Velikostí zdaleka nešlo o největší akvizici, ale strategicky to byla trefa. Skupina CSG Michala Strnada v roce 2020 rozšířila portfolio o stagnující španělskou společnost FMG a dnes může jásat – nejen proto, že jedna z nejstarších muniček v Evropě slaví 700 let od založení, ale i proto, že první byznys CSG na Západě během posledních čtyř let řádně vyrostl a letos do skupiny doručí sedmimiliardové tržby.
Zbrojně-průmyslová skupina Czechoslovak Group v roce 2020 koupila od amerického konglomerátu General Dynamics španělského výrobce munice Fábrica de Municiones de Granada (FMG). A už tehdy hlásila, že je to pro ni jeden z nejvýznamnějších milníků.
„Je to naše první investice v západní Evropě, navíc do strategického podniku se souhlasem španělské vlády,“ vysvětloval tehdy majitel Czechoslovak Group (CSG) a nejmladší český miliardář Michal Strnad.
Akvizice totiž stvrdila orientaci CSG na Západ a znamenala zásadní změnu v podnikání celé skupiny i slovenské MSM Group, která je součástí Strnadova impéria a která španělskou muničku převzala pod svá křídla.
„Byl to strategický milník, který umožnil růst a expandovat na globálním trhu. Zároveň obohatil skupinu o společnost s dlouhodobou tradicí přinášet inovace v obranném průmyslu,“ hodnotí zpětně CEO MSM Group Miloslav Mahut.
Důležitá součást ekosystému
MSM Group se specializuje hlavně na aktivity spojené s vývojem, výrobou a modernizací munice. Kromě toho se její firmy věnují vývoji a výrobě obranné techniky, systémů pro obranu tanků a speciálních kontejnerů pro potřeby ozbrojených sil. V civilním sektoru se specializují na výrobu radarových nebo mobilních věží leteckého řízení.
Takže propojení se španělskou FMG vytvořilo další důležité rameno celého ekosystému. „Spolupráce mezi FMG a dalšími společnostmi v naší skupině zlepšila výrobní řetězec, což nám umožnilo strategicky posílit naši schopnost samostatně vyrábět všechny části velkokalibrových muničních kompletů. Dnes máme celý dodavatelský a obchodní řetězec ve vlastních rukou,“ popisuje Mahut.
FMG je podle dostupných podkladů vůbec nejstarší nepřetržitě fungující muničkou v Evropě – výroba střelného prachu a zbraní v Grenadě je doložena od 14. století a založili ji ještě Arabové. Dnes tradiční fabrika nabízí široké portfolio supermoderní munice podle norem NATO.
V nabídce má velkokalibrovou tankovou a dělostřeleckou munici nebo vícesložkové prachy. Podstatnou součástí výroby je chemická laboratoř a munice se důkladně testuje i v extrémních podmínkách. FMG tím garantuje nejen kvalitu, ale také bezpečnost.
„Po akvizici jsme zintenzivnili investice, což umožnilo rozšíření výrobních schopností zejména v oblasti prachových náplní pro velkokalibrovou munici,“ dodává Mahut.
V FMG tak spustili druhý provoz na výrobu prachových náplní, čímž se zdvojnásobila výrobní kapacita na 240 tisíc kusů ročně. Zatímco v roce 2020 měla španělská firma jen pětatřicet zaměstnanců, dnes má 200 stálých pracovníků a zásadně se podařilo zvýšit i ekonomický výkon. Forecast tržeb za rok 2024 je na úrovni téměř 280 milionů eur, tedy kolem sedmi miliard korun.
Unikát obranného průmyslu
Španělská fabrika ale není unikátní jen strategicky a byznysově. První zmínka pochází z roku 1324, její základy byly postaveny na výrobě střelných prachů, které se tam vyrábějí dodnes.
Ze strategických důvodů se v 16. století přesunula z centra Granady do odlehlé části města El Fargue a za stovky let existence byla svědkem velkých historických událostí. „Snad nejzásadnější roli pro dějiny Španělska sehrála během povstání v letech 1936 až 1939. Díky ní povstalci zvítězili,“ popisuje i uznávaný španělský historik Francisco González Arroyo.
Většina zaměstnanců si podnik pamatuje pod názvem Santa Bárbara nebo jednoduše jako továrnu na výrobu prachů. K přejmenování došlo v roce 2020, kdy přešla do stoprocentního vlastnictví MSM Group.
Na světě sotva existuje muniční závod, který by se tomu granadskému podobal architekturou – vstoupit do FMG je jako vstoupit do hradu. Areál s nevšední vstupní bránou má rozlohu téměř milion čtverečních metrů a kromě výrobních hal, skladových prostor a administrativní budovy je v něm i muzeum, kaple nebo divadlo. Potkat tu můžete i pávy.
Foto FMG
V pracovní den se zaměstnancům naskytnou výhledy na zasněžené kopce a Granadu mají jako na dlani. Do horských středisek Sierry Nevady je to odtud necelou hodinu autem, zhruba za stejnou dobu dojedete i k písečným plážím na pobřeží.
Fabrika měla i vlastní školu, která odchovala nejlepší chemiky, vývojáře, mechaniky, designéry, tesaře, elektrikáře či soustružníky v celém Španělsku.
Většina zaměstnanců do továrny nastoupila ještě během studia a zůstali až do důchodu, stejně jako současný šéf Antonio Caro Chena. „Začal jsem tady jako stážista v roce 1984. V lednu 1985 jsem už v rukou držel svou první pracovní smlouvu. Pracoval jsem v každém oddělení, prošel jsem si výrobou nebo oddělením kvality, a od roku 2007 jsem generálním ředitelem,“ vypráví.
Podnik má samozřejmě velký význam pro celou Andalusii, poskytuje místním stabilní zaměstnanost, běžně v něm najednou pracovaly tři generace jedné rodiny. „Nemůžeme se dívat jen do minulosti, ale hlavně do budoucnosti. Momentálně má společnost výbornou pozici a silné kontrakty, proto musíme dál tvrdě pracovat a držet úroveň kvality výrobků, aby se dožila mnoha dalších let,“ předesílá současný CEO.
Další plány na Západě
Akvizici podniku si nemůže vynachválit ani česko-slovenská zbrojařská skupina. A to i vzhledem ke geopolitickému vývoji a probíhajícímu konfliktu na Ukrajině. „Je nezbytné, abychom pokračovali v investicích a posilovali naši orientaci na trhy EU a NATO. Události posledních let nám jasně ukázaly význam stabilních a bezpečných dodávek v obranném průmyslu,“ podotýká CEO MSM Group Miloslav Mahut.
Celá CSG se na západních trzích rozhlíží dál – zájem má o společnosti, které by vhodně doplnily portfolio jejích současných produktů a divizí. „V reakci na aktuální výzvy plánujeme rozšiřovat naši přítomnost na Západě a podporovat navyšování našich výrobních kapacit, abychom zajistili kontinuitu, bezpečnost a inovace v dodávkách obranných systémů,“ dodává Mahut.