Ve věku pouhých padesáti dvou let zemřel bývalý hokejový brankář, olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek. Příčina jeho nečekaného odchodu není dosud známá.

„Potvrdil mi to jeho syn Roman, který ho našel. Včera s klukama nejel na zápas, protože mu bylo špatně, dneska měl jet s dětmi taky, ale už nereagoval ani na zprávy,“ řekl ČTK Miroslav Stavjaňa, šéf klubu v Uherském Hradišti, kde Čechmánek vedl žáky. Zároveň uvedl, ze Čechmánek nebyl nemocný.

Čechmánek začal svou bohatou kariéru v rodném Zlíně, v roce 1990 přestoupil do týmu Dukla Jihlava, o rok později zamířil do Olomouce a v roce 1992 do Hodonína. Nejzásadnější pro něj však byl přesun do Vsetína, kde strávil sedm sezón, z nichž získal pět extraligových titulů. Navíc byl mezi lety 1995 až 2000 vyhlášen nejlepším brankářem ligy.

S českou reprezentací získal mezi lety 1996 a 2000 tři zlaté medaile a dvě bronzové. Na olympijských hrách v Naganu 1998 kryl jako náhradní gólman záda Dominiku Haškovi.

Jeho kvalit si začali všímat i skauti z NHL a tak na přelomu tisíciletí zamířil do Philadelphie Flyers. Během tohoto angažmá získal v roce 2003 William M. Jennings Trophy pro gólmany z týmu s nejnižším počtem inkasovaných branek v základní části. O rok později zamířil do Los Angeles, kde strávil jednu sezónu, než přestoupil zpět do Vsetína.

V Česku i v Evropě posléze vystřídal několik angažmá, přičemž to poslední si odchytal za třinecké Oceláře v roce 2009.

Po skončení hokejové kariéry se pustil do podnikání, obchodoval s vínem či nemovitostmi a založil i vlastní minipivovar. Byznys se ale nedařil a brzy se nakupily dluhy a dospělo to až do fáze, kdy na jeho majetek byl v roce 2014 vypsán konkurs.

Jeho podnikatelskou blamáž podtrhl rozsudek Olomouckého vrchního soudu, který ho loni v dubnu shledal vinným z podvodu spojeným právě s minipivovarem. Trest mu byl vyměřen na tři roky s podmíněným odkladem na pět let.