Česká republika se připravuje na svou novou éru bez ruské ropy. Ta by měla přes ropovod Družba přestat proudit po více než šedesáti letech.
„Rok 2025 by měl být rokem, kdy se chceme zbavit dodávek ruské ropy,“ říká v novém Forbes Byznys podcastu generální ředitel státního provozovatele ropovodů Jaroslav Pantůček.
Ostřílený manažer je hlavním strůjcem současného rozšiřování jižní trasy, ropovodu TAL, kde Mero ČR drží pět procent. Po navýšení kapacity má být ropovod schopen zabezpečit celoroční spotřebu Česka, pohybující se mezi sedmi a osmi miliony tun ropy.
Perličkou je, že v TAL má podíl i ruská ropná společnost Rosněfť. Jakkoli jde rozšíření ropovodu proti jejím zájmům, žádné „naschvály“ prý nedělá.
„Je to paradoxní, ale řekl bych, že zástupci Rosněfti právě v konsorciu TAL jsou velmi pragmatiční,“ konstatuje Pantůček v podcastu, kde popisuje zákulisí dojednávání celého projektu, jehož počátky sahají až do devadesátých let.
Nakolik rozšiřování ropovodu TAL vyjde a v jaké fázi se projekt nachází? Jak složité bylo dojednat rozšíření kapacity s partnery v konsorciu, kam patří obři jako Shell nebo Exxon Mobil? A co bude s ropovodem Družba? To vše si poslechněte v podcastu.