Ceny ropy na začátku nového týdne rostou. Je to kvůli konfliktům na Blízkém východě a na Ukrajině, které mohou mít negativní dopad na dodávky ropy, a mimořádně chladné počasí v Severní Americe. Růst cen ale brzdí nejistota, zda ekonomické faktory nesníží současně poptávku po ropě.

Kolem 18:20 cena severomořské ropy Brent rostla o 1,9 procenta na 80,06 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,4 procenta na 75,15 dolaru za barel.

„Ceny ropy sice trochu vzrostly, ale je zvláštní, že vzhledem ke geopolitickému napětí na Blízkém východě nestouply více,“ uvedl investor Dalma Capital Gary Dugan. „Důvodem, proč ceny zůstávají na uzdě, může být částečně očekávání trhu, že globální růst zpomaluje.“

Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy zatím pokračuje a útoky Íránem podporovaných Húsíů na komerční plavidla v Rudém moři neustávají i přes odvetná opatření Spojených států. Ruská energetická společnost Novatek pak byla nucena pozastavit některé operace v terminálu pro vývoz pohonných hmot v Baltském moři kvůli požáru, který byl podle ukrajinských médií způsoben dronem.

Analytik IG Tony Sycamore se domnívá, že růst cen ropy by nadále mohly brzdit základní faktory. Těžba ropy je vyšší a výhled růstu pro Čínu a Evropu je smíšený. Tento týden se očekává zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Spojených statů a podle odhadů by měla ekonomika výrazně zpomalit.

Odhady růstu poptávky po ropě v letošním roce od předních organizací se výrazně liší, pohybují se v rozmezí od 1,24 milionu po 2,25 milionu barelů denně. Všechny tři hlavní organizace, tedy americký vládní úřad pro energetické informace EIA, Mezinárodní agentura pro energii a Organizace zemí vyvážejících ropu, se však shodují, že v příštím roce růst poptávky zpomalí.

Současně libyjská státní ropná společnost NOC v neděli oznámila obnovení těžby v jednom z největších polí v zemi, protože skončily protesty, které na začátku ledna těžbu zastavily.