Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a smazaly tak část svých ztrát z počátku týdne. Pomohlo jim zotavení velkých technologických firem a nejnovější údaje o inflaci, které podpořily sázky na to, že centrální banka USA (Fed) v září sníží úrokové sazby.
Index Dow Jones vzrostl o 654,27 bodu, tedy 1,64 procenta, na 40 589,34 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stoupl o 59,88 bodu, neboli 1,11 procenta, na 5459,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 176,16 bodu, čili 1,03 procenta, na 17 357,88 bodu.
Za celý týden si nakonec Dow Jones připsal 0,75 procenta. S&P 500 však klesl o 0,83 procenta a Nasdaq o 2,08 procenta.
Akcie průmyslového konglomerátu 3M stouply o třiadvacet procent a zaznamenaly nejvyšší denní procentní zisk za poslední desetiletí. Pomohlo jim, že firma zvýšila spodní hranici prognózy svého zisku na letošní rok.
Výsledky hospodaření v pátek poslaly vzhůru také firmy Baker Hughes či Norfolk Southern. Posílili i výrobci čipů a ze sedmi největších technologických firem oslabily jen akcie firmy Alphabet kvůli nevýrazným výsledkům hospodaření zveřejněným tento týden.
Výsledky za druhé čtvrtletí zatím zveřejnilo 206 společností z indexu S&P 500. Z toho 78,6 procenta jich překonalo očekávání analytiků, uvedla agentura Reuters.
Analytik firmy Janus Henderson Adam Hetts poznamenal, že údaje z tohoto týdne naznačily, že americká ekonomika je stabilní, což podporuje snížení úrokových sazeb v září.
Analytici nyní dávají šanci osmdesát osm procent tomu, že Fed sníží úroky v září o čtvrt procentního bodu. Počítají také s dalšími dvěma sníženími do konce roku.
Americké ministerstvo obchodu v pátek uvedlo, že index výdajů na osobní spotřebu (PCE) v červnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco v květnu se nezměnil. Výsledek je v souladu s odhady analytiků a potvrdil, že zmírnění inflace umožní Fedu začít v září snižovat úrokové sazby.
Meziročně index PCE vykázal růst o 2,5 procenta, mírně tak zpomalil z květnového tempa 2,6 procenta a byl rovněž v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Index vývoje nákladů na osobní spotřebu je pro Fed preferovaným ukazatelem inflace a má zásadní význam pro posouzení výhledu měnové politiky.
Kurz dolaru se na závěr týdne téměř nezměnil. I to pramení ze zprávy o vývoji PCE, která nezměnila očekávání, že Fed v nadcházejících měsících sníží úroky. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 procenta na 104,3 bodu.
Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 procenta na 1,0857 dolaru. Dolar k jenu klesl o 0,1 procenta na 153,77 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 166,95 JPY.