Z jihu Moravy je to do vesmíru blíž, než by se zdálo. Za hranice naší planety odtud míří součásti raket i satelity. Celá řada místních firem se podílí na významných kosmických misích nebo za pomoci poznatků z vesmíru vylepšuje život na Zemi.

GroundCom.space

Brněnský startup propojuje Zemi s oběžnou dráhou, navrhuje a vyvíjí pozemní stanice pro satelitní komunikaci a pracuje na vytvoření sítě těchto stanic, které zprostředkují komunikaci jako službu operátorům vesmírných misí.

Prvního významného úspěchu firma dosáhla v USA, kde loni podepsala výhradní kontrakt za několik milionů dolarů na obsluhu připravované konstelace 400 družic. Spolupracovat na něm bude s firmou, která vyvíjí družice třeba i pro americké letectvo.

info Foto Hvězdárna a planetárium Brno
Na snímku je Festival planet, který se každoročně koná v Brně na Kraví hoře. Kolekci nafukovacích modelů vesmírných těles pro něj vytváří místní studio Visualove.

OHB Czechspace

Česká družice SOVA by měla do vesmíru zamířit v roce 2028. Má za cíl upřesnit klimatické modely, které používají klimatologové a meteorologové. Díky tomu by mohli lépe předpovídat extrémní jevy počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, a reagovat tak snáze na změny klimatu.

Misi vede společnost OHB Czechspace, která vyvíjí hlavní optický přístroj ve spolupráci se společností Meopta a německými partnery z OHB System. Brněnská firma se podílí také na misi planetární obrany Hera, výzkumu exoplanet Plato nebo misi na měření oxidu uhličitého v atmosféře CO2M.

Entrant

Stres občas zažíváme každý z nás. Jsou ovšem povolání, kde je jeho míra extrémní. Patří mezi ně vojáci, zdravotníci, vrcholoví sportovci nebo třeba astronauti. Právě na tyto profese se zaměřuje spin-off Masarykovy univerzity Entrant, který vyvinul unikátní přístroj na měření stresu.

Stres vyvolává energeticky náročnou reakci a zařízení umí pomocí měření teploty pokožky, srdečního tepu, kyslíku, oxidu uhličitého a dalších parametrů změřit, jak intenzivní je. To by mohlo pomoci lidem v náročných povoláních – jako jsou třeba astronauti – poznat, kdy už je čas dát si pauzu, aby předešli zbytečným chybám.

G.L. Electronic

A kabelové svazky dodává i pro kosmický dalekohled Ariel, který bude pozorovat asi tisíc známých exoplanet kolem vzdálených hvězd. Komplexní kabeláž řeší také pro projekt Triton-X, jehož cílem je posílat do vesmíru cenově dostupné mikrosatelity.

Firma G.L. Electronic vyrábí kabelové svazky a takzvané Hi-Rel elektronické přístroje pro celou řadu vesmírných projektů. V současnosti dokončuje například výrobu a testování kabelových svazků pro misi Hera. Jde o družici ESA, která vyhodnotí následky dopadu americké mise DART na měsíc asteroidu Didymos.

Zaitra

Družice na oběžné dráze generují mnohonásobně více dat, než je možné přenést na Zem. Zaitra se svým řešením na bázi AI filtruje kritická data z družic a ta posílá na Zem prioritně. Jedná se například o lokalitu a čas výskytu událostí typu lesního požáru či záplav nebo o zpravodajské informace.

Zároveň filtruje šum a nepotřebná data, jako například snímky pokryté oblačností. Firma aktuálně spolupracuje na vývoji dvou komerčních družic a čtyřech projektech ESA. V rámci nich dodává například řešení na automatické detekování meteoritů a analýzu jejich složení nebo software na kontrolu mikrogravitačních experimentů. 

Frentech Aerospace

Letos na jaře zamířila sonda Juice k Jupiteru. V roce 2034 se má stát prvním zařízením svého druhu, které bude obíhat měsíc jiné planety než Země. Na palubě s sebou nese i několik zařízení od firmy Frentech Aerospace – mechanické komponenty pro rameno nesoucí přístroje pro měření magnetického pole a mechanismy pro přidržení a rozvinutí antény podpovrchového radaru.

Pro raketu Vega firma zase dodává palivové ventily. Vyráběla také filtry vzduchu pro misi k rudé planetě ExoMars 2016 a její produkty se měly znovu podívat k rudé planetě v rámci pokračování mise ExoMars 2022. Ta je ale kvůli ruské účasti a válce na Ukrajině odložena.

Maptiler

Mapy od česko-švýcarské firmy využívá každý měsíc skrze webové a mobilní aplikace jejích klientů přes 300 milionů lidí po celém světě. MapTiler vytváří pomocí satelitních snímků novou generaci digitálních map, která doplňuje jejich portfolio podkladových map.

