátečním setkání s žáky to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Tato území přitom nazval „novými ruskými regiony“, které je potřeba pozvednout na obecnou ruskou úroveň.
- Raketový komplex Sarmat v pohotovosti. Tak znělo páteční oznámení ruské vesmírné agentury Roskosmos. Komplex zahrnující odpalovací zařízení a mezikontinentální balistickou raketu, která podle tvrzení ruských představitelů může nést několik jaderných hlavic najednou, poprvé Rusko představilo v roce 2018. Podle ruských médií má mít Sarmat dolet kolem osmnácti tisíc kilometrů.
- Štěpení akcií. Zvažuje to ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Své akcie obchodované na burze rozštěpí v poměru sto ku jedné. Správní rada by o návrhu měla jednat už tento měsíc. Firmy se štěpením snaží akcie zpřístupnit více investorům a tím zvýšit likviditu. Akcie Transněfti patří v Rusku k nejdražším.
- Prigožinův muž. Jeden z vůdců žoldnéřské Wagnerovy skupiny Dmitrij Utkin, který zahynul při stejné letecké havárii jako Prigožin, byl pochován na vojenském hřbitově na moskevském předměstí Mytišči.
- Více zbraní a munice. Ukrajina o ně žádala na ministerské schůzce Evropské unie. Ukrajinský ministr zahraničí by od partnerů rád získal i další systémy protivzdušné obrany kvůli ochraně koridorů v Černém moři, které se využívají pro lodě exportující obilí. Německo znovu vyzval, aby Kyjevu poskytlo střely s plochou dráhou letu Taurus. Berlín s rozhodnutím o jejich dodání váhá.
- Barbie také pomáhá. Ukrajinská šermířka Olga Charlan vydražila svou plastovou repliku populární hračky celkem za zhruba 230 tisíc korun. Dvaatřicetiletá šermířka zaujala letos v létě média, když po vítězném duelu na mistrovství světa v Miláně odmítla podat na protest proti ruské invazi na Ukrajinu ruku ruské soupeřce. Kvůli tomu byla diskvalifikována. Charlan má nicméně za sebou úspěšnou kariéru – je několikanásobná mistryně světa a v roce 2008 vybojovala s ukrajinským družstvem šavlistek na olympijských hrách zlatou medaili.
- Rusko a KLDR stále přáteli. Podle Bílého domu se státy domlouvají na dodávkách zbraní pro Moskvu. Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin si podle Washingtonu vyměnili dopisy, přičemž Rusko se zajímá o severokorejskou munici, kterou by mohlo použít ve své válce proti Ukrajině. Jednání na vysoké úrovni možná budou pokračovat v příštích měsících, řekl podle agentury Reuters bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.
- Ruská ropa ztrácí. Největší ruské ropné firmě Rosněfť klesl za měsíce leden až červen hrubý provozní zisk o 5,1 procenta na 1,4 bilionu rublů, tedy asi 324,3 miliardy korun. Tržby se kvůli nižším cenám propadly o čtvrtinu na 3,9 bilionu rublů.
- Konec Aperolu v ukrajinských barech. Provozovatelé barů na Ukrajině vyškrtávají z nápojových lístků drink Aperol Spritz, napsal portál Meduza. Protestují tak proti výrobci likéru Aperol, italské firmě Campari Group, která nehledě na ruskou invazi na Ukrajinu pokračuje s podnikáním v Rusku.
- Miliardy pro Ukrajinu ze Soulu. Jižní Korea poskytne Ukrajině v příštím roce finanční pomoc ve výši 520 miliard wonů, tedy asi 8,8 miliardy korun, což je osmkrát více než letos.
- Erdogan v Soči. Turecký prezident tam brzy zavítá kvůli obilné dohodě. Ani jedna ze stran však ještě neuvedla konkrétní datum.