Tradiční švýcarská značka hodinek Longines připravila nejen pro fanoušky aviatiky či obdivovatele důležitých historických milníků reedici modelu hodinek, které stály u zrodu letectví. Pánské hodinky Longines The Lindbergh Hour Angle Watch jsou odkazem na výjimečný počin v podobě sólového přeletu Atlantského oceánu z New Yorku do Paříže, který uskutečnil Charles Lindbergh v roce 1927.
Lindbergh během svého přeletu Atlantiku neměl vysílačku, hodinky ani padák. Vše z důvodu snížení váhy. Následné zkušenosti s orientací se pokusil zhmotnit v modelu hodinek Hour Angle Watch.
Inovativní přínos spočíval v tom, že hodinky díky svému samostatnému nastavení vteřinové stupnice umožňovaly pilotům nastavit čas s přesností na vteřiny podle rádiového časového signálu, aniž by byl přerušen chod vteřinové ručky. Bylo tak možné eliminovat vznik časové odchylky. Další vylepšení spočívalo v přidání obloukového stupně na třech oddělených stupnicích, které urychlily výpočet hodinového úhlu (hour angle).
Pomocí hodinového úhlu se dá z číselníku hodinek vyčíst souřadnice podle rovníku. Určit svou aktuální polohu na obloze je pro pilota potom hračka, i když letí třeba nad širým oceánem. Ve třicátých letech minulého století měli díky těmto hodinkám letečtí navigátoři svou práci daleko jednodušší.
Rekordy spojené s Hour Angle Watch
Díky těmto hodinkám aviatici dosáhli mnoha nových světových rekordů. Například v roce 1931 hodinky The Lindbergh Hour Angle Watch pomohly Clydeu Pangbornovi a Hughu Herndonovi uskutečnit první přímý let jednomotorovým letadlem přes Tichý oceán z Japonska do státu Washington v USA.
S těmito hodinkami udělala nové ženské rekordy i Amelia Earhart, když sama uskutečnila v roce 1932 transkontinentální a transatlantický let.
Přenést se do dob aviatiků
S hodinkami The Lindbergh Hour Angle Watch na ruce se cítíte, jako byste se přenesli v čase do dob prvních aviatiků. Posunutím malého tlačítka umístěného na pouzdru hodinek mezi pozicí „4“ a „5“ se otevře patentové dýnko, které má průměr 47,5 milimetru, což připomíná, že původní hodinky pro piloty vznikly úpravou kapesních hodinek.
Cibulovitá, nadměrně velká korunka zase odkazuje na to, že piloti dříve museli manipulovat se svými hodinkami pouze v silných kožených rukavicích.
Hodinky Longines The Lindbergh Hour Angle Watch v provedení z ušlechtilé oceli zaujmou číselníkem obsahujícím dvojitou minutovou stupnici černé barvy a římské číslice. Na číselníku je i dvanáct arabských číslic modré barvy, které slouží k výpočtu a zobrazení zeměpisných souřadnic.
Vteřinová ručka je synchronizovaná s rádiovým časovým signálem pomocí středového rotujícího číselníku stříbrné barvy s černou dvojitou minutovou stupnicí a červenými číslicemi.
Pouzdro má rotující lunetu, na níž jsou vyryté modré a černé arabské číslice, které slouží pro úpravu a vyrovnání každodenních časových odchylek. Hodinky jsou poháněné strojkem L699 s rezervou chodu 42 hodin – jde o delší čas, než jaký potřeboval Charles Lindbergh pro svůj epochální let.
Longines v srdci Olomouce
Tyto unikátní hodinky si zájemci mohou prohlédnout a zakoupit v centru Olomouce na Horním náměstí. Prodejna a e-shop Helvetia hodinky už mnoho let patří mezi největší oficiální prodejce hodinek Longines v Česku. V prodejně proto dostanete nejen odborný výklad a pomoc při výběru hodinek, ale i kvalitní záruční a pozáruční servis.
Úprava tahu, gravírování a dobrá káva s bonusem v podobě výhledu na sloup Nejsvětější Trojice jsou v prodejně Helvetia samozřejmostí.