Na rozdíl třeba od Google Maps nebo Mapy.cz si mohou firemní klienti mapu snadno upravovat, personalizovat, propojit ji se stávajícími informačními systémy nebo ji dál šířit se svými produkty. Na mapy od MapTileru narazíte třeba při nákupu jízdenek na vlak, hledání nemovitostí nebo předpovědi počasí. Mohou fungovat i offline a nesbírají data o svých uživatelích. Využívá je Amazon, IBM, BBC i NASA.

Spacemanic

Česko-slovenský startup se snaží, aby byl přístup do vesmíru stejně snadný jako objednání taxi. Vyrábí miniaturní satelity, které posílá na oběžnou dráhu Země. Vytvořil platformu na bázi plug and play, která umožňuje při stavbě nanosatelitů využívat modulární komponenty, které se dají různě propojovat a využívat pro různé účely.

Skládají se dohromady jako kostky Lega. Díky tomu je možné družice vyrobit v rekordně krátkém čase. I přesto, že váží jen několik kil, jsou schopné vykonávat komplexní vědecké experimenty nebo technologické úlohy a díky svojí velikosti nestojí ani moc peněz. Na palubě už vezla produkty Spacemanic i raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska.

Startech

Vstříc slunci. Přesně tam teď míří sonda ESA Solar Orbiter, která má za cíl prozkoumat Slunce z bezprostřední blízkosti. Nese s sebou i českou stopu. Na výrobě několika mechanických dílců se totiž podílela i firma Startech z Rosic u Brna.

Společnost, která se zabývá velmi přesným CNC obráběním, také pro společnost OHB Sweden vyrobila několik komponent telekomunikačního satelitu, který na oběžnou dráhu Země vynesla raketa Electron společnosti Rocketlab. A pro společnost OHB Czechspace zase Startech vytvořil mechanické díly pro sondu Hera, která by měla do vesmíru odstartovat v roce 2024.

S.A.B. Aerospace

Lídr českého vesmírného průmyslu vyvíjí satelity či komponenty odpalovacích zařízení. Firma například vytvořila takzvaný dispenser, tedy nosič satelitů pro raketu Vega, a takzvaný sequencer, tedy komplexní zařízení pro vypouštění družic pro raketu Ariane 6. Je také zodpovědná za vývoj a design servisního modulu družice Plato, která bude hledat exoplanety podobné Zemi, na kterých může existovat život.

Spolupracuje na vývoji vesmírných laboratoří na ISS v rámci projektu Biomission 2019, kam dodává zařízení pro experimenty, týkající se imunitního systému, protilátek a recyklace moči. A je také vedoucí technologické části české mise Slavia, která má ověřit technologie mapování nerostného bohatství ve vesmíru.

info transfert SSMS sur PLA au S5B, le 05-06-2020
transfert SSMS sur PLA au S5B, le 05-06-2020

VisionCraft

S pomocí kosmické technologie řeší pozemský problém. Vyvinuli zařízení ViRAM (VisionCraft Road Asset Management), kterým se dá osadit jakýkoliv dopravní prostředek. Využívá unikátní softwarové řešení, umělou inteligenci a také družicový systém Galileo pro přesné stanovení polohy vozidla.

Dokáže tak v reálném čase dokumentovat aktuální stav vozovky a jejího okolí a zároveň vlastníkům vozidel poskytovat užitečná data o provozu a stylu jízdy jejich řidičů. VisionCraft v současnosti pilotuje své řešení v Česku, USA a Gruzii.

Vrgineers

Lepší brýle pro virtuální realitu na světě nenajdete. Patří mezi nejpokročilejší technologie na trhu díky displejům s rozlišením 4K na oko, výkonným čipům a optickému systému. Česko-americká společnost Vrgineers dodává své headsety americkému letectvu a námořnictvu, NASA a skoro všem velkým automobilkám.

Přestože firma sídlí v Praze, své brýle vyrábí v Brně. K výcviku je používají letci i astronauti. Pro ty chce firma vytvořit do budoucna také technologii, díky které se budou moci během dlouhých misí alespoň na chvíli virtuálně vrátit domů a komunikovat se svými blízkými.

info 15.02. 21, Praha, šéf , VRgineers, Marek Polčák, virtuální realita, FORBES
15.02. 21, Praha, šéf , VRgineers, Marek Polčák, virtuální realita, FORBES

World from Space

Využívají vesmír, aby zlepšili život na Zemi. Startup World from Space analyzuje pomocí umělé inteligence družicová data a na jejich základě pomáhá třeba zemědělcům. Umožňuje jim lépe hnojit, sledovat zdraví rostlin i kvalitu půdy. Dokáže tak zvýšit jejich produktivitu až o dvacet procent.

Městům zase radí, jak se vypořádat se znečištěním vzduchu nebo změnou klimatu. Kromě toho se podílí na stavbě české národní družice nebo na přípravě mise k Měsíci. Brněnská firma se svými poznatky slaví úspěch i ve světě – má zákazníky na čtyřech kontinentech a pracovala i pro Rozvojový program OSN nebo Světovou banku.