Vlašimskému výrobci munice Sellier & Bellot loni stouply celkové tržby na 7,1 miliardy korun z předloňských 5,8 miliardy korun. Tržby za střelivo vzrostly na 5,9 miliardy korun ze 4,8 miliardy korun. Čistý zisk přesáhl jednu miliardu korun.

Za růstem jsou hlavně dodávky pro ozbrojené složky států západní Evropy. Naopak obchody spojené s válkou na Ukrajině nedosahují ani jednoho procenta tržeb, oznámili dnes zástupci firmy na tiskové konferenci v Praze.

„Posledních 20 let vyrábíme na plnou strojní kapacitu. Rovnoměrně přidáváme kapacitu a zároveň se rozkročujeme obchodně. Z obchodního hlediska jsou to primárně policie a armády západní Evropy, kde máme růst,“ řekl ČTK generální ředitel Sellier & Bellot Radek Musil.

Letos očekává nárůst tržeb oproti loňsku přibližně o 500 milionů korun.

Výrobce malorážového střeliva s více než 1600 zaměstnanci v lednu otevřel ve Vlašimi novou halu, kterou bude v příštích několika letech zaplňovat výrobní technologií.

Dokáže tak reagovat v sestavování svého výrobního programu na aktuální poptávku po jednotlivých typech munice. Většinu výrobních strojů si ve Vlašimi vyrábějí sami, roční výše investic dosahují půl miliardy korun.

Naprostá většina produkce jde na export, největší trhy představují Spojené státy a Evropa. V ČR podle Musila zůstává do deseti procent. Naopak dodávky na Ukrajinu nedosahují ani jednoho procenta tržeb.

„V současné době je tam potřeba především velkorážová munice, té malorážové, kterou vyrábíme ve Vlašimi, se spotřebuje nepoměrně méně,“ uvedl Musil.

Tržby Sellier & Bellot tradičně rostou hlavně u ozbrojených složek států západní Evropy, kde se firmě daří postupně zvyšovat podíl na trhu. Poptávka na civilním trhu je celosvětově spíš stabilní.

Na konci loňského roku měla společnost 1574 zaměstnanců, nyní jich je 1630. Přes počáteční obtíže s hledáním nových zaměstnanců potřebných pro rozšiřování výroby jsou nyní klíčové pracovní pozice obsazené. S přibývající technologií bude podle Musila potřeba nabírat další pracovníky.

Tak jako většina průmyslových firem se také Sellier & Bellot musí vyrovnávat s vysokými cenami energií, které se promítají do výrobních nákladů i dodavatelům do zpracovacích nákladů mědi, zinku a olova. Důsledkem je podle Musila nižší konkurenceschopnost zpracovatelského průmyslu v Evropě vůči zbytku světa.

Historie podniku sídlícího ve Vlašimi na Benešovsku sahá do roku 1825, od roku 2009 patří do skupiny brazilské společnosti CBC – Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. Zásadními produkty jsou pistolové a revolverové střelivo a kulové náboje.