České firmy mají větší zájem o bezemisní elektřin. Poptávka loni vzrostla o 11 procent. Většinu z ní tvořila elektřina z obnovitelných zdrojů energie, další pak z jaderných elektráren. Nejčastěji ji poptávají firmy ze stavebnictví, automobilového průmyslu, bankovnictví nebo obchodní řetězce. Zelenou energii nabízejí zákazníkům i další dodavatelé.
„Prakticky každý den jednáme s firmami, které chtějí řešit svou dekarbonizaci a své klimatické závazky. Snižování uhlíkové stopy je pro mnoho podniků klíčové z pohledu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním trhu. Řada zahraničních firem dnes dekarbonizací podmiňuje spolupráci s tuzemskými obchodními partnery,“ uvedl generální ředitel ČEZ Esco Kamil Čermák.
To se projevilo i v loňských statistikách. Z obnovitelných zdrojů dodala společnost ČEZ Esco loni firmám téměř dvě terawatthodiny elektřiny, meziročně o deset procent více. Z jaderných elektráren pak firmy odebraly 630 gigawatthodiny, meziročně o třináct procent více.
Většina společností má podle Čermáka zájem o instalaci vlastních fotovoltaických elektráren, například na střechách svých areálů. Loni takto ČEZ Esco dokončilo osmdesát projektů, v současnosti staví dalších čtyřicet.
Tyto elektrárny však podle firmy pokryjí jen menší část spotřeby firemních areálů. Spolu s tím proto stoupá také poptávka o dodávky bezemisní elektřiny, které výrobu z vlastní elektrárny doplní. „V letošním roce čekáme další růst poptávky po těchto produktech,“ dodal Čermák.
Zelenou energii nabízejí zákazníkům i další dodavatelé. Například Pražská energetika letos podle mluvčího Karla Hanzelky plánuje dodat firmám kolem pět set GWh zelené elektřiny, dalších jednasedmdesát GWh ročně odeberou domácnosti a malí živnostníci. Dodávaná zelená elektřina je podle Hanzelky vyráběna zejména v bioplynových stanicích a vodních elektrárnách a část nabídky je také pokryta výrobou elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách.
Produkt s dodávkami elektřiny z výhradně obnovitelných zdrojů dlouhodobě nabízí klientům rovněž E.ON. „V minulých letech o ni zájem trochu zeslábl vzhledem ke všem událostem, jako byly energetická krize a válka na Ukrajině, kdy zákazníci řešili spíše než ekologický dopad cenu či vůbec zajištění dodávek elektřiny. V poslední době už zase registrujeme větší zájem i o energii z obnovitelných zdrojů. Typicky se jedná o ty klienty, kteří řeší dopady svého chování a zvyklostí na životní prostředí,“ řekl mluvčí Roman Šperňák.
Možnost čerpání elektřiny ze zelených zdrojů lze najít například také u innogy a některých dalších dodavatelů. Energetické firmy v takových případech podávají záruky o zdroji vyrobené elektřiny.