Neuronové sítě dokážou řídit toky vyrobené elektřiny a spořit i vydělávat peníze nákupem nebo prodejem energií v závislosti na aktuálních i odhadovaných cenách na spotovém trhu.
AI mapuje vzorce chování domácnosti a podle nich pak zapíná spotřebiče, ovládá světla, žaluzie nebo rolety či brány. Sleduje předpověď počasí a předem nabíjí baterie na dobu, kdy bude zataženo. Ve správnou chvíli pustí „šťávu“ do elektromobilu připojeného k nabíječce a připomene uživateli, že právě nastal čas zapnout pračku nebo myčku.
Umělá inteligence propojená s fotovoltaikou dokáže řídit energetický tok celého domu. „V našem oboru má AI růžovou budoucnost,“ říká Petr Němeček, produktový a technický ředitel společnosti Schlieger.
Ta patří mezi největší dodavatele řešení pro fotovoltaické elektrárny u nás a zároveň stojí za vývojem nového softwaru, který umělou inteligenci využívá.
Systém umí sám vyhodnotit, kdy je ideální doba na spuštění různých spotřebičů, a zároveň hlídá, aby domácnost rovnoměrně zatěžovala síť. Díky tomu dokáže řídit i náklady.
„Návratnost investic do solárních elektráren by měl urychlit až o třicet procent,“ říká Petr Němeček o softwaru, který by měl být uveden na trh ve druhé polovině příštího roku.
Společnost Schlieger instaluje fotovoltaické elektrárny i tepelná čerpadla a solární kolektory. Za třináct let svého působení na trhu realizovala patnáct tisíc instalací a jen za první pololetí letošního roku instalovala 4226 fotovoltaických elektráren.
Boom poptávky po řešeních využívajících obnovitelné zdroje energie je vidět i na jejích obratech. Ten loňský vyšplhal téměř na 900 milionů korun, a firma tak o více než tři sta procent překonala výsledek z roku 2021.
Letošní obrat by měl podle predikce dosáhnout už čtyřmiliardové hranice.
Vývoj softwaru, který zohledňuje energetické potřeby a preference zákazníka, probíhá necelý rok a firma do něj investovala už několik desítek milionů korun.
Neuronové sítě se nyní trénují na typových diagramech dodávek elektřiny a na anonymizovaných datech od zákazníků. Do systému vstupuje velké množství nejrůznějších variant a z nich se vytvářejí typizované domácnosti.
Software se následně nainstaluje do konkrétní domácnosti, několik dní se učí vzorce jejího chování a postupně se v ní adaptuje.
„Zjišťuje, jaká je skutečná spotřeba domácnosti a jakým způsobem funguje. Ví, kdy jsou její členové v práci, kdy se koupou, takže je třeba dohřívat vodu v bojleru, a jaké jsou jejich vzorce chování v závislosti na ročním období,“ popisuje Petr Němeček, který spolu se členy týmu zkouší během vývoje systém i u sebe doma.
„Já osobně už mám doma nějakých padesát chytrých krabiček, pro které hledáme vhodné napojení do chytré řídicí platformy energií,“ dodává s úsměvem.
Propojení s chytrou domácností
Systém využívá také data z nejbližší meteostanice a řídí si využití bateriového úložiště energie. „Připojeným spotřebičům pak říká, aby v nevhodnou dobu například moc nenahřívaly vodu nebo naopak využily toho, že hodně svítí slunce, baterie jsou nabité, a je tedy ideální uložit energii do zásobníku s vodou,“ vysvětluje odborník na fotovoltaiku, jak lze kalkulovat s počasím.
Systém se nebude omezovat jen na vytápění nebo chlazení, ale půjde kompletně propojit s chytrou domácností. Z jednoho místa tak bude možné upravovat nastavení žaluzií, rolet, rozsvěcovat a zhasínat a podobně.
Schlieger na veletrhu For Arch představil také další produkty připravené pro kooperaci s umělou inteligencí – tepelné čerpadlo, modulární baterii a hybridní asymetrický střídač, který spolu s AI řídí nákup a prodej elektřiny na burze dle spotových cen.
„Využívání AI není evolučním krokem, ale revolučním a my se ji musíme naučit všichni používat a vidět její výhody,“ dodává Petr Němeček.