V angličtině power znamená moc i energie. Šéfka energetického obra E.ON spojuje obojí. Claudia Viohl je jedním z lídrů energetické transformace a prošlapává Česku cestu směrem k zelené a decentralizované energetice.
Claudia Viohl je jednou z nejvýše postavených žen v českém byznysu. Šéfka české pobočky společnosti E.ON řídí kolos s tržbami téměř 80 miliard korun a zhruba 3500 zaměstnanci. Kormidlo firmy převzala v květnu 2021. A otáčí jím směrem k zelené a decentralizované energetice.
Veze se na vlně solárního boomu a pluje vstříc chytrým sítím a ultrarychlým nabíječkám. Ustála tornádo na jižní Moravě i bouře, které přinesl covid, válka na Ukrajině a energetická krize. Klidné moře ale v energetice jen tak nečeká.
„Situace ohledně cen na energetických trzích je sice lepší než loni, ale rozhodně se nedá říct, že je krize za námi,“ hodnotí německá manažerka, kterou Forbes letos zařadil do výběru nejinspirativnějších šéfů TOP CEO.
První byznysové zkušenosti nasávala ve firmě své rodiny – malém hobby marketu s 35 zaměstnanci. „Tam jsem poprvé přičichla ke světu ‚mužského byznysu‘ a naučila se v něm chodit. Možná i proto dnes nemám problém být šéfkou v mužském odvětví,“ vypráví Viohl nad hrnkem kávy v pražské pobočce E.ON.
Do Česka přišla z globálního vedení firmy v Essenu. A vedle role CEO zástává i pozici předsedkyně představenstva v E.ON Energies a je také členkou dozorčích rad několika dalších firem v rámci skupiny v Česku i Německu.
V E.ON pracuje více než dvě dekády a posledních pět let před odchodem do Česka působila jako ředitelka nákupu. Pro Forbes se rozpovídala o energetické krizi, ženách ve vedení firem i budoucnosti energetického trhu.
Šéfkou českého E.ON jste se stala v době covidu a energetické krize. Jak jste náročné začátky ustála?
Nebyla to zrovna nejsnazší doba pro to, stát se CEO v zemi, kde jste nikdy předtím nepracovala. Během covidu jsme měli zaměstnance na home officu, takže jsem neměla možnost s nimi mluvit osobně a řídila jsem firmu de facto na dálku.
Krátce poté, co se covidová situace zlepšila a konečně jsme mohli zpět do kanceláří, zase přišlo tornádo na jižní Moravě. Museli jsme tak rekordně rychle opravit zničené elektrické vedení a v mezičase postavit provizorní. A aby toho nebylo málo, následoval pád Bohemia Energy.
Milion lidí se tak ocitl bez dodavatele energie a my museli jako dodavatel poslední instance během pár dní zabezpečit energii pro 200 tisíc nových zákazníků. A pak přišla válka na Ukrajině a s ní prohloubení energetické krize. Bylo to extrémně náročné.
Ale zároveň to mělo jednu výhodu. Když máte možnost pracovat s týmem v krizové situaci, hned vidíte, co zvládá dobře a kde jsou rezervy. Rychleji než za klidných časů tak zjistíte, co je potřeba zlepšit.
Jak hodnotíte současnou situaci na energetickém trhu? Jsme už z nejhoršího venku?