Dosavadní miláček trhu, výrobce počítačových čipů Nvidia, zaznamenala minulý týden překvapivou ztrátu. Za deset dní ztratila téměř třináct procent. Investoři vybírali zisky a začali věnovat pozornost jinému segmentu ekonomiky.
Jedná se především o malé a střední podniky a také o společnosti z oblasti tradiční ekonomiky. Index Nasdaq proto ztratil za týden více než čtyři procenta, index S&P 500 klesl o tři procenta.
Naopak index Russell 2000, který sdružuje malé a střední podniky, si připsal jedenáct procent a tradiční index Dow Jones Average vzrostl o pět procent a poprvé překonal hranici 41 tisíc bodů.
To vše se stalo během sedmi dnů do minulé středy, koncem týdne se situace začala vracet do normálu. Analytici nicméně připouštějí, že stojíme na pokraji změny nálady trhu.
Velkolepá sedmička se potácí
Akcie společností ze skupiny takzvaných „sedmi statečných“ (Magnificent 7), které už delší dobu dominují trhu, si od října připsali osmdesát procent. Patří mezi ně Apple, Microsoft, Google, Amazon, Nvidia, Meta/Facebook a Tesla. Investoři se jich však minulý týden začali zbavovat.
„Znamená to obrat po roce šílenství kolem technologických akcí, který spustila umělá inteligence,“ komentovala televize CNBC. „Středeční seance byla první od roku 2001, ve které Nasdaq zaznamenal ztrátu přesahující 2,5 procenta, zatímco Dow Jones si připsal zisk. V rámci indexu S&P 500 byly informační technologie a komunikační služby dvěma nejhůře výkonnými sektory,“ uvedla televize.
„Na americké Wall Street pokračovala rotace z vysoce naceněného technologického sektoru do tradičních odvětví. Zužuje to mezeru rozdílných valuací mezi sektory a zvýrazňuje víru investorů v odolnost ekonomiky,“ popisuje nový trend analytik J&T banky Stanislav Pánis. Investoři podle něj využili nahromaděný růstový potenciál v dosud zanedbávaných segmentech trhu.
Důvodů je několik. Potěšily je například příznivé maloobchodní tržby, které poukazují na silnou americkou ekonomiku či příznivá inflační čísla. A svou roly sehrávají také nadcházející volby.
Investoři vítají možný návrat Trumpa
„Investoři zvyšují sázky na návrat Trumpa do Bílého domu, což by mohlo znamenat snížení daní, vyšší cla a volnější regulaci. To by v konečném důsledku mělo nahrávat ekonomickému růstu a růstu firemních zisků,“ říká Pánis.
Konstruktivní náladu na trhu podle něj podpořil svým holubičím projevem i šéf Fedu Jerome Powell, když ocenil příznivé směřování inflace k dvouprocentnímu cíli, což trh utvrdilo v tom, že na podzim dojde k prvnímu snížení úrokových sazeb Fedu.
„Vidina levnějšího financování nahrávala podnikům s menší tržní kapitalizací, zatímco investoři mohutně vybírali zisky akcií ze skupiny Magnificent 7 v čele s Nvidií,“ popisuje Pánis nový trend.
Pokles sazeb ve výhledu
„V posledních dvou týdnech je skutečně vidět na trhu tento narativ,“ komentuje trend vybírání zisků z technologických firem a přesouvání peněz do malých společností i Dominik Hapl, portfolio manager společnosti Across Private Investment.
„Je to způsobeno tím, že se očekává pokles sazeb v USA. Do ledna 2025 bychom měli vidět tři snížení o 0,25 procenta. Právě v době snižování sazeb historie ukazuje, že se více dařilo malým firmám oproti velkým,“ vysvětluje.
Dodává, že velké firmy historicky rok po prvním snížení sazeb rostly o dvanáct procent, ale malé společnosti stoupaly až o 25 procent.
„I vzhledem k úspěšné sérii velkých technologických firem v posledním roce a půl se investoři snaží vybrat část zisků a rozložit své investice i na firmy tradiční ekonomiky, takzvané hodnotové firmy z Dow Jones 30 a malé společnosti z indexu Russell 2000,“ popisuje analytik.
Dosud podceněny malé a střední firmy
„Akcie velkých společností mají za sebou velmi dlouhé a úspěšné období, naopak akcie malých firem v poslední době dost výrazně zaostávaly,“ říká Tomáš Vranka, team leader společnosti XTB.
Nemyslí si však, že by investoři vybírali peníze z indexu S&P500. Dříve podle něj do malých firem směřovaly nové vklady. „Malým firmám pomáhají i rostoucí šance Donalda Trumpa na zvolení prezidenta. Republikánská politika je pro malé firmy totiž lepší než ta demokratická, vyšší cla a protekcionismus by zřejmě více pomohl malým firmám,“ odůvodňuje Vranka.
„Navíc vyšla zpráva, že viceprezidentem by se stal J.D. Vance, který je dlouhodobým kritikem velkých firem. Je tedy pravděpodobné, že by pokračoval v prosazování větší pomoci malým firmám a komplikoval by fungování těm větším,“ dodává.
Co bude následovat?
Navzdory silnému pohybu během uplynulých dnů se nový trend koncem minulého týdne unavil. Index Russel 2000 už ve čtvrtek a pátek klesal. Analytici se tak přou, zda se jedná o dlouhodobý trend nebo jen jednorázový pohyb.
„Může jít o nový začátek trendu, který může trvat i rok, ale stejně to může skončit silným návratem k technologickým firmám. Hlavním důvodem jejich růstu je úspěšná implementace AI a služeb na ně navázaných, jako je třeba výroba čipů. Tyto oblasti zvyšují ziskovost, a proto je opodstatněný i růst cen,“ jmenuje důvody pro pokračující růst technologických firem Hapl.
I malým firmám však dává šance. „V pozdějším čase se bude zvyšovat produktivita a ziskovost i menších firem, které budou benefitovat z implementace AI. Z tohoto pohledu tak dává smysl mít v portfoliu velké i malé společnosti,“ radí.
Rotace může být podle něj začátkem nového trendu, ale neznamená to prý, že bychom se velkých technologických firem měli zbavit. „Jsou nadále lídry v segmentu a mají prakticky monopolní postavení na trhu. Spíše se na trend díváme jako na příležitost rozkročit se i do jiných sektorů, které v poslední době rostly méně,“ míní.
Omezené limity růstu malých firem
„Vše bude primárně o náladě a sentimentu na trhu,“ komentuje budoucí vývoj Vranka. Pokud budou podle něj přicházet další dobrá inflační data, malé firmy by mohly růst i rychleji než ty velké.
Na druhé straně analytik připomíná, že velké firmy stále více těží ze síťových efektů. „Malé společnosti proti nim musejí bojovat, což je stále obtížnější,“ konstatuje a připomíná, že roste procento malých firem, které jsou dlouhodobě ve ztrátě, což není dobrá výchozí pozice. „Krátkodobě si tedy lepší vývoj malých firem umím představit, ale v horizontu let nebo dekád jsem skeptičtější,“ naznačuje.